گفت‌و‌گو با آرشام افاضاتی که از دبستان به کانون آمد

آرشام افاضاتی از دانش‌آموزان موفّق کلاس هفتم شهر سیرجان است. او از کلاس دوم دبستان در آزمون‌های کانون شرکت کرده و موفّق به قبولی در مدرسه‌ی تیزهوشان این شهر شده است.

گفت‌و‌گو با  آرشام افاضاتی که از دبستان به کانون آمد

آرشام افاضاتی از دانش‌آموزان موفّق کلاس هفتم شهر سیرجان است. او از کلاس دوم دبستان در آزمون‌های کانون شرکت کرده و موفّق به قبولی در مدرسه‌ی تیزهوشان این شهر شده است. پدر آرشام شغل آزاد و مادرش خانه‌دار است. پدر و مادر آرشام از هم اکنون برای موفّقیت او در کنکور برنامه‌ریزی کرده‌اند و می‌خواهند که او جز نفرات برتر کنکور باشد. در ادامه گفتگوی ما را با آرشام بخوانید.


چگونه با کانون آشنا شدی؟

 بعضی از اقوام ما در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند، همین موضوع موجب آشنایی من و خانواده‌ام با کانون شد. پدر و مادرم در این مورد با افراد موفّقی مشورت کردند و تصمیم گرفتند که من را در آزمون‌ها ثبت نام کنند. من از اولین آزمون در مهر 89 در کانون ثبت نام کردم.


شرکت در آزمون‌ها برای شما چه جذابیتی دارد؟

من با درس خواندن معلومات زیادی به دست می‌آورم که آزمون‌های کانون موجب می‌شود تا بتوانم معلوماتم را با سایر دانش‌آموزان به رقابت بگذارم و این رقابت کردن برای من خیلی جذاب است.


دوستان کانونی‌ات چگونه روی درس خواندن شما مؤّثر هستند؟

من و دوستانم رقابت سرسختی روی ترازهایمان داریم و همین موضوع موجب می‌شود بیشتر تلاش کنیم.


برنامه ریزی ات را برای دو هفته چگونه انجام می‌دهی؟

من جمعه‌ی هر هفته برنامه‌ریزی هفته آینده‌ام را در دفتر برنامه‌ریزی یادداشت می‌کنم و مطابق با همان درس می‌خوانم.


چگونه از کتاب خودآموزی برای یادگیری بهتر استفاده می‌کنی؟

من عصر جمعه‌ی آزمون، این کتاب را تکمیل می‌کنم و با توجّه به اینکه در هر آزمون، مباحث آزمون قبلی مرور می‌شوند سعی می کنم روز پنج شنبه قبل از آزمون آن را دوره کنم تا اشکالاتم برطرف شود.


یک کتاب خوب که سال قبل استفاده کردی را به دوستانت معرفی کن.

کتاب آبی تیزهوشان که سال قبل استفاده کردم و تأثیر خوبی برای موفّقیتم در آزمون ورودی داشت.


افتخارات آموزشی در دوران تحصیل داشتی؟

من در آزمون المپیاد ریاضی واترلو کانادا شرکت کردم و در پایه ششم، رتبه پنجم کشوری را کسب نمودم و در مرحله‌ی هفت، رتبه دوازدهم را کسب کردم. من در آزمون المپیاد ریاضی نوجوانان ایران، مرحله‌ی اول، رتبه‌ی اول استان و سیزدهم کشوری را بدست آوردم. در آزمون ورودی نمونه دولتی رتبه‌ی سوم شهر را بدست آوردم.

در زمینه فعالیت‌های فوق برنامه نیز، در مسابقه‌ی بزرگ نقاشی مجمع بین المللی علی اصغر مقام اول کشوری را بدست آوردم. در پانزدهمین دوره همایش‌های عاشورایی مقام آوردم. در مسابقات نقاشی شهرستان مقام‌های زیادی را آورده‌ام.


در ادامه، گفتگوی ما را با والدین آرشام بخوانید:


علت استمرار حضور فرزند شما برای چند سال متوالی در کانون چیست؟

آرشام با استعداد است و ما می‌خواهیم که او جز رتبه‌های برتر کنکور باشد و می‌دانیم که توانایی‌اش را دارد. به همین دلیل یک برنامه‌ریزی بلند مدت برای او در نظر گرفته‌ایم.


چگونه امور آموزشی ایشان را پیگیری می‌کنید؟

ما بر درس خواندن او در منزل و نمرات او نظارت داریم. روزهای جمعه به صورت حضوری کارنامه‌ی آرشام را دریافت می‌کنیم و با او در مورد آزمونش گفتگو می‌کنیم و هدف‌گذاری را برای آزمون بعدی با هم انجام می‌دهیم.


او برای درس خواندن به شما وابسته نیست؟

برای برنامه‌ریزی کردن، با هم این کار را انجام می‌دهیم و این گفت‌وگو موجب می‌شود او برنامه‌ریزی بهتری داشته باشد اما برای درس‌ خواندن مستقل است و نیازی به تذکر ندارد.