راهبرد‌های فراشناختی (1): برنامه‌ریزی

ما در مطالب قبلی به راهبرد‌های شناختی در امر مطالعه و یادگیری اشاره کردیم و اکنون برای تکمیل یادگیری خود به شکل صحیح آن به راهبرد‌های فراشناختی اشاره می‌کنیم.

راهبرد‌های فراشناختی (1): برنامه‌ریزی

ما در مطالب قبلی به راهبرد‌های شناختی در امر مطالعه و یادگیری اشاره کردیم و اکنون برای تکمیل یادگیری خود به شکل صحیح آن به راهبرد‌های فراشناختی اشاره می‌کنیم.

راهبرد‌های فراشناختی ابزارهایی برای هدایت راهبرد‌های شناختی هستند و چاره‌اندیشی‌هایی است که دانش‌آموز در مطالعه و یادگیری و به‌یادآوری و... استفاده می‌کند.

راهبرد‌های فراشناختی به سه دسته تقسیم می‌شوند و اولین آن‌ها راهبرد‌های برنامه‌ریزی است.

تا به حال بارها با واژه‌ی برنامه‌ریزی برخورد کرده‌اید ولی آیا برنامه‌ریزی برای چه چیزهایی و چگونه؟

راهبرد‌های برنامه‌ریزی شامل موارد زیر است:

  • تعیین هدف برای مطالعه و یادگیری: قبل از شروع مطالعه حتماً حجم مطالعه‌ی خود را مشخص کنید تا مطالعه‌ی مفیدتری داشته باشید. برای این کار استفاده از جدول تصمیمات کوتاه‌مدت دفتر برنامه‌ریزی‌تان می‌تواند بهترین ابزار باشد. قبل از شروع مطالعه در هر نیم‌روز اهدافتان را در جدول مربوط یادداشت کنید.

  • پیش‌بینی زمان لازم برای مطالعه: یک روش مفید و جالب می‌تواند این گونه باشد که قبل از شروع به مطالعه در گوشه‌ای از صفحه‌ی اول کتابتان زمانی را که پیش‌بینی می‌کنید برای مطالعه‌ی مطلب هدف یادداشت کنید. این کار به روند مطالعه‌ی شما نظم می‌دهد و در مراحل بعد کمک بزرگ‌تری برای‌تان می‌شود.

  • تعیین سرعت مطالعه: قطعاً از مهم‌ترین مواردی که یک دانش‌آموز کنکوری باید به آن توجه داشته باشد مقوله‌ی «سرعت» است. از هم‌اکنون سرعت خود را در موارد مختلف بشناسید و در صورت نیاز آن را بهبود بخشید.

  • تحلیل نحوه‌ی برخورد با مسئله‌ی یادگیری: ما باید روی موضوع مورد مطالعه‌ی خود شناخت داشته باشیم و بدانیم که چگونه با آن برخورد کنیم. در اصل باید روش‌های مطالعه‌ی مباحث مختلف را بدانیم.

  • برگزیدن راهبرد‌های شناختی مناسب: علاوه بر شناخت مسئله‌ی یادگیری و دانستن چگونگی برخورد با آن، باید بتوانیم از بین راهبرد‌های شناختی مختلفی که برای یادگیری وجود دارد (در مقاله‌ی گذشته به آن اشاره شد) بهترین راهبرد را انتخاب کنیم و آن را به کار بریم.

برای موفق شدن، راهبرد‌های فراشناختی بسیار مهم است.

منتظر ادامه‌ی راهبرد‌های فراشناختی باشید.