نسل‌های مختلف روبات‌های انسان نمای گوگل

شرکت گوگل امیدوار است در المپیک آینده روبات‌ها، بتواند رتبه بهتری با روبات انسان نمای شگفت انگیز خود کسب کند.

نسل‌های مختلف روبات‌های انسان نمای گوگلبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ،‌ شرکت گوگل در ادامه توسعه نسل جدید روبات‌های خود به نام Atlas نوع جدیدی را ابداع کرده است که قابلیت ایستادن و انجام کار در خارج از منزل و حتی داخل ساختمان ها را دارد.

گفتنی است، در این روبات سنسورهایی به بدن، پاها و دست‌ها متصل است که وظیفه حفظ تعادل روبات رابر عهده دارد و همینطور مانع از برخورد روبات با موانع می‌شود. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، روبات جدید اطلس 9 اینچ است و وزن آن حدود 180 پوند است.

روبات بی‌سیم انسان‌نمای اطلس جدید شرکت گوگل می‌تواند راه برود، بدود و حتی پس از افتادن قابلیت برخواستن مجدد را دارد.

طراحی این روبات الکتریکی و هیدرولیکی است. 

روبات اطلس همچنین می‌تواند به راحتی اجسام با وزن بالا را در فضاهای تنگ و باریک در جای مناسب خود مستقر کند.

نسخه قبلی روبات اطلس در بازی‌های المپیک سال گذشته میلادی مقام و رتبه بالایی کسب نکرد و مقامات گوگل دچار شکست شدند. در آن دوره از مسابقات 25 موسسه سازنده روبات از سراسر دنیا برای بدست آوردن یک جایزه 3 و نیم میلیون دلاری با هم رقابت کردند که شرکت گوگل مقام بسیار پایینی کسب کرد زیرا روبات آن شرکت در یکی از مراحل از روی پله‌ها به زمین افتاد.

در بازی های المپیک روبات‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از وظایف و چالش‌های پیچیده را به انجام برسانند از جمله حرکت بر روی یک وسیله نقلیه و انجام رانندگی، بازکردن درب، را‌ه‌رفتن بر روی شن و ماسه و سطوح ناهموار و در نهایت استفاده از ابزار که لازمه داشتن مهارت بدست گیری و استفاده از انگشتان مصنوعی است.

کارشناسان اعتقاد دارند استفاده از روبات‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد و می‌توان از آنها در مکان‌های خطرناک از جمله مناطق رادیواکتیو، مناطق جنگی، مکان‌های اپیدمی بیماری های خطرناک، به هنگام بروز بلایای طبیعی چون زلزله و سیل استفاده کرد.

پژوهشگران امیدوار هستند درطی سالهای آینده بتوانند به روبات های انسان‌نما قابلیت‌هایی چون بویایی لامسه در حد بالا، هوش مصنوعی با درجه بالا و وسعت دامنه حرکتی و توانایی انجام حرکات پیچیده را اضافه کند.

درحال حاضر رقابت سنگینی بین شرکت های روبوتیک بزرگ در جهان برای تولید روبات‌های فضانورد که در محیط داخل و خارج ایستگاه فضایی بین‌المللی قابلیت حرکت داشته باشند و به تعمیرات بپردازند به وجود آمده است. 

منبع :