سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر14 اسفند 94 را اینجا بخوانید ....

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی


در این جلسه که یکی از مهم‌ترین جلسات تلقی می‌شود، 5 نوع کارنامه برای دانش آموزان توضیح داده می شود. اهمیت این کارنامه ها در این زمان در این است که دوران طلایی نوروز را پیش‌رو داریم و این دروان مهم‌ترین ایستگاه جبرانی برای جهش ترازی است و هم‌چنین دانش‌آموزان برای تکمیل تابلوی نوروزی نیاز به استفاده و آشنایی با این کارنامه‌ها دارند. از آن‌جائی‌که این کارنامه‌ها به ویژه در ایستگاه‌های جبرانی و آزمون‌های جمع‌بندی بسیار مفید هستند، می توانند برای دوران جمع بندی ، آزمون تیزهوشان دانش‌آموزان ششم و نهم نیز قابل استفاده‌ باشند. این 5 نوع کارنامه‌ در دو دسته (براساس شباهتی که به هم دارند) طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند  از:

دسته‌ی اول:

1- کارنامه‌ی آزمون‌ها

 2- کارنامه‌ی پروژه‌ای

دسته‌ی دوم:

3- کارنامه‌ی 5 نوع درس

4- کارنامه‌ی مبحثی

5- کارنامه‌ی سوال‌محور

تمام دانش آموزان باید تا آزمون بعدی ، تابلوی نوروزی را تکمیل کنند و در آزمون بعدی (21 اسفند) به همراه بیاورند. در تابلوی نوروزی دو قسمت رنگ می شود : 1- درس 2- مبحث 

این رنگ بندی براساس کارنامه های مدرسه و کارنامه های کانون انجام می شود. دانش آموزانی که در آزمون ها غیبت یا تقلب می کنند ، نمی توانند به درستی از این کارنامه ها استفاده کنند .

پدر و مادرها هم خوب است که این کارنامه ها را یادبگیرند و در گفتگو با  فرزندان خود این کارنامه ها را تحلیل کنند . در دوران جمع‌بندی و ایستگاه‌های جبرانی می‌توانید مجددا از این کارنامه‌ها استفاده‌های زیادی کنید.

قبلا به طور کامل در جلسه‌ی نفرات برتر 8 آبان 1394 به این‌که آزمون به مثابه یادگیری است اشاره کرده بودیم، مجددا تاکید می‌کنم که یادگیری در سه مرحله‌ی زیر اتفاق می‌افتد:

 1- قبل از آزمون :  دانش آموزانی که ذهن واضح و شفاف دارند برای هفته اول و هفته دوم برنامه مشخص درسی دارند .  

 2- حین آزمون : با بازیابی اطلاعات محقق می‌شود چراکه بازیابی به مراتب بهتر از بازخوانی است و بهترین شکل بازیابی ، امتحان دادن است . هم‌چنین با بازیابی، مطالب به شیوه‌ای متفاوت از گذشته در ذهن بازسازی و ذخیره می‌شود و این موضوع به یادگیری کمک شایانی می‌کند. باز هم توصیه می‌کنم درس خواندن را با آزمون گرفتن از خودتان آغاز کنید.

 3- بعد از آزمون :  دانش آموزان برتر یادگیری ناقص خود رابعد از ارزیابی آزمون به یادگیری کامل تبدیل می کنند . کارنامه ها به یادگیری شما بعد از آزمون کمک می کنند و تاکید ما بیشتر در این جلسه بر یادگیری بعد از آزمون با استفاده‌ از ابزارهای کارنامه‌ای است که در اختیار شما قرار داده‌ایم. کسانی می‌توانند بهترین ارزیابی را از خودشان انجام دهند که با این کارنامه‌ها آشنا باشند و به ویژه در آزمون‌های جمع‌بندی و ایستگاه‌های جبرانی از آن‌ها استفاده کنند. بعد از آزمون دانش‌آموزان دو دسته هستند یک دسته کسانی که هیجانات آن‌ها بر عقلشان غلبه دارد و از اشتباهات خودشان ناراحت می‌شوند ولی دسته‌ی دوم کسانی هستند که عقلشان بر هیجاناتشان غلبه دارد و اگر اشتباه دارند از آن یاد می‌گیرند. یکی از برترهای کنکور بیان می‌کرد که آن‌قدر که از اشتباهاتم در آزمون شاد می‌شوم از پاسخ‌های صحیح‌ام شاد نمی‌شوم.


کارنامه آزمون  که بعد از هر آزمون دریافت می کنید مثل صفحه روزانه دفتربرنامه ریزی است و 4 کارنامه دیگر مانند صفحه 182 هستند که دیدی کلی از عملکرد شما در بازه‌ی زمانی طولانی‌تر به شما می‌دهند.  


سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کارنامه آزمون


کارنامه پروژه ای بیانگر وضعیت شما در پروژه های برنامه راهبردی است . کاربرد این کارنامه این است که به شما نشان می دهد  روز اول چگونه شروع کرده اید و به کجا رسیده اید . در این کارنامه ها وضعیت ترازی شما در هر پروژه مشخص شده است .

