نوروز 96

جاذبه‌های گردشگری سرعین

سرعین شهر چشمه‌های جوشانپیست اسکی آلوارس

مجموعه فرهنگی, توریستی و ورزشی آلوارس در یکی از زیباترین نقاط استان از لحاظ گردشگری و در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفهای این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است.

جاذبه‌های گردشگری سرعین


روستای بیله درق یا ویلا دره

روستای ییلاقی و باصفای بیله درق از توابع دهستان آبگرم در موقعیت جغرافیائی 03/48 درجه طول جغرافیائی و 11/38 درجه عرض جغرافیایی در ارتفاع 1820 متر از سطح دریا در کف و دامنه های تپه های شمال و جنوب دهکده و در فاصله 3 کیلومتری شمال سرعین قرار گرفته است. 
دره ای که دهکده در آن قرار گرفته است، حدود 200 متر پهنا و عمق آن تقریباً 100 متر از محلی که دره از جنوب به شمال پائین رفته مجدداً بالا آمده و چشمه های آب معدنی در دامنه شمالی دره رو به جنوب و همچنین کف دره واقع شده است. این دهکده ییلاقی با آب و هوای مطبوع و دلپذیر از جاذبه های توریستی منطقه سرعین می باشد که به سبب برخورداری از مواهب طبیعی مانند آبهای معدنی جهت استعمال داخلی و خارجی، دره ای زیبا با درختان و چمنزارهای پر از گل و گیاه، کندوهای عسل که در چمنزارها گسترانیده شده است، جلوه و جذابیت خاصی به این دهکده بخشیده است. وجود محل های اقامتی، کافه ها و رستورانهائی با تخت ها و میز و صندلی های چیده شده در زیر برگهای درختان بصورت چتری بزرگ و سایه بانی طبیعی باعث استقبال گردشگران از جاذبه های این روستا می شود.

جاذبه‌های گردشگری سرعین


دره جنگلی اردی موسی

دره جنگلی زیبا و دیدنی در کنار روستای اردی موسی قرار گرفته است. دره جنگلی با چشم اندازی بسیار زیبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه، باغات میوه، قابلیت ویژه ای جهت گردشگری و استراحت و تفریح دارد، این محیط یکی از کانونهای مورد علاقه و استفاده سرعین و گردشگران سایر نقاط و دوستداران طبیعت می باشد. این دره جنگلی زیبا با بهاری سرسبز و با طراوت، تابستانی خنک با سایه های درختان بلند و پائیز الوان و زمستانی پوشیده از برف تابلوی بدیعی از چهره فصول مختلف را به نمایش می گذارد.

 جاذبه‌های گردشگری سرعین


ویند کلخوران و دهکده سنگی و زیرزمینی

مجموعه‌ی کم‌نظیری از خانه‌های سنگی در دهکده‌ی صخره‌یی کلخوران سرعین در فاصله‌ی بیش از چهار کیلومتری سرعین، روستای ویند کلخوران با آثار باستانی مانند دهکده‌ای صخره‌یی و شگفت‌انگیز، جاذبه‌ها و مناظر طبیعی در امتداد دره‌ی زیبای ورنیاب، گورستان‌هایی متشکل از سنگ قبرهایی دیدنی مربوط به دوره‌های گذشته قرار دارند که در مجموع، این مکان را به‌صورت موزه‌ای تاریخی، هنری و طبیعی درآورده است. دره‌ی زیبای ورنیاب دره‌ای طولانی است که از دامنه‌ی تپه‌های روستای ورنیاب تا قسمت انتهای مزرعه های روستای ویند کلخوران ادامه دارد.

جاذبه‌های گردشگری سرعینآب گرم

جاذبه‌های گردشگری سرعین


روستای

منبع :

فائزه امیری