تلفیق روش‌های تستی (4)

روش‌های تستی مکمل یکدیگرند. شما در هر زمینه‌ای می‌توانید با تمرین و تکرار پیشرفت کنید و نسبت به گذشته بهتر باشید.

تلفیق روش‌های تستی (4)

روش‌های تستی مکمل یکدیگرند. شما در هر زمینه‌ای می‌توانید با تمرین و تکرار پیشرفت کنید و نسبت به گذشته بهتر باشید.

در سال‌های گذشته تا کنون سعی کرده‌ام تا به دانش‌آموزانم این نکته را یادآور شوم که برای موفقیت در هر کاری باید تمرین و تکرار را سرلوحه‌ی کار خود کنند؛ مثلاً تمرین نشستن بر روی صندلی.

شاید ناخودآگاه به یاد آن بازی کودکانه و شیرین بیفتید که در گذشته به دور چند صندلی می‌چرخیدیم تا موسیقی یا سرود قطع شود و هر که زودتر بر روی صندلی می‌نشست برنده بود؛ زیرا تعداد صندلی‌ها یک عدد کم‌تر از افراد شرکت‌کننده در بازی بود.

ولی نه؛ این بازی مد نظر نیست. حتی در این بازی هم آن‌هایی که بیش‌تر بازی می‌کردند و تمرین بیش‌تری داشتند، چالاک‌تر و زیرک‌تر می‌شدند و با کمی توجه به محیط پیرامون و استفاده از هوش‌شان موفق‌تر از دیگران عمل می‌کردند و اکثرا جزء افراد برنده بودند.

در سال‌های قبل برخی از دانش‌آموزانم که تازه در آزمون‌ها حضور پیدا کرده بودند، پس از مدتی که از زمان آزمون می‌گذشت کمی خسته می‌شدند و عملکردشان افت می‌کرد و به قول خودشان حوصله‌ی نشستن روی صندلی را نداشتند. از آن‌ها خواستم سعی کنند روزی چند ساعت روی صندلی بنشینند و بدون این‌که بخواهند صندلی را ترک کنند، کارهای مختلفشان را انجام دهند تا به این شرایط عادت کنند.

مسایل این‌چنینی بیش‌تر برای افرادی اتفاق می‌افتد که در ابتدای کار هستند و هم‌چنین در مقاطع پایین‌تر بیش‌تر با آن مواجه می‌شویم که این امر کاملاً طبیعی است و به مرور زمان برطرف خواهد شد.

این تمرین به آن‌ها کمک کرد تا بتوانند با سرعت بیش‌تری با شرایط وفق پیدا کنند و عملکرد خود را بهبود بخشند.

یکی از حسن‌های آزمون همین است که شرایط آزمون‌های اصلی و کنکور را عیناً برای شما فراهم می‌کند و می‌توانید اصلاحات لازم را در خود ایجاد کنید.

تمرین دیگری که می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید عملکردتان را بهبود بخشید، تمرین نگاه است.

آری درست متوجه شدید؛ اگر بتوانید بهتر ببینید و به جای دیدن، مشاهده کنید، موفق‌تر خواهید بود.

دیدن، عملی بدون دقت و آگاهی است ولی مشاهده، فرایندی است که در حین آن، با دقت کافی جزئیات را می‌بینید و آگاهانه و با نیت ذهنی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود تا تمرکز و توجه شما بر موضوع افزایش یابد.

در امتحانات مدرسه و آزمون سعی کنید مشاهده کنید و سؤالات را خوب نگاه کنید تا بتوانید متوجه جزئیات، نکات و دام‌ها شوید.

با فعالیتی دقیق‌تر می‌توانید به مرور توجه خود را افزایش دهید و راحت‌تر پدیده‌های اطراف را درک کنید و با نگاهی وسیع، شفاف، واضح و بهتر از گذشته به دیدی کلی در عین جزئی‌نگری دست یابید و به تجزیه و تحلیل بپردازید و با کاهش خطا، بازدهی را افزایش دهید.

به این ترتیب با دقت و تمرکز بیش‌تر می‌توانید راحت‌تر به مفهوم و خواسته‌ی سؤال پی ببرید. هم‌چنین به شما کمک می‌کند که عملکرد خود را بیش از پیش ارتقا دهید و به حد مطلوب و دلخواه خود نزدیک شوید.