ریزش موی خود را جدی بگیرید

ریزش مو می‌تواند علائم هشداردهنده‌ای از به هم خوردن تعادل و سلامت بدن باشد که شما نباید آن را نادیده بگیرید.

ریزش موی خود را جدی بگیرید

مو‌ها نقش مهمی را در زیبایی افراد ایفا می‌کنند و بیشتر افراد خواهان موهایی پرپشت و زیبا هستند. به این علت که بدن ما برای بقا به مو نیاز ندارد، سلامت مو نیز مانند انر‍ژی از اولین چیزهایی است که هنگام خارج شدن بدن از حالت تعادل تغییر می‌کند. به همین دلیل ریزش مو می‌تواند علامتی مهم از به خطر افتادن سلامتی شما باشد. 

زنان و مردان زیادی از ریزش مو رنج می‌برند. ریزش مو به طور متوسط در زنان بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار است و دیدن ریزش چند تار مو هنگام استحمام امری طبیعی است. اما گاهی اوقات ریزش مو یا از دست دادن حجم زیادی از تارهای مو غیر طبیعی است و ممکن است به علت مشکلات پوست سر بوجود آمده باشد. 

گاهی اوقات خارش پوست سر یا پوسته پوسته شدن آن می‌تواند علائمی از مشکلات پوستی مرتبط با ریزش مو همچون پسوریازیس پوست سر، درماتیت سبورئیک، عفونت‌های قارچی و شوره‌ سر غیرعادی باشد. 

 افرادی که از ریزش مو رنج می‌برند باید میزان ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی، سلامت تیروئید و آهن بدن خود را چک کنند زیرا کم‌کاری غده تیروئید، پایین بودن آهن یا سایر مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن می‌تواند موجب ریزش مو شود. گاهی اوقات مصرف برخی دارو‌ها نیز موجب ریزش مو می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به داروهای کاهش‌دهنده فشار خون، آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدافسردگی اشاره کرد. 

علاوه بر این، گاهی اوقات ریزش مو و کم‌پشتی مو در مردان به علت بالا بودن سطح تستوسترون در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود. 

برای درمان ریزش مو خود از این موارد پیروی کنید: 

۱-به اندازه کافی به بدن خود آب، ویتامین، پروتئین و مواد معدنی برسانید

۲-اگر دچار عفونت یا قارچ پوست سر هستید آن را برطرف کنید

۳-استرس و فشار روحی موجب ریزش مو می‌شود. استرس خود را کنترل کنید و عوامل ایجادکننده آن را از بین ببرید

۴-با استفاده از مکمل‌ها، برنامه غذایی مغذی و گیاهان سطح هورمون و سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. 

۵-ماساژ سر و همچنین استفاده از ماسک‌های سرشار از ویتامین می‌تواند بسیار موثر باشد. یکی از این ماسک‌ها ماسک روغن کرچک است که تاثیرات بسیار مثبتی را در کاهش ریزش مو دارد.