اولین ابر کامپیوتر تولید شده از پروتئین بدن انسان

اولین ابر کامپیوتر زیستی جهان از پروتئین بدن انسان ساخته شده و به جای الکترون، بارهای الکتریکی دارد.

اولین ابر کامپیوتر تولید شده از پروتئین بدن انسانبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، پژوهشگران کانادایی موفق به ساخت ابر کامپیوتر زیستی شدند که قادر است با سرعت بالا فرآیند پردازش اطلاعات را انجام دهد، این کامپیوتر به دلیل بهره گیری از شبکه‌های  موازی می‌تواند عملکرد پردازشی بسیار مناسبی داشته باشد.

 یکی از مزیت‌های این ابر کامپیوتر زیستی آن است که ابعاد آن بسیار کوچکتر از کامپیوترهای رایج بوده و مصرف انرژی کمتری نیز دارد. در ساخت این کامپیوتر از پروتئین‌های موجود در بدن انسان استفاده شده است پروتئین‌ مورد استفاده آدنوزین فسفات است که انرژی مورد نیاز سلولهای بدن را تامین می‌کند.

این ابر کامپیوتر زیستی نتیجه همکاری میان محققان حوزه‌ی مدل سازی و مهندسان است که هر دو در بخش فناوری نانو کار می‌کنند.

 از آنجایی که این کامپیوتر با استفاده  از ترکیبات زیستی کار می‌کند به ندرت داغ می‌کند در نتیجه انرژی مورد استفاده کمتر از ابر کامپیوتر‌های الکترونیکی استاندارد است. ابر کامپیوترهای رایج الکتریسیته بیشتری مصرف می‌کنند و گرمای بیشتری نیز تولید می کنند پس برای  خنک نگه داشتن نیاز به صرف انرژی است در مجموع این ابر کامپیوترهای زیستی کارایی بالاتری نسبت به همتایان کلاسیک خود دارند.

منبع :