تلاش برای تولید دستکشی که تـومـور سـرطـانی را شناسایی می‌کند

پژوهشگران ژاپنی با استفاده از نانوالیاف، گرافن و نانو لوله کربنی موفق به ساخت ماده ای شدند که با استفاده از آن می‌توان دستکشی برای جراحی تولید کرد

تلاش برای تولید دستکشی که تـومـور سـرطـانی را شناسایی می‌کندبه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نتایج یافته های محققان ژاپنی و آمریکایی نشان می دهد که روزی می توان از یک دستکش لاستیکی برای شناسایی تومور استفاده کرد، این دستکش یک حسگر لاستیکی حساس به فشار است که به دلیل شفاف بودن، انعطاف پذیری و حساسیت بالا برای استفاده در حوزه پزشکی مناسب است.

حسگرهای فشاری رایج از انعطاف پذیری لازم برای انطباق با پوست انسان برخوردار هستند، اما مشکل آنها این است که نمی توانند میزان فشار وارد شده را با دقت بالا اندازه گیری کنند، بنابراین برای استفاده در سطوح مختلف مناسب نیستند. علاوه بر این، ضخامت این حسگرها را نمی توان به زیر 100 نانومتر کاهش داد که دلیل این امر روش های مورد استفاده در تولید آنها است.

برای حل این مشکل، یک تیم تحقیقات بین المللی به رهبری سوگون لی از دانشگاه توکیو موفق به ساخت حسگر فشاری حاوی نانوالیاف شدند که می تواند توزیع فشار را اندازه گیری کند.

این حسگر به قدری دقیق است که اگر یک بادکنک روی سطح قرار گیرد و تنها 80 میکرون تغییر وضعیت دهد، توسط این حسگر شناسایی خواهد شد، این حسگر ضخامتی در هشت میکرون دارد و قادر است در یک زمان فشار را در 144 نقطه اندازه گیری کند.

این دستکش حاوی ترانزیستورهای آلی، سوئیچ های الکترونیکی از جنس کربن و اکسیژن و ساختار نانوالیاف حساس به فشار است، نانو لوله کربنی و گرافن نیز به یک پلیمر افزوده شده تا نانوالیافی با قطر 300 تا 700 نانومتر ایجاد شود، این نانوالیاف با هم ترکیب و درگیر می شوند تا یک ماده شفاف ایجاد شود.

به گفته محققان این طرح ، عملکرد این حسگر با رگ های خونی مصنوعی مورد آزمایش قرار داده شدند و در نهایت این اکان به وجود آمد که فشار بسیار کم و تغییرسرعت خون را در رگ ها شناسایی کنند، این حسگرها پتانسیل بالایی برای ساخت ادوات پوشیدنی و قابل کاشت در بدن دارند.

منبع :