جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز

وقتی کسی به مشهد سفر می‌کند، به غیر از پابوس امام رضا، نهایتا به طرقبه و مقبره فردوسی می‌رود، اما ما تصمیم گرفته ایم تا در این مطلب شما را با جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده مشهد آشنا کنیم.

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز

روستای کنگ

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز

قدمت کنگ که به ماسوله خراسان شهرت دارد به پیش از اسلام باز می گردد؛ این روستای تاریخی با معماری پلکانی و چهره‌ای شکست خورده و تکیده در آینه صاف و بی آلایش سرزمین آفتاب جلوه گری می کند. این روستا نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک است و می‌توان در کنار رودهای جاری آن چشم‌ها را شست و جور دیگری به زندگی نگاه کرد. هنوز هم ردپای تاریخ در دل این روستای کهنسال چشم‌ها را خیره می کند و باعث می شود تا روح خسته انساب بعد از یک سال کار و تلاش در کنار این طبیعت جانی دوباره بگیرد. 
روستای کلات و مجموعه جاذبه های گردشگری اطراف آن 

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز


کلات دارای جاذبه‌های بیشمار گردشگری طبیعی همچون آبشار ارتکند، آبشار قره سو، آبشار آبگرم، سد زاوین، روستای سررود، روستای بابارمضان، جنگل ارس هزار مسجد و سیستان، جنگل پسته خواجه و چندین جنگل پسته دیگر و آثار تاریخی می‌باشد. تنها مجتمع گردشگری کلات، مجتمع تفریحی، اقامتی و گردشگری باغ بهشت در روستای سررود می باشد که به عنوان منطقه نمونه گردشگری به ثبت رسیده است.


پارک آبی مشهد 

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز


شهر مشهد در زمینه احداث پارک های آبی پیشرفته و با کیفیت موقعیت بی نظیری در ایران و خاور میانه داشته و مسافران و شهروندان می توانند اوقات بسیار خوشی را در این مجموعه ها که قصد معرفی آنها را در این صفحه داریم داشته باشند. از ویژگیهای مهم پارک های آبی مشهد سرپوشیده بودن آنهاست که باعث می شود علاقه مندان در تمامی فصول سال بتوانند از این مجموعه ها استفاده کنند.


آبشار روستای اخلمد 

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز


اخلمد که از گردشگاه‌های طبیعی اطراف مشهد می‌باشد و قدمتی چند هزار ساله دارد، در دره‌ای در میان کوه بینالود واقع شده است که در ابتدای دره، انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغات فراوان میوه به چشم می‌خورد و پس از طی مسیری آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است مشاهده می‌شود و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی حدوداً ۴۰ متری مشاهده می‌شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارد. 


روستای زشک 

جاذبه‌های گردشگری مشهد برای سفری خاطره انگیز


روستای زشک به لحاظ چشمه های پر آب و خوبی آب و هوا دارای باغ های سرسبز میوه است که یکی از با صفا ترین مناطق ییلاقی اطراف مشهد است . رودخانه دائمی زشک از جنوب روستا می‌گذرد و همراه با باغ‌های زیبا و هوای مطبوع هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. کار اکثر مردم این روستا باغداری ،پرورش دام و طیور و شیلات و صنایع دستی است.

بهترین محصول باغ‌های این منطقه گیلاس و آلبالو است و محصولات چون سیب، گلابی، زردآلو، هلو و گردو نیز در آن تولید می شود. درختچه های کوتاه کوهی ،سماق ،شاهدانه ،کلپوره، اکلیل کوهی و تمشک پوشش زیبای گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند. مسیر های خاص کوهنوردی این روستا، آن را به مکانی مناسب برای کوهنوردی تبدیل کرده است. تله کابین زشک از جمله طرح های گردشگری در حال اجرا است.


آرامگاه نادر شاه افشار


آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می باشد و دو تالار موزه تشکیل شده است که یکی از آنها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش می دهد. 


عنبران:

روستای عنبران در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده است.مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند.این مکان دارای کافه ها و رستورانهای متعدد و اقامتگاه های مناسب برای گردشکران میباشد.


حصار:

روستای حصار در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده  و دارای باغ های وسیع  میوه و آب و هوای معتدل در تابستان و دره های سرسبز و فضای طبیعی مصفا با چشم اندازهای زیباست.این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و زائران قرار میگیرد.


