ماده ای که به خودی خود تا، خم و کوچک می‌شود

محققان ماده سه بعدی جدیدی ساختند که به خودی خود برانگیخته می‌شود و تقریبا می‌تواند هر کاری را انجام دهد.

 این ماده می تواند در عرض چند ثانیه تا و باز، کوچک و بزرگ شود. زمانی که این ماده به صورت تخت تا می شود می تواند وزن یک فیل را تحمل کند.

یوهانس هاورولد محقق هاروارد در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: ما یک ساختار سه بعدی با جدار نازک ساخته ایم که می تواند برای ساخت اشیاء تا شونده و قابل برنامه ریزی مجدد در معماری دلخواه استفاده شود که شکل، حجم و سختی آن را می توان به اندازه قابل توجهی تغییر داد و دائما آن را تنظیم و کنترل کرد.

این ماده از مکعب های اکسترود  مکعب هایی با کانال های توخالی ساخته شده است که یک پروفایل ثابت مقطعی با 24 سطح و 36 لبه می سازند. لبه ها مانند لولا عمل می کنند که به مکعب ها اجازه می دهند به طیف گسترده ای از اشکال تغییر شکل یابند.

محققان برای ساخت این ماده جدید سه بعدی، 64 سلول مکعبی را بهم چسباندند که نتیجه نهایی یک مکعب با طول، عرض و ارتفاع چهار سلول شد. ایده این طراحی نتیجه مطالعه یک تکنیک اوریگامی به نام اسنپولوژی snapology است. 

از آنجا که روش تا شدن سلول ها سختی ماده را تغییر می دهد، این ماده را می توان برای تغییر شکل و استحکام آن دستکاری کرد.

به گفته محققان، امکان ساخت این ماده در مقیاس بزرگ وجود دارد و می توان از آن برای ساخت ابزاری به کوچکی استنت جراحی و یا به بزرگی یک پناهگاه قابل حمل برای امدادرسانی در جریان بلایای طبیعی استفاده کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب