ساخت صفحات خورشیدی قابل انعطاف برای حمل‌ونقل راحت‌تر

به تازگی، صفحات خورشیدی نانوشبکه‌ای ساخته شده‌اند که بادوام بوده و در برابر آب و حرارت مقاوم هستند و خیلی راحت بسته‌بندی می‌شوند.

ساخت صفحات خورشیدی قابل انعطاف برای حمل‌ونقل راحت‌تر

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان، شرکت نابل به تازگی جدیدترین نوع صفحات خورشیدی خود را تولید کرده و در ساخت این صفحات سعی کرده است که تا حد امکان تطابق‌پذیری و استفاده راحت را مدنظر قرار دهد.

این صفحات خورشیدی قابل انعطاف که نانوشبکه نامیده شده‌اند نسبت به آب و گرما مقاوم‌ هستند و همین امر آن‌ها را برای استفاده در زمین ناهموار و خشن مناسب می‌کند. هشت مدول تشکیل‌ دهنده این صفحات از جمله یک باتری لیتیومی 200 وات برای ذخیره انرژی، می‌توانند به سادگی در داخل یک ساک حمل و جابه‌جا شوند. این بسته تنها چهار و نیم پوند وزن دارد.

مدول‌های به کار رفته می‌توانند مستقل از یکدیگر کار کنند و همین امر به نانوشبکه اجازه می‌دهد که حتی وقتی یکی از سلول‌ها آسیب می‌بیند به کار خود ادامه دهد. همچنین این امکان وجود دارد که تنها از یک مدول، هر هشت مدول و یا بر حسب انرژی مورد نیاز از ترکیب تعداد مختلف مدول‌ها برای تامین انرژی استفاده کرد. هر مدول تنها حدود هشت وات انرژی تولید می‌کند اما می‌توان چندین نانوشبکه را به طور موازی به هم متصل و انرژی نهایی تولیدی را افزایش داد.

این صفحات خورشیدی نمی‌توانند انرژی کافی برای استفاده در هر نوع کارکرد اقتصادی بزرگ مقیاس را فراهم کنند اما وزن سبک و مقاومت بالایی که دارند آن‌ها را برای حمل در سفرهای چندروزه یا در شرایط وقوع رخدادهای طبیعی بسیار مناسب می‌سازد. نابل امیدوار است که این صفحات بتوانند در آینده برای تولید انرژی مورد نیاز تلفن‌های همراه در کشورهای در حال توسعه مورد استفاده قرار بگیرند.

این صفحات در مقیاس‌های بزرگ مثل زمین‌های کشاورزی کاربرد ندارند اما به دلیل قابلیت انعطافی که دارند فرصت‌ خوبی برای تامین انرژی مورد نیاز برای راه‌اندازی وسایل کوچک در مناطق توسعه نیافته یا محل‌های طبیعی فراهم می‌کنند.

منبع :