کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 7 فروردین 95

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 7 فروردین 95

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


اشتباهاتم در درس زیست خیلی زیاد است، در حالی که معمولاً در ریاضیات به تعداد کم‌تری سؤال، جواب می‌دهم و غلط نمی‌زنم!

پاسخ 1- با توجه به ویژگی‌های متفاوت این دو درس (محاسباتی بودن ریاضی و استنباطی و تحلیلی بودن زیست‌شناسی) این موضوع تا حدی طبیعی است؛ اما این طبیعی بودن دلیلی برای رفع نشدن مشکل نیست. اولاً با زدن و ارزیابی کردن تعداد بیش‌تری تست زیست‌شناسی از کتاب آبی، شناخت بیش‌تری از تست‌هایی که می‌توانید یا نمی‌توانید پاسخ بدهید پیدا کرده و بدین ترتیب در جلسه‌ی آزمون کم‌تر به سراغ تست‌هایی خواهید رفت که آن‌ها را غلط می‌زنید. ثانیاً با هدف‌گذاری و تعیین تعداد تست‌هایی که می‌خواهید جواب بدهید به رفع این مشکل کمک کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- شیوه‌ی مطالعه‌ی درس ریاضی و درس زیست‌شناسی متفاوت است؛ بنابراین شیوه‌ی پاسخ‌گویی به سؤالات این دو درس نیز متفاوت بوده و نباید با هم مقایسه شود. فقط برای کسب نتیجه‌ی بهتر پیشنهاد می‌کنم همان طور که در درس ریاضی سطح علمی خود را شناخته‌اید و به تعداد سؤالات کم‌تری پاسخ می‌دهید در درس زیست‌شناسی نیز با شناخت سطح علمی خود مشخص کنید که به چه تعداد سؤال می‌توانید پاسخ دهید تا میزان غلط‌های شما کاهش یابد. توصیه می‌کنم در درس زیست‌شناسی مرور ذهنی بیش‌تری داشته باشید و روز قبل از آزمون یکی دو ساعت را به جمع‌بندی و طبقه‌بندی مباحث این درس در آن آزمون اختصاص دهید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 3- تک تک اشتباهات خود را بررسی و تحلیل کنید، در کتاب خودآموزی بنویسید و علت پاسخ اشتباه هر کدام را جلو آن یادداشت کنید. ببینید علت‌های عمده‌ی اشتباهات شما چیست. با شناخت این علت‌ها سعی کنید آن‌ها را برطرف کنید. ممکن است علت اشتباهات شما نخواندن دقیق متن کتاب باشد یا مطالعه‌ی سطحی و عدم درک عمیق مطالب درسی باشد. حتی تمرین کم و عدم تسلط بر طرح سؤال و تجزیه و تحلیل صورت سؤال می‌تواند علت اشتباهات باشد. معمولاً اشتباهات ما زمانی زیاد می‌شود که مقداری درس خوانده‌ایم ولی تسلط کامل نداریم؛ درنتیجه گزینه‌های اشتباه را انتخاب می‌کنیم. کتاب اشتباهات متداول که اشتباه‌های عموم دانش‌آموزان است می‌تواند به شما کمک زیادی کند.

محمد کتابدار

پاسخ 4- در درسی مثل ریاضی خودتان را مجاب کرده‌اید که قرار نیست به همه‌ی سؤالات پاسخ بدهید و اصل هدف‌گذاری منطقی چند از ده را رعایت می‌کنید. در حالی که در مواجهه با سؤالات زیست‌شناسی چنین احساسی ندارید و فکر می‌کنید جواب همه‌ی سؤال‌ها را بلد هستید و مدام در فاصله‌ی بین شک و یقین تردد می‌کنید. درسی مثل زیست، ریزه‌کاری و نکات مهم زیادی دارد و مطالعه و مرور آن باید به قدری کامل و کافی باشد تا اجازه‌ی پاسخ دادن به انواع سؤالات آن را داشته باشید. اشتباه کردن نشان‌دهنده‌ی یادگیری ناقص است و یادگیری ناقص با مطالعه‌ی زیاد و خوب، بازخوانی و بازیابی و هدف‌گذاری منطقی کامل می‌شود.

سارا شفافی

پاسخ 5- در ریاضیات هدف‌گذاری منطقی چند از ده را رعایت کرده‌اید و به سؤالات ساده و حل‌شدنی متمرکز هستید ولی در مواجهه با سؤالات زیست فکر می‌کنید جواب همه‌ی سؤالات را بلد هستید؛ بنابراین باید قبل از آزمون هدف‌گذاری خود را انجام دهید و تعداد سؤالی را که باید پاسخ دهید مشخص کنید. در جلسه‌ی آزمون سعی کنید که خود را مقید به هدف‌گذاری خود کنید و تا از جواب سؤال مطمئن نشده‌اید وارد پاسخ‌برگ نکنید. بعد از آزمون اشتباهات خود را بررسی کنید و دلایل پاسخ اشتباه خود را بیابید و سعی کنید آن را برطرف کنید. تکمیل کتاب خودآموزی در کاهش اشتباهات مؤثر خواهد بود.

محمد تره‌باری

پاسخ 6- درس زیست شما با دو چالش احتمالی رو‌به‌روست: مطالعه‌ی زیاد و تسلط نسبی که منتهی به جواب دادن به تعداد زیادی از سؤالات با درصد اطمینان پایین می‌شود یا عدم مدیریت آزمون در زمان پاسخ‌گویی به سؤالات زیست که منتهی به افزایش اشتباه در ارائه‌ی جواب می‌شود. پیشنهاد می‌کنم از نقاط قوت شروع کنید. نوع پاسخ‌گویی به سؤالات ریاضی معیار بسیار خوبی برای حل این چالش است. در گام اول باید تسلط تستی و مروری خود را در منزل افزایش دهید و در جلسه‌ی آزمون با یک هدف‌گذاری منطقی که برآیندی از همین تسلط است، به تعداد مشخصی از سؤالات پاسخ درست دهید. نتیجه بسیار متفاوت‌تر از وضعیت فعلی خواهد بود.

حسام زینی لشکاجانی