شناسایی گونه جدیدی از سلول‌های بنیادی

محققان دانشگاه میشیگان بر این باورند که گونه جدیدی از سلول‌های بنیادی را شناسایی کردند که با عنوان XEN یا iXEN معرفی می‌شود و می‌تواند راهکارهای جدیدی را برای مطالعه نواقص مادرزادی فراهم کند.

شناسایی گونه جدیدی از سلول‌های بنیادیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، با وجود این که استفاده از سلول های بنیادی با مجادلات و بحث های بسیاری همراه است، این سلول ها در مورد اقدامات درمانی که نیاز به بازسازی و احیاء بافت دارند، بهترین گزینه محسوب می شود.

سلول های بنیادی پرتوان، پتانسیل بدل شدن به هرنوع از سلول های بدن انسان را دارند و در نتیجه امکان بازسازی هرنوع بافت بدن را برای محققان فراهم می کنند. در گذشته این سلول ها از جنین گرفته می شدند؛ اما اکنون محققان روش هایی را برای بهره برداری از قابلیت های سلول های بنیادی از طریق سلول های بالغ انسان شناسایی کرده اند. این نوع سلول های بنیادی از طریق فعال سازی مجدد ژن های جنینی به منظور برنامه ریزی مجدد سلول های بالغ ساخته می شوند و سلول های بنیادی پرتوان القایی نام دارند.

محققان از گذشته می دانستند که وقتی جنین سلول های بنیادی را تولید می کند، نوعی سلول دیگر موسوم به XEN نیز به همراه آن تولید می شود که مسئولیت ساخت بافت های جنین را بر عهده دارد.

به همین علت محققان دانشگاه فرآیند تولید سلول های بنیادی پرتوان القایی را بازبینی کردند تا بفهمند که آیا در این فرآیند نیز سلول های XEN تولید می شوند یاخیر؛ در نتیجه این بررسی ها مشخص شد که در فرآیند مذکور، مانند عملکرد جنین، مجموعه ای از سلول های iXEN نیز تولید می شود.

نکته قابل توجه این است که سلول های XEN همواره در برابر محققان بوده اند و آن ها تصور می کردند این سلول ها عملکردی شبیه سلول های سرطانی دارند و فاقد کارآیی هستند.

برای اطمینان از این موضوع، محققان آزمایش هایی را روی موش ها انجام دادند و متوجه شدند که با جایگزینی ژن های XEN می توانند تولید سلول های بنیادی پرتوان القایی را افزایش و میزان تولید سلول های iXEN را کاهش دهند. به عبارت دیگر شناسایی سلول های iXEN می تواند موجب بهبود و تسهیل فرآیند تولید سلول های بنیادی پرتوان القایی شود.

محققان در تلاشند که آزمایش های خود را با استفاده از سلول های انسانی ادامه دهند و اگر همه چیز به خوبی پیش رود، گونه جدیدی از سلول های بنیادی القایی در اختیار محققان قرار می گیرد.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Stem Cell Reports منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب