آموزش کارنامه بازیابی سوال‌ها : مقاله کاظم قلم چی

کارنامه بازیابی را در صفحه شخصی خودتان مشاهده کنید..مقاله ی کاظم قلم چی : کارنامه ی بازیابی سوال ها 


کارنامه ی بازیابی سوال ها چیست ؟ 

کارنامه ی بازیابی شامل سوال هایی است که شما از ابتدای سال تاکنون در آزمون های کانون مشاهده کرده اید .
سوال ها به صورت مبحثی طبقه بندی شده اند . برخی دانش آموزان تصور می کنند در یک درس به طور کلی ضعیف هستند اما اگر به مبحث ها توجه کنند متوجه می شوند که در هر درس مباحثی وجود دارد که آن ها در آن مباحث آمادگی بیشتری دارند . طبقه بندی سوال ها به مبحث های مختلف ، تعداد سوال ها را متعادل می کند . سبب شناخت دقیق تر دانش آموز از وضعیت درسی خود می شود و به افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان کمک می کند.


 هر مبحث به ترتیب شامل سه دسته سوال  است .
 ابتدا سوال هایی که به آن ها پاسخ صحیح داده اید، سپس سوال هایی که  پاسخ اشتباه  داده اید و در پایان سوال هایی که پاسخ نداده و سفید رها کرده اید .

 
کارنامه ی بازیابی پس ازنخستین  انتشار و در هفته ی اول فروردین ۹۵ با استقبال گسترده ی دانش آموزان مواجه شد.

 در  یک هفته بیش از پنجاه هزار نفر ، از کارنامه ی بازیابی سوال های خود بازدید کردند. حدود بیست و پنج هزار نفر از دانش آموزان هر کدام به طور متوسط ۷  فایل را دانلود کردند .بیشترین بازدید و دانلود مربوط به ترازهای بالاتر بود .ترازهای بالای ۶۰۰۰ سهم زیادی در تعداد بازدید و دانلود کارنامه ی بازیابی داشتند و بیشترین بازدید و دانلود مربوط به ترازهای بالای ۷۰۰۰ بود.


جالب است بدانید این دانش آموزان هنوزآموزش لازم را هم برای استفاده از کارنامه ی بازیابی دریافت نکرده بودند آن ها  بر اساس توضیحات کوتاهی که در حد پنجاه کلمه برای معرفی کارنامه ی بازیابی نوشته بودیم سوال ها را مبحث به مبحث  دانلود کردند به سوال ها پاسخ دادند و روش مطالعه ی خود را تصحیح کردند.در این مقاله به آموزش کارنامه ی بازیابی سوال ها و نحوه ی استفاده از آن می پردازم .


چرا نام این کارنامه ، کارنامه ی بازیابی سوال هاست ؟

می دانیم اثر بازیابی به مراتب بیش از بازخوانی ( دوباره خوانی و تکرار مطالب) است با این کارنامه کوشیده ایم به بازیابی شما جهت مشخص تری بدهیم و بر کیفیت مطالعه و شفافیت ذهن شما بیفزاییم. خوب است ابتدا با چهار نوع بازیابی آشنا شوید . کارنامه ی بازیابی سوال ها  مربوط به نوع سوم بازیابی است . روی نوع سوم بازیابی ، بیشترمکث می کنم و بیشتر توضیح می دهم.


اولین
نوع بازیابی این است  که بلافاصله پس ازهر جلسه ی کلاس یا مطالعه ی فردی ،سعی کنید مطالبی را که شنیدید یا مطالعه کردید به خاطر بیاورید.

دومین نوع و بهترین شکل بازیابی در هنگام امتحان و در زمان آزمون رخ می دهد . در هنگام آزمون یادگیری شما چند برابر مواقع عادی است . یادگیری بیشتر در هنگام امتحان دادن رخ می دهد و طبقه بندی مطالب با روش ( ف ش ن م ) یا با روش های دیگر در همان زمان انجام می شود .


سومین
نوع بازیابی  این است که هر وعده ی مطالعه ی خود را با یک آزمون  آغاز کنید از آموخته های قبلی خودتان آزمون بگیرید . این آزمون سبب جهت گیری و منظم شدن ذهن شما می شود کنجکاوی و علاقه تان برای مطالعه بیشتر می شود و طرح دقیق تری برای مطالعه در ذهن خود تنظیم می کنید و تشخیص می دهد کدام مطالب را باید بیشتر یا کم تر بخوانید. 

کارنامه ی بازیابی سوال ها،  مربوط به همین نوع سوم بازیابی است . بسیاری از دانش آموزان قبل و هنگام  شروع مطالعه ذهن و برنامه ی منظمی ندارند و نمی دانند از کجا شروع کنند و به کدام موضوعات و زیر موضوعات  اهمیت بیشتری بدهند . با داشتن کارنامه ی بازیابی می توانید تصویر دقیق و روشنی از وضعیت خود در هر مبحث به دست آورید و از سردر گمی رها شوید . وقتی تمام سوال های هر مبحث را که قبلا در آزمون های کانون دیده بودید ، یک جا می بینید و به آن ها پاسخ می دهید متوجه می شوید بر کدام قسمت ها تسلط کامل دارید ، کدام قسمت ها تا حدودی  در یادتان مانده وهنوز می توانید پاسخ صحیح بدهید و  کدام قسمت ها ی هر مبحث را تا حدودی یا کاملا فراموش کرده اید .