کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 17 اسفند 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


به دلیل عدم آمادگی در آزمون 9 بهمن، نتیجه‌‌ام خوب نشد. نمی‌دانم چگونه از این کارنامه برای برنامه‌ریزی آزمون 7 فروردین استفاده کنم!

پاسخ 1- ابتدا بدون در نظر گرفتن کارنامه و نتایج، شرایط آزمون 9 بهمن را به‌خوبی مرور کنید. آزمون‌های برنامه‌ای قبل از هر چیز فرصتی برای یادگیری و محلی برای افزایش تجربه‌ی آزمونی هستند. عدم آمادگی باید در تمام وجوه آن به‌خوبی شناسایی شود که می‌تواند مشتمل بر عدم مطالعه و مرور متناسب با حجم مطالب و هم‌چنین عدم بازیابی صحیح مطالب در جلسه‌ی آزمون باشد. تا قبل از شناسایی و حل این چالش نباید منتظر تغییر در نتایج آزمون‌های مشابه باشیم. پس از گذار از این مرحله، ضمن توجه به راهکار‌های برطرف کردن عدم آمادگی در آزمون مشابه قبل، حفظ وضعیت درس‌های نقاط قوت و هم‌چنین افزایش یک الی دو واحدی به هدف‌گذاریِ چند از 10 در درس‌های چالشی و نقاط ضعف پیشنهاد می‌شود.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 2- با توجه به کارنامه‌ی آزمون، کارنامه‌ی مبحثی و کارنامه‌ی 5 درس، نقاط قوت و ضعفتان را در مباحث مختلف مشخص کنید. اولویت مهم را به حفظ نقاط قوت بدهید و با حل تمرین و تست، آن‌ها را پایدار کنید. برای بهبود وضعیت درس‌های تلنگری، نوسانی و چالشی روش‌های مطالعه‌ی موفق و مؤثر را اجرا کنید. چند از ده منطقی و قابل اجرای هر درس برای آزمون 7 فروردین را مشخص کنید؛ به گونه‌ای که نه بلندپروازانه باشد و نه خودتان را دست‌کم بگیرید. پیشنهاد ویژه برای شما بازیابی است؛ یعنی قبل از شروع به مطالعه، یک امتحان از خودتان در درس‌های مختلف بگیرید و سپس درس خواندن را آغاز کنید.

سارا شفافی

پاسخ 3- کارنامه‌ی 9 بهمن و کارنامه‌ی مبحثی که در صفحه‌ی شخصی شماست، شامل مباحث نگاه به گذشته است؛ یعنی وضعیت شما در گذشته در مباحث و درس‌های پایه نشان می‌دهد می‌توانید با کمک رنگ‌هایی که در کارنامه‌ی مبحثی برای هر فصل از کتاب‌ها دارید وضعیت خود را نسبت به هم‌ترازهای خود بشناسید. سپس شروع به تکمیل تابلو نوروزی کنید و تعیین ‌کنید چند ساعت می‌توانید برای هر مبحث وقت بگذارید و چه تعداد تمرین و تست حل کنید. ممکن است تصمیم بگیرید برخی مباحث را حذف کنید و در سایر مباحث به رنگ سبز و آبی برسید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- برنامه‌ریزی برای آزمون 7 فروردین با توجه به کارنامه‌ی 9 بهمن کار بسیار ساده‌ای است. کافی است مباحثی را که در 9 بهمن آمادگی کافی نداشتید، مشخص کرده و برای خواندن آن‌ها و کسب آمادگی، در پنجره‌ی باز (ایام تعطیلات) نوروز برنامه‌ریزی کنید.

حسن ایزدی

پاسخ 5- البته این موضوع که «نتیجه‌ام خوب نشد» یک بحث کلی است. شما باید به صورت جزئی‌تر مشخص کنید در کدام درس‌ها نتوانسته‌اید به آن‌چه مد نظرتان بوده است برسید. در مرحله‌ی بعد برای آمادگی آزمون 7 فروردین طوری برنامه‌ریزی کنید که قسمت‌هایی را که تسلط بیش‌تری دارید تست‌های بیش‌تر حل کنید و مباحثی را که احساس می‌کنید تسلط کم‌تری دارید ابتدا مطالعه‌ی تشریحی و بعد تست‌های آن قسمت را حل  کنید. قطعاَ شما با مکتوب کردن نقاط قوت و ضعفتان بهتر می‌توانید برنامه‌ریزی کنید.

سیدمحمد حسینی