نیم‌سال دوم، آغازی مهم‌تر. چرا؟

نیم‌سال دوم به عبارت دیگر دوره‌ی عبرت‌گیری از گذشته و هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح در آینده است.

نیم‌سال دوم، آغازی مهم‌تر. چرا؟

 نیم‌سال دوم به عبارت دیگر دوره‌ی عبرت‌گیری از گذشته و هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی صحیح در آینده است.  همیشه مشاوران و معلمان مدارس بر تلاش و سخت‌کوشی بیش‌تر دانش‌آموزان در نیم‌سال دوم تأکید می‌کنند. راستی چرا نیم‌سال دوم تا این اندازه اهمیت دارد؟ با تمام شدن امتحانات نیم‌سال اول دانش‌آموزان به 2 دسته تقسیم می‌شوند:

دسته‌ی اول دانش‌آموزانی که با برنامه پیش رفته‌اند و به اهداف تعیین‌شده‌ی خود رسیده‌اند.

دسته‌ی دوم دانش‌آموزانی که بنا به دلایلی نتوانستند نیم‌سال اول را با موفقیت سپری کنند.

فرقی نمی‌کند شما جزء کدام گروه هستید؛ زیرا برای موفقیت در نیم‌سال دوم معیارهایی وجود دارد که دانش‌آموزان دسته‌ی دوم هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

همه‌ی دانش‌آموزان با پایان یافتن امتحانات نیم‌سال اول کلی تجربه دارند؛ از جمله آشنایی کلی با کتاب درسی، آشنایی با شیوه‌ی مطالعه‌ی درس‌های مختلف، آشنایی با شیوه‌ی طراحی سؤالات توسط معلمان و هم‌چنین تصحیح کردن برگه‌های امتحانی آن‌ها.

این آشنایی‌ها کمک بزرگی به موفقیت یا موفقیت بیش‌تر شما خواهد کرد. می‌توانید برای نیم‌سال دوم برای یادگیری بهتر برنامه‌های زیر را اجرا کنید: کسانی که نتوانسته‌اند درس هر روز را همان روز بخوانند به یاد داشته باشند که اکنون بهترین زمان برای اجرای این روش است. دانش‌آموزانی که به دلایل عدم استفاده از دفتر برنامه‌ریزی، کتاب‌های خودآموزی و پرتکرار جمع‌بندی یا عدم توجه به مطالعه‌ی تستی در نیم‌سال اول دچار مشکل شده‌اند و از این حیث از بقیه عقب مانده‌اند به‌راحتی فرصت جبران عقب‌ماندگی‌ها را خواهند داشت. در نیم‌سال دوم مهم‌ترین ایستگاه جبرانی سال یعنی دوران طلایی نوروز قرار دارد. می‌توانید با یک برنامه‌ریزی درست برای عید (کنار تفریح و دید و بازدید از اقوام) بر یادگیری و تسلط درس‌های خود بیفزایید. دانش‌آموزان دبیرستانی با بهره‌گیری از عید برای آمادگی در امتحانات نهایی و داوطلبان کنکوری برای جمع‌بندی و مرور درس‌ها گامی بزرگ در راستای موفقیت بردارند. آزمون 7 فروردین که هر سال در عید نوروز برگزار می‌شود در ارائه‌ی برنامه‌ای درست و کاربردی به شما یاری خواهد کرد؛ اما مهم‌ترین عاملی که در نیم‌سال دوم در پیشرفت‌تان مؤثر است ارزیابی از خودتان است که شما را از نیم‌سال اول متمایز می‌کند.

یکی از مهم‌ترین عوامل عدم موفقیت بعضی از دانش‌آموزان در نیم‌سال اول نداشتن هدف و مشخص نبودن مسیر آن‌ها بود. همین الان در هر وضعیت درسی که هستید هدف نهایی سال تحصیلی خود را مشخص کنید و با شناختی که از وضعیت فعلی خود دارید، برای رسیدن به مقصد هدفمندانه تلاش کنید.

نیم‌سال دوم می‌تواند شروعی دوباره برای سخت‌کوشی و حل مشکلات آموزشی و پیشرفت شما دانش‌آموزان عزیز باشد.