«نجات تخم‌مرغ‌ها» در دانشگاه امیرکبیر!

پنجمین دوره مسابقات نجات تخم‌مرغ روز چهارشنبه، 19 اسفندماه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

«نجات تخم‌مرغ‌ها» در دانشگاه امیرکبیر!

به گزارش سرویس علمی ایسنا، علیرضا تیموری، دبیر اجرایی پنجمین دوره مسابقات نجات تخم‌مرغ، هدف از برگزاری این مسابقه را ساخت سازه‌ها و اجسامی دانست که بتوانند به انسان در ارسال و پرتاب کاوشگرها به سیاره‌های دیگر یاری رسانند.

تیموری افزود: به طور کلی، کاوشگرها باید در درون سازه‌هایی قرار گیرند که پس از برخورد با سیاره‌ها و اجرام آسمانی بتوانند ضمن کاستن از سرعت به سادگی و با حفظ دستگاه‌های درون خود، با کمترین خسارت بر سطح سیاره موردنظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند و اطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند.

وی با بیان اینکه مسابقه نجات تخم‌مرغ، در اصل برای به کارگیری خلاقیت‌های مختلف تدارک یافته است، درباره روند برگزاری این رقابتها توضیح داد: مسابقه در دو سطح دانش‌آموزی و دانشجویی برگزار می‌شود و شرکت کنندگان حین رقابت، یک تخم‌مرغ در دستگاه ساخته شده قرار می‌دهند و با پرتاب سازه از ارتفاع معین، سعی می‌کنند تخم مرغ و سازه را سالم به زمین برسانند.

به گفته تیموری، مهلت ثبت نام رقابتهای نجات تخم‌مرغ تا صبح روز برگزاری مسابقه، 19 اسفند تمدید شده و مسابقه از ساعت 13 در محوطه مقابل دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز می‌شود و تا ساعت 19 ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در این مسابقه، هر یک از شرکت‌کنندگان یک بسته شامل 10 عدد نی، 10 عدد چوب بستنی، 10 ورق کاغذ A4، یک عدد مقوای A3، دو عدد نایلون فریزری، قیچی، چسب نواری و مایع، پنج عدد سوزن ته گرد و حدود چهار متر نخ دریافت می‌کنند که باید با استفاده از این لوازم، سازه حمل تخم‌مرغ را طراحی کرده و بسازند.

تیموری ادامه داد: تا سال گذشته، تخم‌مرغ همراه با سازه از طبقه پنجم ساختمان دانشکده مکانیک به پایین پرتاب می‌شد که امسال، یک طبقه به آن اضافه کرده‌ایم.

وی هدف اصلی مسابقه را سالم ماندن تخم‌مرغ پرتاب شده از ارتفاع حدود 15 متری عنوان کرد و گفت: در جریان داوری، به دقت پرتاب سازه، 400 امتیاز تعلق می‌گیرد و هرچقدر سازه به هدف مورد نظر نزدیک‌تر باشد، امتیاز بیشتری خواهد گرفت.

دبیر اجرایی پنجمین مسابقات نجات تخم‌مرغ خاطرنشان کرد: مدت زمان پرتاب سازه نیز یکی دیگر از شاخص‌های امتیازدهی در این رقابتهاست که برای آن 100 امتیاز درنظر گرفته شده است و هرچقدر مدت زمان سقوط کمتر باشد، امتیاز بیشتری به گروه تعلق خواهد گرفت.

وی یادآور شد: شاخص خلاقیت نیز در این مسابقه، 300 امتیاز دارد که با توجه به میزان نوآوری در سازه و همچنین مصالح به کار رفته و وزن آن محاسبه خواهد شد.

در پایان رقابتهای نجات تخم‌مرغ، سه تیم که بیشترین امتیاز را به دست آورده‌اند، معرفی و تجلیل خواهند شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب