مأموریت شماره‌ی 6، گیلاس روی کیک

وقتی کاری در شرایط استاندارد در حال انجام است و کاستی و نقصی دیده نمی‌شود اما در مراحل پایانی یک عنصر جذاب و خاص به آن افزوده می‌شود، از اصطلاح «گیلاس روی کیک» استفاده می‌کنند.

مأموریت شماره‌ی 6، گیلاس روی کیک

وقتی کاری در شرایط استاندارد در حال انجام است و کاستی و نقصی دیده نمی‌شود اما در مراحل پایانی یک عنصر جذاب و خاص به آن افزوده می‌شود، از اصطلاح «گیلاس روی کیک» استفاده می‌کنند. اتفاقی که در پروژه‌ی بهاریِ پیشِ رو منتظر ماست. کیک‌های خوشمزه‌ی کنکوری ما آماده‌ی قرار دادن گیلاسِ مرور می‌شود.

موفقیت در یک چرخه‌ی طولانیِ فرایندی در سال کنکور، گاهی به معنی جابه‌جایی زمانی نیز هست و این عامل در زمان آغاز پروژه‌ی 6 بیش‌ از هر زمان دیگری مشهود است. این پروژه، 8 روز زودتر از آغاز عید شروع می‌شود و با 20 روزی که در سال جدید مشغول پشت سر گذاردن موفق مراحل پروژه‌ی 6 خواهید بود، 28 روز و 2 آزمون خیلی خاص در پیش خواهید داشت. این بار باید کمی زودتر به پیشواز بهار بروید و با فکر‌های بهاری و شکوفا، نشان دهید که خستگی زمستانی با برف‌های 94 آب شد و رفت. حالا وقت سلام کردن به بهار زیبای 95 است.

پروژه‌ی 6 برنامه‌ی راهبردی قبل از هر چیز دیگری، معیار ارزشمندی برای پیشرفت و تعهد است. وقتی پیشرفت را به مقیاس شخصی برده باشیم، دوران طلایی نوروز با مرور هدفمندی که بر مطالب پروژه‌ی 4 دارد بهترین شرایط را برای دست یافتن به مقایسه‌ی درست و شخصی از پیشرفت نسبت به پایان نیم‌سال اول را فراهم می‌کند. حالا با گذشت کم‌تر از 2 ماه، در شرایط فراشناختی بسیار بهتری از نیم‌سال اول، روش‌های مطالعه، کارایی کمی و کیفی منابع و نقاط قوت و ضعیف کارنامه قرار داریم و این عوامل فاکتور‌های هوشمندانه‌ی مسیر پیشرفت در بهار است.

فعالیت متعهدانه و کاستن نسبی از تفریحات نوروز، بخش دوم از ساختار کلی پیشرفت در نوروز امسال است. اگر به هدف نزدیک‌تر می‌شویم، اگر فکر‌های خوبی برای پوشش دادن نقاط ضعف در سر داشته باشیم، باید از این فرصت طلایی که خیلی از رقبا تن به استراحت بهاری می‌دهند برای پیشرفت استفاده کنیم.

در 28 روزِ پروژه‌ی 6، متفاوت‌تر از هر زمان دیگری برای تسلط یافتن بر 50 درصد منابع کنکور تلاش خواهیم کرد و این راز انکارناپذیر سخت‌کوشی است. گام برداشتن در مسیر موفقیتِ شخصی با متفاوت اندیشیدن و متفاوت عمل کردن کامل‌تر می‌شود. این مطالعه‌ی پوششی که در آن، باز هم از مرور و تثبیت نقاط قوت شروع می‌کنیم و به پوشش و ارتقای نقاط ضعف می‌رسیم، خودِ پیشرفت است؛ در حالی که از بهار و طراوت همیشگی‌اش هم بهره برده‌ایم. نوروز امسال باید طلایی‌ترین روزهای سال تحصیلی باشد؛ چون تو کیمیای تبدیل کردن هر چیزی به طلا را در اختیار داری.

بهار و زیبایی‌هایش آمدند. شاید کمی دیر و شاید در حالی که با فکر کردن به چند نقطه ضعف جزئی منتظر آمدن آن نبودی؛ اما این زمینِ گِرد آن‌قدر می‌گردد تا به همه ثابت کند که حتی در پایان زمستان می‌توانی منتظر فرصت طلایی پیشرفت باشی و این همان معجزه‌ی بهار است. معجزه‌ی سخت‌کوشی‌ات را بردار و همه‌ی آموخته‌ها و فعالیت‌های قبلی‌ات را طلایی کن. «مرور» طبیعت مقدمه‌ی مرور هنرمندانه‌ی ماست.

شاید برای چیدن میوه‌ی گیلاس لازم باشد که تا تابستان و زمانی پس از کنکور صبر کنیم. شاید همه‌ی تلاش‌های امروز و فردا برای یک جشن بزرگ در پایان مسیر باشد اما حالا روز و نوروز دیگری فرا رسیده است و باید آماده‌تر شویم. برای قرار دادن «شکوفه‌ی بهاری گیلاس، روی کیک پیشرفت»!