نغندر:

روستای نغندر از توابع بخش طرقبه ودر فاصله 10 کیلومتری آن واقع شده است و به وسیله جاده ای به طول 12 کیلومتر به جاده اصلی مشهد-طرقبه متصل می شود.

این روستای سرسبز و آباد که که در دامنه کوه های شمالی بینالود و در میان یکی از چند دره محصور میان کوه ها واقع شده،منطقه ای است ییلاقی و سرسبز و زیبا و مصفا که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی،به ویژه در تابستان مورد توجه مسافران و ساکنان مشهد است.


جاغرق:

روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در 21کیلومتری جنوب غربی مشهد و در فاصله 7کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران،طرقدر،کردینه،تغاره و دهستان شاندیز محدود میشود.

درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان  های معتدل می باشد.وجود باغ های میوه و دره سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا،جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است.جاغرق علاوه بر رودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز در حاشبه رودخانه و یا به صورت جزیره در بخش ها ی مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که در فصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.

جاغرق علاوه بر جذابیتهای گردشگری،یکی از مراکز عمده تولید میوه در استان خراسان به شمار می آید.

این تفرجگاه در 84 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در دل کوه های بینالود واقع شده است.این کوه دنباله ی سلسه جبال البرز است.

روستای اخلمد در 75 کیلومتری مشهد و 15 کیلومتری چناران و در کنار جاده قبلی مشهد و قوچان میباشد.آبشار اول اخلمد سه کیلومتر بالاتر از آبادی است و در آن ارتفاع17 متری آب به زمین می ریزد.آبشار دوم نیز 23 متر ارتفاع دارد.رشته کوه های اخلمد به کوه های بینالود اتصال دارد.


گلمکان:

گلمکان منطقه ای کوهستانی و سردسیر است که از مناطق کوهپایه ای بینالود به سمت ارتفاعات آن کشیده شده  و در فاصله 20کیلومتری گلمکان به سمت قله بینالود دریاچه کوهستانی چشمه سبز قرار دارد که یکی از مناطق بسیار مرتفع در استان خراسان محسوب می شود.


چشمه سبز:

چشمه سبز حدود 20کیلومتری روستای بزرگ گلمکان واقع است.این چشمه به وسیله دیواره های کوهستانی احاطه شده است و در یکی از بلند ترین نقاط رشته کوه بینالود قرار دارد.اهمیت چشمه سبز به هوای مناسب و مطلوب آن است.


غار مغان:

این غار در 75 کیلومتری مشهد و در جنوب روستای مغان قرار گرفته است.فسیل هایی که در این غار پیدا شده،مربوط به دوران دوم زمین شناسی است.غار مغان دارای دو دهانه در جنوب و در شرق است و ارتفاع آن از سطح دریا 2910متر می باشد.هر چه به درون غار میرویم ارتفاع دهانه غار بیشتر و شیب آن فزونی می یابد.درون غار تونل هایی است که به هم راه دارند و در قسمتی از آن آب دیده می شود.


چشمه گیلاس (گلسب):

نام قدیمی این منطقه گلسب می باشد و در فاصله 50کیلومتری شمال غربی مشهد و حدود 21 کیلومتری غرب آرامگاه فردوسی واقع شده است.به نقل تاریخ،در عهد تیموری،با اقدامات امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا آب این چشمه به طرف مشهد هدایت شد.در عهد صفویه،با اقدامات شاه عباس،این آب به شهر مشهد انتقال یافت و از طریق نهر خیابان وارد صحن انقلاب (عتیق)شد و مورد استفاده زائران و مجاوران قرار گرفت و تا سال های اخیر وجود داشت.اکنون آب چشمه گیلاس در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه آن هنوز نام خوش و سابقه این چشمه تاریخی را در خاطره های مردم توس و مشهد حفظ کرده است.

اندرخ:

روستایی است خوش آب و هوا از حومه تبادکان که در 33 کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه مشهد به کلات واقع شده و دارای مناظر طبیعی و باغ های میوه است و آب مورد نیز روستا از زواندرخ که به سد کارده منتهی میشود تامین می گردد.

زواندرخ یکی از تفریحگاه های ورزشی ویژه کوه نوردان و صخره نوردان اطراف مشهد است.دره اندرخ با عرض کم و صخره ها و دیوارهای مرتفع و چشمه مورد توجه کوه نوردان است.

