آب تصفیه شده فاضلاب‌ها به صنایع تزریق می‌شود

رییس کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارائه آب تصفیه شده فاضلاب‌ها به صنایع با هدف کاهش سهم مصرف آب توسط صنایع مختلف کشور خبر داد.

آب تصفیه شده فاضلاب‌ها به صنایع تزریق می‌شود

به گزارش سرویس علمی ایسنا، علی‌محمد لطیفی درباره تصفیه آب فاضلاب‌های شهری اظهار کرد: با هدف کاهش مصرف آب در کشور قصد داریم طرح بازیافت آب فاضلاب‌های شهری را اجرایی کنیم که در ابتدا این طرح به صورت پایلوت اجرایی خواهد شد.

وی افزود: طرح بازیافت آب فاضلاب‌های شهری به صورت پایلوت و برای نخستین بار در نیروگاه شهید منتظری اصفهان اجرایی می‌شود که قراردهای اجرایی آن نیز منعقد شده است.

به گفته لطیفی، این طرح با تکنولوژی بالا و به روش بایوتکنولوژی اجرایی می‌شود و چند سالی است که در کشورهای اروپایی با عنوان تکنولوژی یک چهارم در حال اجرا است.

وی افزود: علت نامگذاری این سیستم با نام یک چهارم این است که هزینه‌ها، حجم سیستم مورد استفاده و میزان مصرف انرژی به یک چهارم کاهش پیدا می‌کند و استفاده از آن صرفه اقتصادی بالایی دارد.

رییس کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی با اشاره به تامین اعتبار اجرای این سیستم توسط صندوق ستاد توسعه زیست فناوری، گفت: این سیستم به صورت پایلوت در نیروگاه شهید منتظری اصفهان و بعد از آن در پارک فناوری پردیس اجرا می‌شود که در صورت مثبت بودن نتایج در بیشتر استان‌ها اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فاضلاب شهر پردیس برای پارک فناوری پردیس مشکل‌ساز شده است که قرار است با اجرای همین سیستم نوین این مشکل را برطرف کنیم.

لطیفی خاطرنشان کرد: اگر اجرای پایلوت این طرح، موفقیت آمیز باشد، این پایلوت در استان‌های دیگر نیز اجرایی می‌شود تا سهم صنعت را از منابع آبی که حدود دو درصد است، کاهش داده و با تصفیه آب فاضلاب‌ها، آن را در اختیار صنایع قرار دهیم.

منبع :