سازه‌های آبی شوشتر (پرونده‌ی هنر)

شوشتر را می‌توان موزه‌ی بناها و سازه‌های آبی دانست که این بناها از نظر عملکرد به یکدیگر وابسته‌اند؛ ازاین‌رو شهری کم‌نظیر در سراسر جهان است.

سازه‌های آبی شوشتر (پرونده‌ی هنر)

آمیزه‌ی هنر و صنعت

سازه‌های آبی تاریخی شوشترمجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند؛ آمیزه‌ای از هنر و طراحی صنعتی شگفت‌انگیز که در دوران هخامنشیان تاساسانیان، برای بهره‌گیری بیش‌تر از آب ساخته شده‌اند. درسفرنامه‌ی مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه‌ی صنعتی پیش ازانقلاب صنعتی یاد شده است.

یکی از سفرنامه‌نویسان مشهور که از عجایب شوشتر تعریف و تمجید کرده است ابن بطوطه است. او در این شهر با علمایی ملاقات کرده که از علم و دانش آن‌ها شگفت‌زده شده است. ابن بطوطه از شوشتر با نام توستر یا تستر نام برده است. هم‌چنین از عظمت پل‌های شوشتر یاد کرده است. مجموعه‌ی آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر از بی‌مانندترین نمونه‌هایی است که برای استفاده‌ی بهینه از آب در ادوار کهن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

تونل‌های سه‌گانه، آب را به مجموعه هدایت می‌کنند و به کانال‌های متعددی تقسیم می‌شوند که پس از گرداندن چرخ آسیاب‌ها، آب به صورت آبشارهایی به محوطه‌ای حوضچه‌مانند سرازیر می‌شود. یکی از ویژگی‌های بسیار بارز مجموعه‌ی آسیاب‌ها و آبشارها مجاورت آن‌ها با بافت تاریخی شهر شوشتر است. یک ویژگی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد هنری که در این مجموعه وجود دارد و جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد این است که آب حاصل از پساب آسیاب‌ها به صورت آبشارهای مصنوعی زیبا به محوطه‌ای حوضچه‌مانند می‌ریزد که منظره‌ای چشم‌نواز و دل‌انگیز را در مقابل دیدگان هر بیننده به وجود می‌آورد. هم‌چنین در محوطه‌ی پشت بند که محل آبگیری سه تونل معروف سه‌کوره، دهانه‌ی شهر و بلیتی است، نیز چشم‌انداز زیبایی به چشم می‌خورد. مجموعه‌ی آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر با توجه به زمان ساخت از شاهکارهای فنی و هنری در جهان است. این شاهکار مهندسی هم در ایران و هم در جهان بی‌نظیر است. علاوه بر موارد ذکرشده، برخی پیچیدگی‌هایی که در طراحی تونل‌های آب‌رسانی وجود دارد، برای بهره‌برداری غیر از مصارفی همچون آبیاری اراضی بوده است. تونل‌های سه‌گانه در پشت پل بند گرگر، وظیفه‌ی انتقال حجم معینی از آب را برای به حرکت درآوردن پره‌های آسیاب بر عهده داشته‌اند. مجموعه‌ی آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر در مسیر رودخانه‌ی گرگر که خود از شاهکارهای فنی و مهندسی اعصار کهن است بنا شده است.

شوشتر را می‌توان موزه‌ی بناها و سازه‌های آبی دانست که این بناها از نظر عملکرد به یکدیگر وابسته‌اند؛ ازاین‌رو شهری کم‌نظیر در سراسر جهان است.

سازه‌های آبی شوشتر (پرونده‌ی هنر)