شاهان گرماب:

روستای شاهان گرماب در فاصله 72 کیلومتری جنوب شرقی مشهد وبر فراز تپه ای قرار دارد.این روستا دارای چشمه آب گرم معدنی است که حرارت آن به 48 درجه سانتی گراد میرسد.هم چنین در شاهان گرماب استخر بزرگی به طول تقریبی 17 و عرض 8 قدم وجود دارد که در حال حاضر به منظور بهره برداری بهداشتی و استحمام توسط سازمان جمعیت هلال احمر خراسان از امکانات رفاهی و بهداشتی برخوردار شده است.در اطراف چشمه امکاناتی برای استفاده زائران و مسافران ایجاد شده است.آب شاهان گرماب از دسته آب های بی کربناته کلسیم و سدیم گرم با باقی مانده خشک کم و اسیدیته کم میباشد.مسیر روستای شاهان گرماب از طریق جاده فریمان است و در همه ایام سال به ویژه تابستان،زائران و مسافران برای استفاده از امکانات طبیعی و سیاحتی به آنجا سفر می کنند.

 

بند گلستان:

بند گلستان در 8 کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده است . این بند هم اکنون از محل های دیدنی و توریستی شهر مشهد به شمار می رود .از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالی 36 درجه و طول شرقی 59 درجه ، در ارتفاع 1190 متری از سطح دریا واقع شده است . با وجود اینکه حدود 500 سال از عمر این بنا می گذرد هنوز سالم و پابرجاست . این بند از آثار دوران تیموری می باشد .

 

سد طرق:

این سد در 14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد که علاوه بر استفاده های اقتصادی ، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحتی نیز دارای اهمیت است.

 

سد چالیدره:

چالیدره یکی از مکان های تفریحی اطراف مشهد است . دریاچه سد چالیدره برای آبیاری باغ های اطراف طرقبه ساخته شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری ، ماهیگیری و رستوران است . سد چالیدره یک سد خاکی با هسته رسی است که به وسیله رودخانه جاغرق پرآب می شود . این سد در ابتدای جاده روستای نقندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده است .

 

کلات نادر:

کلات نادر جذابیت های تاریخی و گردشگری منحصر به فردی است . فصل بهار اوج رنگینی اطراف آن است . آب و هوای کلات معتدل کوهستانی است و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر 2100 متر می باشد . باران مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه ها و کوهپایه ها شده و گله داری و دامداری را در منطقه رونق داده است . دره قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات نادر به شمار می روند .

 

روستا و آبشار ارتکند:

روستای ارتکند مجموعه ای از کوه و رودخانه و جنگل و آبشار است که طبیعت چشم نواز آن سالانه هزاران نفر را به سوی خود می خواند . آبشار زیبای ارتکند ، در فاصله 107 کیلومتری مشهد و در حدود 40 کیلومتری شهرستان کلات ، چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند .

 

روستا و آبشار قره سو:

دره قره سو در جنوب غربی شهر کلات و در فاصله 5 کیلومتری آن واقع شده است . برای رسیدن به قره سو قبل از تونل ورودی کلات باید توقف کنیم و حدود یک کیلومتر در جاده درگز برویم تا در سمت چپ جاده ای 4 کیلومتری به سمت قره سو نمایان شود . بعد از طی مسافت 4 کیلومتر به روستای قره سو خواهیم رسید و با حدود 20 دقیقه پیاده روی در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها می رسیم . طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی ، وجود آبشارهای بلند با دره های تنگ ، موقعیت قره سو را ممتاز می کند . وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان های فلزی تعبیه شده برای رفتن به بالای آبشار ، از عواملی هستند که مسافران را به طرف خود جلب می کند ، این منطقه بر اساس مصوبه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری جزء مناطق نمونه گردشگری کشور قرار گرفته است .

 

دره آل:

دره آل در نزدیکی روستای آل از دهستان چولایی خانه ، در 45 کیلومتری شمال شرقی مشهد و در مسیر راه به کلات واقع شده است و دره ای نسبتا عریض با جریان دائمی آب می باشد که از کوه های هزار مسجد سرچشمه می گیرد . این دره در زواندرخ به روستایی به همین نام منتهی می شود و سد کارده در قسمتی از این دره ، حد فاصل روستای اندرخ و کارده ، دره را قطع می کند . هر دو قسمت دره دارای جاذبه های خاص طبیعی و مورد توجه علاقمندان به طبیعت و کوهنوردان است .

دره انجیر یکی از جاذبه های دره آل است که با عرض کم و موانع صخره ای و پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره ای دیدنی و جالب است .

منبع :

فائزه امیری

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب