ابتکاری جدید بنام کارنامه بازیابی

می دانیم اثر بازیابی به مراتب بیش از بازخوانی ( دوباره خوانی و تکرار مطالب) است.این کارنامه کوشیده است به بازیابی شما جهت مشخص‌تری بدهد و بر کیفیت مطالعه و شفافیت ذهن شما بیفزاید...

ابتکاری جدید بنام کارنامه بازیابی

همه چیز ساده است فقط این ما هستیم که مسائل را سخت و پیچیده نشان می دهیم!یاد 3 تا داستان افتادم!

1-وقتی ناسا شروع به فرستادن فضانوردان به فضا کرد،متوجه شد که خودکارهای آن‌ها در جاذبه‌ی صفر کار نمی‌کند.یک دهه طول کشید تا با هزینه‌ی ۱۲ میلیون دلاری این مشکل را حل کنند و خودکاری تولید کنند که در جاذبه‌ی صفر کار کند.اما روس‌ها چه کردند؟ از مداد استفاده کردند!

ابتکاری جدید بنام کارنامه بازیابی

2- یک تریلر با ۴۸ چرخ در یک تونل در نیویورک گیر کرده بودزیرا ارتفاع آن از حد مجاز بیشتر بود.آتش‌نشانان منطقه یک روز خود را صرف کردند تا راهی برای حل مشکل پیدا کنند.در همان حال یک پسربچه از پدر خود پرسید:چرا آن‌ها باد لاستیک‌های تریلر را خالی نمی‌کنندتا ارتفاع آن؟

ابتکاری جدید بنام کارنامه بازیابی

3-یکی از شرکت‌های بزرگ لوازم آرایشی در ژاپن با اعتراض یکی از مشتریان مواجه شد که گفته بود جعبه‌ی صابونی که خریداری کرده خالی بوده‌است.مدیریت از مهندسان خود خواست برای این مشکل راه‌حلی پیدا کنند.آن‌ها تلاش زیادی کردند از دستگاه‌های اشعه ایکس استفاده کردندتا مطمئن شوند همه‌ی بسته‌ها پر هستند.آن ها برای این کار پول و زمان زیادی صرف کردند.اما وقتی یکی از کارکنان در یک شرکت کوچک با این مساله مواجه شدیک پنکه‌ی قوی صنعتی در خط مونتاژ قرار دادتا هر جعبه‌ای که خالی و سبک است را از خط خارج کند!

ابتکاری جدید بنام کارنامه بازیابی

یکی از روش هایی که به پیدا کردن راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل می‌انجامد ساده فکر کردن است.اگر سعی کنیم مسائل را پیچیده نگاه نکنیم وساده نگاه کردن را در مسائل کوچک و بزرگ تعمیم دهیم،قطعا در بسیاری از موارد راه‌های خلاقانه‌ی زیادی به ذهنمان می‌رسدکه می‌تواند کمک زیادی به ما بکند.

اکنون که در نیمه دوم جمع بندی نوروزی هستیم،بیش از پیش محدودیت زمان را احساس می کنیم.پس لازم است که بهترین تصمیم و در عین حال ساده ترین تصمیم را بگیریم. می دانیم اثر بازیابی به مراتب بیش از بازخوانی ( دوباره خوانی و تکرار مطالب) است.بهترین ابزار جهت تشخیص دانش آموز از وضعیت آموزشی خود در هر درس و درهر مبحث کارنامه بازیابی سوال هاست(عیدی کانون به همه دانش آموزان کانونی ).پس لازم است که با استفاده صحیح از این کارنامه ها به مطالعه خود درین دو هفته باقیمانده تا آزمون 20 فروردین سمت و سویی شفاف تر و مبتکرانه تر ، ببخشید.

**شاید هیچ کار دیگر و هیچ سخنرانی یا استدلالی نمی تواند به اندازه ی کارنامه ی بازیابی سوال ها اقدام موثری برای بهبود کیفیت مطالعه و ثمربخشی تلاش های شما عزیزان باشد**