گنجینه‌های نیم‌سال دوم

هر زمانی که بخواهید کاری را شروع کنید، هر چه‌قدر ابزار و امکانات بیش‌تری در اختیار داشته باشید پیمودن مسیر برای‌تان ساده‌تر است و خستگی راه کم‌تر.

گنجینه‌های نیم‌سال دوم

هر زمانی که بخواهید کاری را شروع کنید، هر چه‌قدر ابزار و امکانات بیش‌تری در اختیار داشته باشید پیمودن مسیر برای‌تان ساده‌تر است و خستگی راه کم‌تر. مسلماً برای مطالعه‌ی درس‌ها، انجام صحیح برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری دقیق نیز هر چه ابزار بهتر و اطلاعات دقیق‌تری داشته باشید با اطمینان و آرامش بیش‌تری کار را انجام می‌دهید و شانس موفقیت‌تان هم بیش‌تر می‌شود؛ اما این ابزار و اطلاعات شامل چه مواردی هستند؟ در حال حاضر و در شروع نیم‌سال دوم بهترین کار استفاده از گنجینه‌هایی است که هم‌اکنون در اختیارتان است.

اولی کارنامه‌ی نیم‌سال اول مدرسه است که به کمک آن می‌توانید گزارش کاملی از عملکرد خود در نیم‌سال اول در سطح مدرسه و امتحانات تشریحی به دست آورید و با توانایی‌ها و نقاط قوت خود آشنا شوید و ایرادات و نقاط ضعف خود را هم بشناسید. متوجه می‌شوید که از ابتدای سال تا کنون در هر درس چه عملکردی داشته‌اید.

مورد دوم کارنامه‌ی آزمون جامع 9 بهمن کانون است که به کمک آن می‌توانید نگاهی کلی به وضعیت خود در آزمون‌ها داشته باشید و متوجه شوید از ابتدای سال تا کنون عملکردتان چه‌طور بوده و چگونه تست زده‌اید. همان طور که می‌دانید این آزمون از ابتدای کتاب تا پایان نیم‌سال اول را پوشش داده بود و ابزار بسیار مناسبی برای سنجش عملکرد شما در نیم‌سال اول به شمار می‌رود. این کارنامه و کارنامه‌ی نیم‌سال اول مدرسه را با کمک پدر و مادر و پشتیبان خود با دقت بررسی کنید.

ابزار بعدی، سایت کانون است. کارنامه‌ی 5 نوع درس خود را از سایت دریافت کنید. نقاط قوت پایدار، نقاط قوت، درس‌هایی که نیاز به تلاش اندکی دارند، درس‌های نوسانی و درس‌هایی را که نیاز به کار و تلاش جدی  دارند مشخص کنید. برای هر کدام جداگانه وقت بگذارید، فکر کنید و بررسی کنید که چه کارهایی انجام داده‌اید که در برخی موفق‌تر بوده‌اید و در برخی دیگر نه. دستاوردهای خود را برای درس‌هایی که نقاط قوت پایدار و نقاط قوت‌تان بوده‌اند، یادداشت کنید.

در مرحله‌ی بعد با کمک کارنامه‌ی مبحثی، جداگانه به سراغ هر درس بروید و مباحث داخل هر درس را هم به تفکیک بررسی کنید تا بفهمید توانمندی‌های‌تان در هر مبحث چگونه بوده است.

با استفاده از تمام ابزارهای گفته‌شده و با گفت‌وگو با پدر و مادر و پشتیبان خود، جایگاه آموزشی خود را پیدا کنید. حالا با پیدا کردن دستاوردها و  مشخص شدن جایگاه، راهکارهای خود را برای ادامه‌ی مسیر و نیم‌سال دوم معین کنید. توجه کنید که هر دانش‌آموزی که بهتر بتواند راهکارهای موفقیت خود را بیان کند شانس موفقیت بیش‌تری در نیم‌سال دوم دارد.

ذهن خود را شفاف کنید و با پشتوانه‌ای قوی و گنجینه‌ای کامل از اطلاعات مفید در مورد وضعیت آموزشی خودتان به سراغ نیم‌سال بعدی بروید. به همین دلیل است که همیشه می‌گویند: نیم‌سال دوم، آغازی مهم‌تر.