زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

بنیاد علمی تحقیقاتی ولکام (welcome) بهترین تصاویر علمی سال 2016 را منتشر کرد.

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


بنیاد علمی تحقیقاتی ولکام (welcome) بهترین تصاویر علمی سال 2016 را منتشر کرد.
** مهندسی بافت کبد انسانزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

اولین تصویر برگزیده مربوط به بافت کبد انسان است که در بدن موش مبتلا به آسیب کبدی با دریافت خون از رگ های موش، رشد کرده است. 

پژوهشگران امیدوارند این روش در آینده بتواند برای کمک به بیمارانی که نارسایی و از کار افتادگی کبد دارند، به کار گرفته شود.
** رشد استخوان

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

با رشد کودک استخوان ها نیز رشد می کنند و تغییر می یابند. در دو تصویر ارایه شده در این زمینه، هر دایره داخل استخوان کودک را در سنین متفاوت نشان می دهد. 

این تصاویر از یک مجموعه استخوان قدیمی متعلق به قرن نوزدهم گرفته شده اند.


** تشخیص سکته مغزیزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


در این تصویر رگ گردن فردی که دچار گرفتگی شده، نشان داده شده است؛ وقتی رگ هایی که به مغز خون می رسانند دچار انسداد شوند، به بخشی از مغز خون نمی رسد و مغز دیگر نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد و سکته مغزی رخ می دهد. ** برگ ذرت

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

در این تصویر که از برگ های ذرت نورس گرفته شده است، تعداد زیادی سلول کوچک به شکل مربع و مستطیل های سبز دیده می شود و دایره های نارنجی هسته سلول یا همان مرکز فرماندهی سلول را نشان می دهند. 

عرض واقعی این تصویر یک چهارم میلی متر است.** جلوگیری از انتشار بیماری های عفونی

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

در این تصویر چادر شفافی در بیمارستان رویال فری لندن نشان داده شده است که برای قرنطینه بیماران مبتلا به عفونت های خطرناک و بسیار مسری مانند ابولا استفاده می شود.** پروانه دم چلچله زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


پروانه ها دو چشم درشت برای رصد هر نوع حرکت و دو شاخک برای بوییدن دارند. خرطوم دراز پروانه در تصویر ارایه شده مانند فنر جمع شده که وقت غذا باز می شود و شهد گل را مثل نی می مکد. 

عرض واقعی تصویر پنج میلی متر است.** بیماری رینوزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


در تصویر بعدی که نوعی از تصویربرداری حرارتی است، تفاوت دمای دو دست فرد سالم و فرد مبتلا به بیماری رینو نشان داده شده است. 

در این بیماری خون رسانی رگ های دست و پا کاهش پیدا می کند و این افراد اغلب دست و پاهای بسیار سردی دارند.** پولک شب پرهزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


پولک های شب پره ماداگاسکار در این تصویر نشان داده شده است؛ این شب پره بزرگ زیر نور می درخشد و به همین دلیل اغلب با پروانه اشتباه گرفته می شود که در اثر خطای دید است؛ انحراف نور پس از برخورد به این پولک های منحنی، رنگی به نظر می رسد البته بال های این شب پره کمی رنگین هستند.

پهنای واقعی تصویر سه چهارم میلی متر است.** انگل توکسوپلاسموززیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


در تصویر بعدی سه انگل توکسوپلاسموز نمایش داده شده است؛ این انگل در مدفوع گربه، بدن انسان و گوشتی که خوب نپخته زندگی می کند. 

طول هر کدام یک صدم میلی متر است.** باکتری روی اکسید گرافنزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


در این تصویر دو باکتری، روی ورقه ای بی نهایت نازک از جنس کربن، یکی از ظریف ترین و محکم ترین موادی که تا به حال کشف شده، نمایش داده شده است. ** سلول بنیادی انسان 

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

سلول بنیادی قابلیت آن را دارد که به سلول های دیگر تبدیل شود. برای تهیه این عکس سلول استخوان لگن انسان در مخلوطی از مواد شیمیایی قرار داده شده تا محیط واقعی داخل بدن که سلول در آن زندگی می کند بازنمایی شود.

عرض سلول پانزده هزارم میلی متر است.

** نوردرمانی نوزادزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


نوزاد زودرس مبتلا به زردی که در دستگاه زیر نور آبی قرار می گیرد، در این تصویر نشان داده شده است. این نور مولکول های بیلی روبین را که در بدن نوزاد تجمع پیدا کرده تخریب می کند. برای پیشگیری از آسیب این نور به چشم نوزاد، چشم او را پوشانده اند.** سیم کشی مغز انسانزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


بخش های مختلف مغز از راه های متفاوتی با هم ارتباط برقرار می کنند. 

تصویر تهیه شده از مغز، راه های ارتباطی دو نیمکره را با رنگ قرمز، راه های ارتباطی جلو و عقب مغز را با رنگ سبز و راه های ارتباطی مغز با سایر اعضای بدن را با رنگ آبی نشان می دهد.** داخل چشم انسانزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


تصویری سه بعدی از ته چشم انسان در تصویری بعدی ارایه شده است. این رشته های پرخون در ته چشم انسان برای بینایی ضروری هستند و پزشکان از تصاویری شبیه این برای تشخیص زودهنگام بیماری های چشمی استفاده می کند.

طول این رگ ها یک دهم میلی متر است .** قفس کلاترینزیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


کلاترین نوعی پروتئین است که مواد مختلف را در داخل سلول جابجا می کند. هر سلول تعداد بسیار زیادی قفس یا سبد کلاترین دارد. وقتی به این قفس نیازی نیست به قطعات کوچکتری تبدیل می شود و وقتی به آن نیاز است دوباره سر هم می شود.

پهنای هر قفس پنجاه نانومتر (صد هزارم میلی متر) است.
** تقسیم سلول بنیادی مغز زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016


در تصویر بعدی دایره ها مراحل مختلف تقسیم سلول بنیادی مغز گورخر ماهی پیش از بیرون آمدن از تخم را نشان می دهند.

عرض واقعی تصویر یک چهارم میلی متر است.** قلب گاو

حفره های قلب گاو برای نشان دادن داخل آن، در این تصویر برش داده شده است. این قلب از بالا تا پایین 27 سانتی متر طول دارد و تقریبا چهار برابر قلب انسان است.

زیباترین تصاویر پزشکی و زیست شناسی سال 2016

منبع :

فائزه امیری