ارائه خدمات سلولی از بانک اهدای سلول‌های بنیادی خونساز

تاکنون 80 نفر از بانک‌های اهدای سلول‌های بنیادی خونساز و بانک خون بند ناف کشور، سلول‌های بنیادی دریافت کرده‌اند.

ارائه خدمات سلولی از بانک اهدای سلول‌های بنیادی خونساز

به گزارش سرویس علمی ایسنا، امیرعلی حمیدیه اظهار کرد: در کشور علاوه بر شش مرکز اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز، سه بانک خون بند ناف عمومی شامل سازمان انتقال خون ایران، بیمارستان شریعتی تهران و رویان، فعال هستند که به متقاضیان خدمات سلولی ارائه می‌کنند.

وی با اشاره به این که در سال‌های اخیر 80 نفر از بیماران نیازمند توانسته‌اند از بانک‌های سلول‌های بنیادی خونساز داخل کشور اعم از مراکز پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی و بانک‌های خون بند ناف استفاده کنند، خاطرنشان کرد: درحال حاضر در مجموع بانک‌ها، نمونه خون 10 هزار داوطلب جمع‌آوری شده است.

حمیدیه با اشاره به اینکه شبکه شدن بانک‌های سلول‌های بنیادی خونساز نیاز کشور است، گفت: در همین زمینه دفتر شبکه ملی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز ایران و بانک‌های خون بند ناف راه‌اندازی شده و با راه‌اندازی این شبکه و با استفاده از نرم‌افزار تمامی مراکز فعال در این زمینه به طور متمرکز با هم متصل شده و اطلاعات آن در سرور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ذخیره و نگهداری خواهد شد.

مدیر بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز ایران خاطرنشان کرد: سالانه هزاران نفر دچار بیماری‌های کشنده‌ای از جمله انواع سرطان‌ها می‌شوند که برای عده زیادی از این بیماران، تنها درمان نجات‌بخش، پیوند سلول‌های بنیادی خونساز است.

حمیدیه تاکید کرد: نیاز کشور قطعا در این زمینه بیشتر است که با کمک‌های بیشتر مسؤولان و مردم، تعداد داوطلبان این بانک‌ها گسترش پیدا کرده و شاهد راه‌اندازی این بانک‌ها در استان‌های مختلف کشور برای بهره‌مندی از اهدای همه اقوام ایرانی باشیم.

منبع :