کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 15 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 15 اسفند 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


دانش‌آموز انسانی با تراز 5450 هستم. می‌دانم چه‌قدر تلاش کرده‌ام که به این‌جا برسم! آیا می‌توانم به حفظ دستاوردهایم و پیشرفت 400 تا 500 نمره‌ی تراز در ایام نوروز مطمئن باشم؟

پاسخ 1- دوست خوبم، تلاش شما ستودنی است. گام برداشتن در یک مسیر نیاز به شناخت آن مسیر دارد. راه و روش‌های موفق چند ماه گذشته را بنویسید و آن‌ها را به کار بگیرید. با توجه به این‌که تعداد درس‌های شما در رشته‌ی علوم انسانی زیاد است و در زیرگروه‌های مختلف، ضرایب متفاوتی دارند می‌توانید با تمرکز بر هدف‌گذاری‌های برنامه‌ریز‌ی‌شده، وضعیت خودتان را بهبود بخشید. کسب نمره‌ی ترازی که مد نظرتان است قابل دست‌یابی است به شرط آن‌که بدانید بر کدام درس‌ها تمرکز بیش‌تری کنید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 2- چون تلاش کرده‌ای حتماً به هدفت می‌رسی. ترکیب تلاش، تجربه و امید، منجر به موفقیت خواهد شد. از تجربیات نیم‌سال اول استفاده کن و با تقویت نقاط قوت و توجه بیش‌تر به نقاط ضعف برای نیم‌سال دوم و ایام نوروز برنامه‌ریزی کن. چسبیدن به برنامه‌ی راهبردی و اجرای قدم به قدم برنامه‌ی نوروز هم باید سرلوحه‌ی کارت باشد.

حسن ایزدی

پاسخ 3- دوران طلایی نوروز یکی از پنجره‌های باز بسیار مهم است. بیش از دو هفته مدارس تعطیل است و شما می‌توانید مطالعه‌ی شخصی داشته باشید. از هم‌اکنون در جلسات دوران طلایی نوروز شرکت کنید و تابلو نوروزی را با دقت تکمیل کنید. برای این کار از کارنامه در صفحه‌ی شخصی استفاده کنید. اگر محیط منزل در دوران عید برای مطالعه مناسب نیست در اردوی نوروزی که در آموزشگاه‌های کانون برگزار می‌شود ثبت نام کنید. اگر با برنامه و منابع استاندارد کار کنید و از این ایستگاه جبرانی استفاده‌ی لازم را ببرید می‌توانید در دوران نوروز رشد تراز داشته باشید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- برای حفظ دستاوردها باید راهکارها و روش‌هایی که منجر به موفقیت شما در نیم‌سال اول شده است، بشناسید؛ سپس مسیر حرکت‌تان را مشخص کنید و برنامه‌های‌تان را واضح و شفاف کنید تا دقیقاً بدانید که از خودتان چه می‌خواهید و انتظار پیشرفت در چه درس‌هایی را دارید. نوروز، دوره‌ی پیشرفت و حتی جهش است و میزان پیشرفت ارتباط مستقیمی با میزان تلاش دارد. درس‌های مهمی مثل فلسفه، علوم اجتماعی، عربی، ریاضی و سایر درس‌ها را بارها در نوروز بخوانید و مرور کنید تا به ترازی که هدف‌گذاری می‌کنید، دست یابید.

سارا شفافی

پاسخ 5- تراز دو آزمون دوران نوروز در بهترین شرایط مقایسه‌ای، باید با دو آزمون پروژه‌ی 4 مقایسه شود. این خود یکی از بزرگ‌ترین عوامل ایجاد انگیزه و اطمینان است. ابتدا پیشرفت 400 واحدی را در مقایسه با تراز‌های دو آزمون پروژه‌ی 4 هدف‌گذاری کنید. برگ برنده در این پیشرفت، فراشناخت قوی شما از روش‌های مطالعه است که باید با توجه به نقاط ضعف همراه شود. دوران نوروز دوران غلبه بر چالش‌های شخصی در مباحث است. در این شرایط با حفظ دستاورد‌های نیم‌سال اول، حرکت بهتری در مسیر دست‌یابی به هدف‌گذاری شخصی برای پروژه‌ی 6 خواهید داشت و رسیدن به پیشرفتِ ترازِ هدف‌گذاری‌شده به معنی ارتقای میانگین تراز نیز خواهد بود. هدف‌گذاری دقیق و متناسب، درنهایت به پیشرفتِ تجمعی منجر خواهد شد. چون هر «کلِ» موفق، ترکیبی هوشمندانه از چند «جزء» موفق است.

حسام زینی لشکاجانی