امکان کنترل ویلچر توسط افکار

محققان دانشگاه "دوک" برای اولین بار موفق به ساخت ویلچر هوشمند قابل کنترل با افکار و بدون اتصال فیزیکی شدند.

امکان کنترل ویلچر توسط افکار

به گزارش ایسنا؛ محققان آمریکایی با معرفی فناوری رابط بین مغز و ماشین موسوم به BMI، امکان کنترل ویلچر توسط افکار حیوان را بدون اتصال فیزیکی میسر ساختند.

در این فناوری با قراردادن حیوان در روی ویلچر هوشمند و نصب گیرنده‌های امواج روی جمجمه، امکان کنترل دقیق ویلچر با توجه به افکار او امکان‌پذیر شد.

پروفسور "میگول نیکولیس"، متخصص نورولوژی از دانشگاه "دوک" در مورد جزئیات این دستاورد قابل توجه عنوان کرد: این اولین ماشین قابل کنترل به صورت تحلیل مستقیم امواج مغزی در جهان است.

وی در ادامه افزود: حتی کسانی که به شدت دچار ضایعه مغزی شده و کنترل اندام‌های بدن خود را به صورت کامل از دست داده‌اند نیز با این فناوری می‌توانند تنها با فکرکردن از این ویلچر استفاده کنند.

تحقیقات پروفسور "نیکولیس" و همکارانش از سال 1999 با مطالعه بر روی رابط مغز و ماشین در موش‌ آغاز شد و تاکنون این تیم تحقیقاتی دستاوردهای قابل توجهی مثل کنترل دست مصنوعی و رابط‌های پیشرفته بین انسان و ماشین را توسعه داده‌اند.

محققان معتقدند که با توجه به پیشرفت‌های بدست‌آمده در فناوری کنترل مغزی ماشین‌ها، متاسفانه هنوز تولید ایمپلنت قادر به دریافت سیگنال‌های پایدار و قابل اطمینان از مغز انسان محقق نشده است.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب