بازی‌های جذاب برای دورهمی‌های نوروز 95

این مهم نیست که مخترعان و مبتکران بازی‌های خلاقانه دور همی ناشناخته هستند، مهم این است که شما با یادگیری این بازی‌ها می‌توانید لیدر شادی در جمع‌های دوستانه تان شوید.

بازی‌های جذاب برای دورهمی‌های نوروز 95

شاید هنوز هم اینطور به نظر برسد که بازی هایی مانند منچ و ماروپله، اسم و فامیل، دبرنا یا حتی دوز، طرفدارهای زیاد و استخوان خردکرده ای داشته باشند، اما تجربه ثابت کرده اگر اسم بازی های تا این حد اسمی را جایی ببرید، ممکن است تعداد مخالفانشان بیشتر از موافقانشان باشد. برای همین می خواهیم برایتان پیشنهادهای بهتری ردیف کنیم تا اگر جایی جمعتان از یک نفر به بالا رفت، بتوانید پیشنهادهای تکان دهنده ای برای بازی های گروهی بدهید تا با این حربه مقاومت مخالفان بازی های گروهی را بشکنید و در دورهمی دوستانه تان اوقات خوبی را رقم بزنید.


 حدس بزن!سایل مورد نیاز: استیکر به تعداد لازم. خودکار

تعداد نفرات: دو نفر به بالا

نحوه بازی: یک نفر را برای شروع بازی انتخاب کنید و او را از اتاق بیرون کنید. این شخصیت می تواند کارتونی باشد، کاراکتر یک فیلم باشد یا یک فرد حقیقی. مساله این است که هر که می خواهدباشد باید حدس زدنش سخت اما ممکن باشد! بعد اسم دوست عزیزی را که انتخاب کرده اید، روی یک استیکر می نویسید و از بازیکن می خواهید وارد اتاق شود و رو به روی شما بنشیند. استیکر را روی پیشانی یا روی کمر او بچسبانید و از او بخواهید شروع به حدس زدن کند تا زمانی که به جواب درست برسد و اسم شخصیت را بگوید. اگر خیلی صبور نیستید یا تعدادتان زیاد است و می خواهید به همه نوبت برسد، می توانید تعداد سوال ها و زمان را محدود کنید و مثلا بگویید باید با ۳۰ سوال و طی یک ربع به جواب برسی وگرنه می بازی! پاداش برنده و مجازات هر بازنده را روی برگه بنویسید و در انتها اجرا کنید!

جرزنی: این بازی دوز جرزنی بسیار پایینی دارد و به جز در مواردی که دوستان مرز بین سخت بودن اسم شخصیت و غیرممکن بودنش را گم می کنند؛ دردسرساز نمی شود. آن دسته از دوستانی که اسم دختر آنتوان چخوف را به عنوان جواب سوال این بازی انتخاب کرده اند، می توانند برندگان جرزنی این بازی باشند.


 پانتومیم کاغذی


بازی‌های جذاب برای دورهمی‌های نوروز 95


وسایل مورد نیاز: کاغذ به تعداد زوج، خودکار، تایمر

تعداد نفرات: چهار نفر به بالا

نحوه بازی: هرچند تا کاغذی که می خواهید بردارید و روی آنها مسخره ترین کلمه یا عبارتی را که به ذهن تان می رسد، بنویسید. یادتان باشد هیجان و خنده این بازی کاملا به خلاقیت ذهن شما در انتخاب کلمه های بی خودی بستگی دارد. بعد همه این کلمه را داخل یک ظرف بریزید و مهمانان را به دو گروه تقسیم کنید. خودتان هم کاغذ وخودکار بردارید تا امتیازبندی ها را انجام دهید. یک تایمر هم دم دستتان داشته باشید و آن را روی یک دقیقه تنظیم کنید. حالا وقت شروع بازی است!

تیم اول یک برگه بیرون می کشند و یکی از اعضای تیم دوم را انتخاب می کنند تا کلمه روی برگه را ببیند. به محض دیدن کلمه، تایمر را فعال می کنید و از او می خواهید طی یک دقیقه سرنخ های لازم را به تیمش بگوید. اگر تیم او توانست قبل از یک دقیقه کلمه یا عبارت درست را حدس بزند یک امتیاز می گیرد و اگر نتوانست تیم مقابل یک امتیاز می گیرد. نسخه اصلی و کشدار این بازی با ۱۰۰ کارت و کلمه انجام می شود اما شما می توانید این تعداد را به سایر اعداد زوج تغییر دهید.

جرزنی: برای ساختن عبارت های این بازی تخیل تان را به کار بیندازید و سراغ چیزهایی بروید که حدس زدنشان به جای تایم یک دقیقه ای، صبر ایوب می خواهد! در همین حین به عنوان یک داور منصف از دیدن قیافه های مبهوت بازیکن ها لذت ببرید.


 جنگا


بازی‌های جذاب برای دورهمی‌های نوروز 95

وسایل مورد نیاز: یک بسته جنگا

تعداد نفرات: حتی یک نفر!

نحوه بازی: اگر از بازی های فکری خوشتان می آید و هنوز یک بسته جنگا در خانه تان ندارید، بهتر است زودتر تهیه کنید! جنگاه شامل ۵۴ قطعه چوب است که قرار است در ردیف های سه تایی و در ۱۸ طبقه چیده شوند. کسی که وظیفه چیدن جنگا را در هر دور به عهده بگیرد، شروع کننده بازی هم خواهدبود. پس مواظب باشید!

نکته دیگر این است که وقتی یک ردیف سه تایی از چوب ها را افقی چیدید، ردیف دیگر را باید عمودی بچینید و این کار را ادامه دهید تا به طبقه هجدهم برسید و دیگر چوبی باقی نماند. حالا وقت شروع بازی است و کسی که جنگا را چیده باید از جایی به جز دو ردیف بالای برج یک قطعه چوب بردارد. اگر فکر می کنید خب اینکه کاری ندارد باید قانون بعدی را بشنوید: بازیکن ها حق استفاده از هر دو دست را ندارند و باید این کار را با یک دست انجام دهند! بعد از بیرون کشیدن این قطعه از جنگا باید آن را روی بالاترین طبقه برج بگذارید و حواستان باشد که اگر آخرین طبقه عمودی است شما باید چوب انتخابی را افقی بگذارید. در ابتدای بازی ریتم کند است، اما با گذشت چندد قیقه هرلحظه احتمال دارد برج فرو بریزد و شما کسی باشید که با انتخاب اشتباه برج را ریخته!

نکته قابل عرض اینکه کسی که برج را خراب کند، بازنده است و باید دست بعدی را خودش بچیند.

جرزنی: هرگونه ضربه زیرمیزی، پرت کردن حواس، راهنمایی اشتباه و مواردی از این قبیل در این بازی حکم جرزنی را دارد و جرزن دشمن خداست!