آزمون‌های کانون شامل 25 آزمون و 8 پروژه به همراه پروژه‌ی تابستان هستند. نام پروژه‌ها در زیر آمده است:

پروژه‌ی تابستان

پروژه‌ی 1: تعیین سطح

پروژه‌ی 2: آغاز نیم‌سال اول

پروژه‌ی 3: پایان نیم‌سال اول

پروژه‌ی 4: آزمون‌های ویژه

25 دی و 9 آذر آزمون های ویژه هستند با مباحث 7 فروردین و 20 فروردین قابل مقایسه هستند که در ایستگاه جبرانی نوروز به شما نشان می دهد آیا پیشرفت کرده اید یا نه ؟

پروژه‌ی 5: آغاز نیم‌سال دوم

پروژه‌ی 6: دوران طلایی نوروز

شما در دوران طلایی نوروز زمان ندارید همه‌ی کارها را انجام دهید در نتیجه باید اولویت‌بندی کنید و برای اولویت‌بندی هم می‌توانید از کارنامه‌ها بهره بگیرید.

در این پروژه کسانی می‌توانند جهش تراز داشته باشند که زیاد زحمت بکشند و برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و ذهن واضح و شفافی داشته باشند.

پروژه‌ی 7: پایان نیم‌سال دوم

پروژه‌ی 8: دوران جمع بندی

در پاورپوینت هایی که باید برای ارائه در جلسات 5 نفره آماده کنید می توانید از این کارنامه برای ارزیابی وضعیت خودتان استفاده کنید .


سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کارنامه پروژه ایسه کارنامه دیگر (کارنامه 5 نوع درس ، کارنامه مبحثی ، کارنامه سوال محور ) جزئی نگر هستند که برای تکمیل تابلوی نوروزی و ارزیابی با دقت کاربرد دارند .

در کارنامه 5 نوع درس ، درس ها را می بینید .

در کارنامه مبحثی ، مبحث ها را می بینید .

در کارنامه سوال محور ، تک تک سوال ها را می بینید .

ویژگی این کارنامه‌ها این است که کلیت عملکرد شما را از ابتدا تا انتها  و بسیار دقیق نشان می‌دهند. در کارنامه 5 نوع درس ، شما در هردرس با هم ترازهای خودتان مقایسه می شوید  . در قسمت نقاط قوت پایدار ، همه ی درس ها وضعیت آبی دارند و در چند سال گذشته دانش آموز همیشه وضعیت خوبی داشته است .  در نقاط قوت ، وضعیت درس ها آبی و سبز هستند .

درسهایی که نیاز به تلاش اندک دارند  ، درس های تلنگری و زودبازده هستند که با اندکی تلاش می توانید وضعیت آن ها را بهبود دهید. در درسهای نوسانی بعضی مواقع خوب هستید و بعضی مواقع وضعیت مناسبی ندارید .  درس هایی که نیاز به تلاش جدی دارید درس‌هایی هستند که شما وضعیت خوبی در آن ها ندارید و بیشتر مواقع رنگ آن دروس در کارنامه‌ی شما قرمز است.

دقت داشته باشید اکنون زمان حذف هیچ درس و مبحثی نیست . هر دانش آموزی  براساس وضعیت و کاراکتر شخصیتی خود از یک گروه از این درس ها شروع می کند . بعضی درس ها چالش برانگیز و هیجان برانگیز هستند که برخی از دانش آموزان دوست دارند با این درس ها کار کنند. برخی دیگر از  درس ها مهم است و بودجه بندی بالا دارند و .....

شما باید در گفتگو با پشتیبان و پدر و مادر خود و با استفاده از این کارنامه ها  ، مشخص کنید که می خواهید از کدام درس ها شروع کنید ؟ مشاوران و پشتیبان‌ها نیز وظیفه دارند به شما کمک کنند تا نقاط قوت خودتان را بشناسید و در آن‌ها به ثبات برسید و باقی دروس را رشد دهید.


سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کارنامه 5 درس


کارنامه مبحثی برای تکمیل تابلوی نوروزی کاربرد دارد . با استفاده از رنگ بندی این کارنامه می توانید مباحث و درس ها را در تابلوی نوروزی رنگ آمیزی کنید . در کارنامه مبحثی چند تا از 10 تا هر مبحث و درس ها نیز مشخص شده است که می توانید برای هدف گذاری استفاده کنید .

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کارنامه مبحثیکارنامه سوال محور با عنوان کتاب خودآموز الکترونیکی در صفحه شخصی  سایت کانون فعال است . در این کارنامه می توانید وضعیت سوال های ساده ای که غلط جواب داده اید ، سوال های ساده ای که جواب نداده اید ، سوالات دام دار و شانسی را سوال محور مشاهده کنید .


سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کارنامه سوال محور ( کتاب خودآموز الکترونیکی در صفحه شخصی)


یکی دیگر از تکالیف دانش‌آموزان برای جلسه‌ی آینده این است که استراتژی خودشان را برای مطالعه در هفته‌ی اول و دوم مشخص و بیان کنند.

...................................................

مهندسی منابع مینا ملکوتی از رشته‌ی ریاضی برای دوران طلایی نوروز:

با توجه به این‌که من به همراه خانواده قرار است در ایام عید به مسافرت برویم به دنبال منابعی بودم که سنگین و حجیم نباشند چرا که سال‌های گذشته تجربه‌ی بردن تعداد بالایی کتاب به مسافرت و نخواندن آن‌ها را داشتم. منابعی که برای استفاده در دوران طلایی نوروز در نظر گرفته‌ام عبارتند از:

فلش‌کارت‌ها

کتاب نوروز که بسیار کم‌حجم است و در همه جا قابل استفاده است.

کتاب اشتباهات متداول (با توجه به این‌که این کتاب شامل سوالات دام‌دار است به من کمک شایانی می‌تواند کند.)

در مورد کتاب‌های زرد کانون یک سوال دارم آیا از هر دو کتاب در نوروز استفاده کنم؟


کاظم قلم‌چی: از الان و در ایام دوران طلایی نوروز از کتاب زرد عمومی استفاده کنید ولی کتاب زرد اختصاصی را در دوران جمع‌بندی به روش 3 روز یک‌بار که به شما آموزش خواهم داد استفاده کنید.

عوامل موفقیت را در 4 دسته می‌توان بیان کرد:

محیط (اول پدر و مادر و خانواده دوم دوستان و در نهایت دیگران)

انگیزه و تلاش پیوسته

مهارت‌های فراشناختی

مهندسی منابع

پیش‌بینی من این است که مینا ملکوتی در نیم‌سال دوم پیشرفت خواهد کرد چرا که مهندسی منابع او بسیار عالی است و ذهن واضح و شفافی دارد و می‌داند چه کار خواهد کرد.

...................................................

ارائه‌ی زهرا فامینی نژاد، که از تراز 6800 به تراز 7600 رسیده است :

در ادامه‌ی جلسه، یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ی سرای دانش فلسطین (زهرا فامینی نژاد از رشته‌ی انسانی با میانگین تراز:7600) پاورپوینت خود را ارائه داد که مطالب او در زیر آمده است. شما هم باید پاورپوینت ویژه‌ی خودتان را تهیه کنید و آن را به پدر و مادرتان ارائه دهید و برای ایام نوروز برنامه داشته باشید تا در دوران طلایی نوروز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشید.

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

کاظم قلم‌چی: زهرا فامینی‌نژاد مصداق دانش‌آموزی است که هر 2 ویژگی جهش تراز را دارد. این 2 ویژگی ایشان عبارتند از:

او به اهمیت سخت‌کوشی اشاره و تاکید دارد و ساعت مطالعه‌اش را هم افزایش داده است.

ذهن واضح و شفاف دارد و دقیق و خلاصه روش‌های مخصوص به خودش را بیان کرد.

او از تراز 6800 به 7600 رسیده است. در بازه‌های ترازی بالاتر افزایش تراز ساده نیست ولی غیرممکن هم نیست.

 از همه‌ی پدرها و مادرها هم می‌خواهیم پیگیری و همراهی کنند تا فرزندشان این پاورپوینت‌ها  را برای خودشان تهیه کنند. در این پاورپوینت دانش‌آموزان باید دستاورهای خودشان را قید کنند. هم‌چنین از اولیا می‌خواهم که از دانش‌اموزان انتظار تلاش مداوم و بیشتر را داشته باشند ولی انتظار پیشرفت مداوم را نداشته باشند چرا که ما همه انسان هستیم و این‌که همواره یک دانش‌آموز در آزمون‌ها رشد کند به صورت بلندمدت ممکن نیست و مسیر موفقیت مسیری با فراز و نشیب است و صعود و فرود دارد.

...................................................

و اما مشابه همه‌ی جلسات نفرات برتر، عکس والدینی که در این جلسات فرزندانشان را همراهی می‌کنند به همراه عکس دانش‌آموزان در زیر آمده است:

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

پدران دانش‌آموزان حاضر در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 1394

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

مادران دانش‌آموزان حاضر در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 1394

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

دانش‌آموزان دختر حاضر در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 1394

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 94+فایل صوتی

دانش‌آموزان پسر حاضر در جلسه‌ی نفرات برتر 14 اسفند 1394


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

معرفی 5 کارنامه کانون (مقدمه - 30 دقیقه)
معرفی 5 کارنامه کانون ( کارنامه آزمون ، پروژه ای و 5 درس- 30 دقیقه)
معرفی 5 کارنامه کانون ( کارنامه مبحثی و سوال محور - 14 دقیقه)
گفتگو با یکی از دانش آموزان درباره منابع آموزشی دوران نوروز
ارائه‌ی زهرا فامینی نژاد که از تراز 6800 به تراز 7600 رسیده است