چگونه در تیزهوشان قبول شدم (روش‌های مطالعه)

در این مقاله پشتیبان‌های تهران روش‌های مطالعه‌ی خود را در دوران تحصیل می‌گویند. این کار کمک می‌کند تا شما کلکسیونی از روش‌های مطالعه داشته باشید. با هم روش مطالعه‌ی موفق تینا فرخیانی را می‌خوانیم.

چگونه در تیزهوشان قبول شدم (روش‌های مطالعه)

در این مقاله پشتیبان‌های تهران روش‌های مطالعه‌ی خود را در دوران تحصیل می‌گویند. این کار کمک می‌کند تا شما کلکسیونی از روش‌های مطالعه داشته باشید. با هم روش مطالعه‌ی موفق تینا فرخیانی را می‌خوانیم.

- قبل از حضور در کلاس، درس آن جلسه را پیش‌خوانی می‌کردم. با این کار در کلاس با مبحث آشنا بودم و با دبیر همراهی می‌کردم و می‌توانستم سؤال‌ها را به‌خوبی جواب بدهم. من دانش‌آموز حواس‌پرتی بودم و دبیرم خانم بهنامی برای افزایش دقت من، بعضی مباحث را اشتباه مطرح می‌کرد و چون پیش‌خوانی داشتم می‌توانستم اشتباهات دبیر را بگویم. این کار نه‌تنها باعث افزایش دقت و تمرکز من در کلاس می‌شد بلکه اعتمادبه‌نفسم را نیز افزایش می‌داد و شوق آموزش را در من ایجاد می‌کرد.

- درس هر روز را همان روز می‌خواندم. این کار باعث تثبیت درس‌ها در ذهنم می‌شد و درواقع درس یا مطلب از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت منتقل می‌شد. من حافظه‌ی تصویری خوبی داشتم و این مزیت مرا در به یاد‌ آوردن شکل‌ها و حل دوباره‌ی سؤالات به روش معلم کمک می‌کرد.

- من عادت به خلاصه‌پردازی و نوشتن فرمول‌ها داشتم. تا کنون نیز از همین روش استفاده می‌کنم و از آن بازخورد خوبی گرفته‌ام. در مواردی که نیاز به مرور سریع بود یا در جلسه‌ی بعدی نیاز به یادآوری داشتم از آن‌ها استفاده می‌کردم و در زمان صرفه‌جویی می‌شد.

- قبل از هر آزمون عادت به حل کردن نمونه‌سؤال داشتم؛ چون هم در حل تمرین در آزمون‌ها سریع‌تر عمل می‌کردم و هم با نمونه‌سؤالات آشنا می‌شدم. هم‌چنین حل سؤالات سخت یا حل‌نشده توسط دیگران مرا به شوق می‌آورد.

- پدرم هر سال با شروع سال تحصیلی یک سؤال منطقی عددی مانند این‌که «چرا چرا ضرب هر عدد در صفر، صفر می‌شود» می‌پرسید و من تا آخر سال مهلت داشتم تا آن‌ را حل کنم. شوق حل این سؤال به من برای یادگیری بیش‌تر کمک می‌کرد. این سؤالات از سطح آن زمان من بالاتر بود اما ذوق جواب دادن به آن‌ها مرا هدفمند و پویا می‌کرد.