با برنامه‌ریزی چندبعدی آشنا شوید

برنامه‌ریزی‌ها به ما در رسیدن به اهدافمان کمک می‌کنند. آن‌ها را جدی بگیریم.

با برنامه‌ریزی چندبعدی آشنا شوید

با این جملات آشنایی دارید؟

- وای چرا هر چه می‌خوانم تمام نمی‌شود؟

- این همه درس می‌خوانم. نمره‌هایم چرا کم است؟

- چرا هر چه درس می‌خوانم نمره‌ها و درصدهایم بالا نمی‌رود؟

- مدت زیادی درس می‌خوانم؛ نه تفریحی، نه چیزی! چرا این جوری می‌شود؟

این‌ها فقط بخشی از چراهای شما هستند. اگر می‌خواهید جواب این سؤالات و سؤال‌های دیگر را بگیرید پس خوب توجه کنید.

اسم برنامه‌ریزی را زیاد شنیده‌اید. برنامه‌ریزی‌هایی هم انجام داده‌اید که یا موفق بوده و نتیجه داده یا هدفمند نبوده و بی‌نتیجه مانده است.

- برنامه‌ریزی اگر از روی واقعیت باشد و با شناخت کامل از خودتان انجام شود بسیار موفق خواهد بود و برای این‌که برنامه‌ی مناسبی داشته باشید نیاز است که چند نکنه را رعایت کنید:

- برنامه‌ریزی‌ای موفق خواهد بود که حقیقی باشد. برای یک برنامه‌ریزی مناسب باید خودتان را خوب بشناسید و حد خودتان را درست بدانید، نه بیش‌تر و نه کم‌تر.

- برنامه‌ریزی باید واقعی باشد ولی این بار بر اساس میزان ساعات شبانه‌روز، نه این‌که برنامه‌ای بریزید که از سر و تهش زده باشید یا برعکس به جای 24 ساعت برای 48 ساعت برنامه‌ریزی کرده باشید.

- برنامه‌ریزی باید فضای نفس کشیدن داشته باشد. بعضی از دانش‌آموزان هیجان‌زده می‌شوند و تصمیم می‌گیرند که کل ساعات روز را فقط درس بخوانند و بدون استراحت فقط بخوانند و بخوانند؛ ولی باید به یاد داشته باشید برنامه‌ای موفق است که بین هر وعده‌ی درس خواندن وقتی هم برای استراحت داشته باشد و یک نیم‌روز آن تعطیل باشد و آن‌قدر انعطاف داشته باشد که از اجرا کردنش لذت ببری.

- برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که تمام درس‌ها را شامل شود البته به میزان درجه‌ی اهمیت خودش. برنامه‌ای قابل استفاده و ارزشمند است که در آن هم به درس‌های عمومی و هم به درس‌های اختصاصی اهمیت داده شود.

- برنامه‌ریزی‌ای قابل استفاده و خوب است که مختص خود شما باشد و از همسایه‌ی کناری‌تان قرض نگرفته باشید! برنامه‌ی خوب مانند رژیم خوب است که مختص همان فرد نوشته می‌شود.

- برنامه‌ریزی باید گویا باشد. مثلاً بگوید که دقیقاً باید چه بخوانید و چگونه بخوانید.

- برنامه‌ریزی‌ای قابل استناد است که با توجه به توانایی‌های هر فرد نوشته شده باشد و ساعات خواب و میزان زمان‌های استراحت و مطالعه رعایت شده باشد.

- برنامه‌ریزی‌ای مقبول است که در آن هم خواندن باشد و هم حل مسئله و تست‌زنی و ارزیابی و یادگیری کامل و باید تمام ابعاد آموزشی را شامل شود.

- برنامه‌ریزی‌ای قابل استناد است که آن را شما نوشته باشید و بعد به مشاورتان نشان داده باشید. عمر هر برنامه‌ریزی حداکثر دو هفته است و پس از آن جزئیات با توجه به شرایط تغییر می‌کند.

- برنامه‌ریزی‌تان باید با نگاه به عملکرد گذشته‌تان باشد و هم‌چنین نگاه به آینده. باید هر دو را جدی بگیرید. عملکرد گذشته‌ی شما با کارنامه‌هایی که در دست دارید کاملاً روشن است و آینده هم هدف‌های‌تان است که باید به‌خوبی آن را درک و مشخص کنید.

برنامه‌ریزی‌ها به ما در رسیدن به اهدافمان کمک می‌کنند. آن‌ها را جدی بگیریم.

خرید کتاب