هفت سین کنکوری ها

امسال علاوه بر هفت سینی که همه دارند، ما هم یک هفت سین دیگر برایتان داریم که ویژه‌ی کنکوری هاست و لازم است تا پایان نوروز به آن متعد باشید.

هفت سین کنکوری ها

امسال علاوه بر هفت سینی که همه دارند، ما هم یک هفت سین دیگر برایتان داریم که ویژه ی کنکوری هاست و لازم است تا پایان نوروز به آن متعد باشید.

سین اول : ساعت زیستی خود را ثابت نگه دارید.

شاید بزرگترین اشتباه اکثر داوطلبان کنکور در ایام نوروز، بر هم زدن ساعت خواب و بیداری آن ها باشد. فراموش نکنید که بدن شما چندین ماه برای خواب و بیداری عادت کرده است و زمانی که این نظم را به هم می ریزد، تمرکزتان را از دست می دهید و احساس خستگی خیلی زود به سراغتان می آید.

سعی کنید در ایام عید تا کنکور به بیداری در ساعت 6 صبح عادت کنید؛ چرا که روز کنکور باید همین ساعت بیدار شوید تا 8 صبح آزمون خود را با نشاط و تمرکز آغاز کنید. علاوه بر آن حتی الامکان دیرتر از ساعت 12 شب نخوابید تا 6 ساعت خواب کامل داشته باشید.


سین دوم : سلامتی خود را جدی بگیرید.

در ایام عید معمولا بساط آجیل و شیرینی و کلا خوردنی های خوشمزه به راه است. برای همین سعی کنید بیشتر از هر زمان مراقب تغذیه ی خود باشید. مغز گردو، پسته، بادام، انجیر و کشمش به اندازه ی یک مشت در هر روز می تواند کارکرد مغز را بهبود بخشد. ولی حجم زیادی از تخمه، شیرینی و باقی مواد چرب و شیرین، فعالیت های انسان را کند می کند و به خواب و سلامتی فرد آسیب می رساند.


سین سوم : ساعت مطالعه ی مشخص داشته باشید.

برنامه ریزی در ایام کنکور اهمیت زیادی دارد؛ چرا که هر کدام از داوطلبان در این ایام به اندازه ی یک ماه تحصیلی فرصت مطالعه فردی در اختیار دارد. سعی کنید در ایام نوروز، روزی را بدون برنامه  و مطالعه نگذرانید.


سین چهارم : سر فصل های مطالعه خود را مشخص کنید.

خیلی از داوطلبان نمی دانند دقیقا چه چیزی را باید مطالعه کنند و سراغ برنامه های مختلف می روند و در آخر سر در گم از این همه تنوع برنامه، بی خیال برنامه ریزی می شوند  و هر روز، با هر درسی که بیشتر دوست دارند، جلو می روند و در انتها نیز نتیجه ای از تلاش خود نمی گیرند. داوطلبان عزیز دقت کنید برنامه عید باید سلسله وار باشد و سر فصل مشخصی داشته باشد؛ یعنی اگر قرار است دروس پیش دوم و درس های پایه سال دوم را در عید مطالعه کنید، باید بدانید هر روز چه بخشی از هر درس را مطالعه و یا مرور می کنید. علاوه بر آن مطالعه ی امروز نیز باید با مطالعه ی فردای شما مرتبط باشد.


سین پنجم : سرعت مطالعه ی خود را تنظیم کنید.

در هر درس آنچه را که تا به حال نخوانده اید، مشخص کنید. زمان باقی مانده تا کنکور را نیز محاسبه کنید. سرعت مطالعه هر درس تا کنکور حاصل تقسیم حجم باقی مانده دروس بر زمان باقی مانده تا کنکور است.

یکی از مهم ترین عوامل اضطراب داوطلبان در روزهای بعد از عید، این است که با توجه به نزدیک شدن به کنکور، این بی برنامگی باعث سردرگمی و ایجاد اضطراب در افراد می شود. به همین منظور سعی کنید قبل از شروع عید، با توجه به برنامه ی جمع بندی دوران عید و برنامه روزانه ی مدرسه، سرعت مطالعه و مرور دروس خود را تا کنکور در یک برگه مشخص محاسه کنید و حتما طبق آن پیش بروید.

نکته ی مهم بعدی این است که این برنامه باید واقعی و بر اساس توان مطالعاتی شما باشد. انتظار بیش از حد از خود و طراحی یک برنامه ی رویایی فقط اضطراب شما را زیاد می کند.


سین ششم : سرگرم باشید، ولی فقط سرگرم درس!

برنامه های تلویزیون، دید و بازدید، بودن در طبیعت و ... همگی مهمند ولی مطمئن باشید اگر فقط همین امسال این برنامه ها را کمی محدود کنید، اتفاق بدی نخواهد افتاد. در ایام عید فقط روز اول عید را به دید و بازدیدها و روز سیزدهم فروردین را به گشت و گذار در طبیعت و دریافت آرامش از آن اختصاص دهید و مابقی روزها را به روزهای طلایی جمع بندی تبدیل کنید. یعنی روزهایی که ارزش زیادی دارند و برای موفقیت شما در کنکور بسیار تعیین کننده هستند.


سین هفتم : سرسری مطالعه کردن اکیدا ممنوع!

اگر تا الان آرامش و تمرکز کافی برای مطالعه ی فردی پیدا نکرده اید، حتما روند مطالعه و برنامه ریزی خود را اصلاح کنید و یا این موضوع را با مشاور خود در میان بگذارید. از امروز هر زنگ مطالعاتی شما معنای متفاوتی پیدا می کند و خیلی مهم است که از تک تک این فرصت ها استفاده کنید.


منبع :