چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (12)

چگونه هدفمان را در ذهنمان تثبیت کنیم؟

چند پرسش و پاسخ مشاوره‌ای (12)

پریسا فتاح‌پور

  • من دانش‌آموز دبستانی‌ام. می‌خواستم بدانم چرا باید قبل از شروع آزمون عادی به یک‌سری سؤال تشریحی پاسخ بدهیم؟

دوست خوب من! به همان اندازه که کسب مهارت در تست‌زنی از اهمیت ویژه برخوردار است، تمرین و کسب مهارت لازم در سؤالات تشریحی هم مهم است. دانش‌آموزی که نتواند به سؤالات تشریحی پاسخ دهد نخواهد توانست به قسمت سؤالات تستی آن درس هم پاسخ دهد و درصد بالایی کسب کند و این نشان می‌دهد که دانش‌آموز آن مبحث مورد نظر در درس را به طور کامل فرا نگرفته است و به‌اصطلاح یادگیری‌اش ناقص بوده است و ممکن است نتواند در مدرسه هم نمره‌ی کامل سؤالات را در آن مبحث مورد نظر از آن خود کند؛ بنابراین دانش‌آموز از این طریق می‌آموزد که برای این‌که بتواند در تست‌زنی موفق شود باید در ابتدا درس‌ها را به صورت تشریحی فرا گیرد و به حل تمرینات مختلف پرداخته و پس از تسلط کامل به سراغ حل تست برود.


سمیرا خوش‌کیش

  • چگونه هدفمان را در ذهنمان تثبیت کنیم؟

از جملات تأکیدی استفاده کنید. اهداف روزمره‌ی خود را با خود تکرار کنید و همیشه سعی کنید جملات مثبت را تکرار کنید. به طور مثال صبح که از خواب برمی‌خیزید، پنج بار جمله‌ی «من سالم و خوش‌اندام هستم» را با خود تکرار کنید. این کار به نگه‌ داشتن هدف در ذهن شما کمک زیادی می‌کند. برای روز خود هدف‌گذاری مثبت‌اندیشانه داشته باشید.


سایه سرتیپی

  1. چگونه مفهومی بخوانیم؟

- دقت و توجه کامل در کلاس درس به مطالب ارائه‌شده توسط دبیر و برداشت و یادداشت نکات از آن‌ها

- رفع اشکال و ابهام راجع به مطالب ارائه‌شده در کلاس درس (بلافاصله)

- درس هر روز را همان روز مرور کنید. هر قسمتی از جزوه را که نمی‌فهمید، علامت بزنید. با خواندن کتاب

- درسی، کتاب کمک‌درسی، پرسش از دوستان و دبیر، علامات جزوه‌ی خود را پاک کنید و مطمئن شوید که مطلب را کاملاً یاد گرفته‌اید.


سعیده فدایی اقدم

  • برای کاهش سر جلسه‌ی آزمون چه پیشنهادی دارید؟   

برای کاهش استرس ابتدا باید به مطالب آزمون مسلط باشید و آزمون را مشابه آزمون‌های مدرسه بپندارید. هم‌چنین در جلسه‌ی آزمون هنگام پاسخ‌گویی فقط به برگه‌ی خود تمرکز کنید و آزمون را با نام و یاد خدا شروع کنید.


شبنم غنی‌زاده

  • برای این‌که بتوانم در آزمون‌ها موفق باشم باید هدف‌گذاری را چگونه انجام دهم؟

اولین مهم برای تصمیم‌گیری این است که هدف‌گذاری واقع‌بینانه داشته باشید. در هدف‌گذاری بعد از آزمون بعد از بررسی نتایج آزمون و توانایی‌های خود برای دو هفته‌ی آینده هدف‌گذاری انجام دهید. هدف‌گذاری باید قدم به قدم انجام شود تا عملی باشد. هدف‌گذاری‌های بزرگ به نتیجه نمی‌رسند. درواقع سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است.