امکان راهیابی مستقیم دانشجویان علوم پایه از کارشناسی به دکتری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از امکان راهیابی مستقیم دانشجویان رشته‌های علوم پایه از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری خبر داد .به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، دکتر محمد فرهادی در نشست خبری که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت آموزشی اظهار کرد: 28 مورد تدوین و تصویب برنامه‌های درسی، 22 مورد آماده‌سازی برنامه‌های درسی، بازنگری آیین‌نامه استعداد درخشان و غیره از جمله اقدامات مهم در حوزه معاونت آموزشی است.

وی از امکان راهیابی تحصیل دانشجویان رشته‌های علوم پایه از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری خبر داد و افزود: به برخی از رشته‌های تحصیلی مخصوصا رشته‌های علوم پایه بی‌توجهی می‌شد به همین دلیل یکی از اقدامات اساسی که در این زمینه انجام شد این بود که آیین‌نامه آموزشی این رشته‌ها مورد بازنگری قرار گرفت و طبق آیین‌نامه جدید دانشجویان این رشته‌ها می‌توانند به صورت مستقیم از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری ورود پیدا کنند.

وزیر علوم در ادامه با اشاره به رشته‌هایی که قدمت بسیاری داشته‌اند اظهار کرد: عمر برخی از رشته‌ها به بیش از ده سال می‌رسید و اقدام مهمی که در این زمینه انجام شد این بود که برنامه درسی جدید جایگزین این رشته‌ها شد. به عبارتی دیگر باید حدود 600 رشته تحصیلی مورد بازنگری قرار می‌گرفت. به عبارت دیگر از میان دو هزار و 168 برنامه درسی حدود 600 رشته تحصیلی باید مورد بازنگری قرار می‌گرفت. این کار از اوایل سال جاری آغاز شده و تا کنون 322 رشته محل صددرصد بازنگری شده‌اند و به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی رسیده‌اند. بیش از 270 رشته محل نیز مورد بازنگری بیش از 70 درصد قرار گرفته‌اند.

*راه‌اندازی و افتتاح 120 آزمایشگاه مرکزی

فرهادی در ادامه با اشاره به تشکیل شبکه آزمایشگاه‌های علمی کشور (شاعا) گفت: باید در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مرکز علمی آزمایشگاه مرکزی داشته باشیم. تعداد آزمایشگاه‌های مرکزی از دو سال گذشته تا کنون از 20 آزمایشگاه به 120 آزمایشگاه افزایش یافته است.

همچنین تاکنون اطلاعات هزار و 446 آزمایشگاه و هزار و بالغ بر 18 هزار و 240 تجهیزات آزمایشگاهی به ثبت رسیده‌اند. و 263 دانشگاه، موسسه و مراکز پژوهشی عضو این شبکه شده‌اند.

*اعطاء 370 میلیارد تومان وام دانشجویی

وی در ادامه با اشاره به پرداخت وام‌های دانشجویی گفت: امسال به 282 هزار دانشجو بالغ بر 370 میلیارد تومان وام داده شد و این دانشجویان موظف هستند وام‌هایی که دریافت کرده‌اند را بعد از فراغت از تحصیل پرداخت کنند.

وزیر علوم با تاکید بر این که اعتبارات صندوق رفاه در سال 94 نسبت به سال 93 با 7 درصد رشد داشته است، افزود: همچنین در زمینه اشتغال و ازدواج دانشجویان صندوق رفاه بودجه‌ای 40 میلیارد تومانی اختصاص داد.

حمایت از دانشجویان دکتری با ظرفیت سازی اعتبار وام ویژه دکتری از دیگر اقدامات صندوق رفاه بود که در این راستا 20 میلیارد تومان بودجه تخصیص یافت و بیش از 6 هزار و 880 دانشجو دکتری وام دریافت کردند.

فرهادی در ادامه از طراحی این سامانه خبر داد.

*اقدامات وزارت علوم در زمینه تعاملات بین‌المللی

وزیر علوم در ادامه در مورد اقدامات وزارت علوم در زمینه تعاملات بین‌المللی گفت: برگزاری اجلاس وزرای علوم و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که در اواخر سال گذشته برگزار شد یکی از اقدامات مهم وزارت علوم در زمینه تعاملات بین‌المللی محسوب می‌شود.

فرهادی از آغاز 95 پروژه تحقیقاتی مشترک خبر داد و گفت: پروژه‌ی جندی شاپور با کشور فرانسه، پروژه ایکات و غیره از جمله این پروژه‌ها است.

وی همچنین از بهره‌گیری از توان ایرانیان نخبه خارج از کشور خبر داد و گفت: 254 ایرانی خارج از کشور امسال در دانشگاه‌های کشور تحصیل کردند. متاسفانه در چند سال گذشته حضور اساتید در کنفرانس‌های بین‌المللی کاهش یافته بود اما این روند اکنون رو به رشد است. اکنون 429 نفر از اساتید در سمینارهای بین‌المللی شرکت کرده‌اند.

*بهره‌برداری از بیش از 500 هزار متر مربع پروژه‌های آموزشی و پژوهشی و رفاهی

وزیر علوم در ادامه با اشاره به پروژه‌های آموزشی و پژوهشی و رفاهی اظهار کرد: در سال جاری بالغ بر 500 هزار متر مربع پروژه آموزشی پژوهشی و رفاهی بهره‌برداری شد.

همچنین 125 هزار