نوروز 96

چند راه ساده برای افزایش سرعت رایانه‌های ویندوزی

رایانه‌های ویندوزی معمولا به مرور زمان سرعت‌شان پایین می‌آید. آیا کامپیوتر شما هم کند شده و یا به طور ناگهانی توقف چند دقیقه‌ای دارد؟ دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به کاهش سرعت سیستم شوندهمان‌طور که می‌دانید، در هنگام مواجه با بسیاری از مسایل رایانه‌ای، سریع‌ترین راه، راه‌اندازی مجدد کامپیوتر است. این راه‌حل می‌تواند برخی از مشکلات را رفع کند و نتیجه سریع‌تری را نسبت به عیب‌یابی شخصی به دنبال داشته‌ باشد.

در این مطلب شما را با چند مورد از سریع‌ترین روش‌های مقابله با این مسایل آشنا می‌کنیم.

یافتن برنامه‌های اشغال‌کننده منابع

۱

در این حالت رایانه شما به دلیل استفاده برنامه‌‌ها از منابع کند عمل می‌کند. اگر این کندی به طور ناگهانی اتفاق افتاده‌ است، یک فرآیند سنگین ممکن است تا 99 درصد از منابع پردازنده را درگیر خود کرده‌ باشد. یا به طور مثال، یک برنامه کاربردی استفاده بیش از اندازه‌ای را از حافظه انجام می‌دهد، که باعث می‌شود تا سیستم تبادل با دیسک را انجام دهد. همچنین ممکن است که یک نرم‌افزار با استفاده زیادی که از دیسک دارد، باعث شود تا برنامه‌های دیگر هنگام ذخیره یا دریافت اطلاعات از آن، با کندی مواجه شوند.

برای یافتن این موارد، برنامه Task Manager را باز کنید. می‌توانید با کلیک‌ راست روی نواروظیفه و انتخاب گزینه “Task Manager” یا زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Escape آن را اجرا کنید. در ویندوزهای نسخه 8 به بعد، مدیروظایف جدید، رابط کاربری ارتقا یافته‌ای را با استفاده از نمایش کد-رنگی برنامه‌های استفاده‌ کننده از منابع فراهم کرده‌ است. با کلیک روی عناوین “CPU”، “Memory” و “Disk” می‌توانید برنامه‌ها را طبق بیشترین استفاده از آن‌ها مرتب نمایید. اگر برنامه‌ای استفاده بیش از حدی را از منابع انجام می‌دهد، می‌بایست آن را ببندید، اگر نتوانستید، با انتخاب برنامه و سپس زدن دکمه “End Task” می‌توانید اجرای برنامه را متوقف کنید.

بستن برنامه‌های System Tray

2

بسیاری از برنامه‌های کاربردی تمایل دارند تا در ناحیه اعلان‌ها یا System Tray قرار بگیرند. این نرم‌افزارها اغلب هنگام راه‌اندازی سیستم اجرا می‌گردند و در پس‌زمینه اجرای خود را ادامه می‌دهند، اما در گوشه پایین صفحه، مخفی هستند. روی فلش رو به بالا در نزدیکی ساعت سیستم کلیک کنید و هر برنامه‌ای را که نمی‌خواهید در پس‌زمینه درحال اجرا باشد، ببندید تا منابع اشغال‌شده توسط آن آزاد شوند.

غیرفعال کردن برنامه‌های Startup

3

بهتر است تا از اجرای برنامه‌ها هنگام راه‌اندازی سیستم جلوگیری نمایید تا در مصرف حافظه و پردازنده صرفه‌جویی شود. همچنین با این کار سرعت ورود برنامه‌ها به حافظه نیز افزایش می‌یاید.

 

در ویندوز 8، 8.1 و 10 یک برنامه مدیر راه‌انداز در بخش مدیروظایف تعبیه شده‌ است. طبق مراحل قبل برنامه Task Manager را اجرا کنید. روی زبانه Startup کلیک کنید و برنامه‌های راه‌اندازی شونده‌ای را که نیاز ندارید، ببندید.

 

کاهش انیمیشن‌ها

4

ویندوز از انیمیشن‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند سرعت سیستم را کمی کندتر کند. به عنوان مثال با غیر فعال‌سازی انیمشن‌های مرتبط، بزرگ و کوچک کردن پنجره‌ها بلافاصله انجام خواهد شد.

برای غیرفعال کردن آن‌ها، دکمه ویندوز + X را فشار دهید یا روی دکمه استارت راست کلیک کنید و گزینه ” System” را انتخاب نمایید. روی ” Advanced System Settings” در سمت چپ کلیک کنید و دکمه “Settings” در زیر عبارت Performance را بزنید. گزینه “Adjust for best performance” را در زیر Visual Effects انتخاب کنید، تا تمامی انیمیشن‌ها غیرفعال شوند. می‌توانید این کار را با زدن “Custom” و انتخاب دلخواه هریک از آن‌ها، انجام دهید.

یکپارچه‌سازی هارد دیسک

5

منبع :

فائزه امیری