تجلیل از 110 خیر و واقف علمی در دانشگاه تهران

رییس هیات مدیره بنیاد خیرین دانشگاه تهران از کمک 90 میلیاردی خیرین به این دانشگاه خبر داد.

تجلیل از 110 خیر و واقف علمی در دانشگاه تهران

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر ثمره ای در مراسم سومین جشنواره تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران که هم اکنون در این دانشگاه در حال برگزاری است در مورد بنیاد خیرین دانشگاه تهران توضیح داد: بنیاد خیرین دانشگاه تهران نهادی غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی بوده که هدف تشکیل آن بهره مند شدن از توانمندی مادی و معنوی خیرین، ترویج سنت حسنه وقف در راستای توسعه کیفی و کمی آموزش عالی است.

وی افزود: خیرین می توانند از طریق این بنیاد اهداف خود را عملی کنند و بنیاد دانشگاه تهران خود را مقید می‌داند که اهداف خیرین را دقیقا طبق نظر آن‌ها اجرا کند.

رییس هیات مدیره بنیاد خیرین دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این بنیاد راسا تصمیم گیرنده نیست افزود: از رییس دانشگاه تهران و اعضای هیات رییسه خواسته شده است که اولویت‌های مدنظر خود را اعلام کنند تا بنیاد در جهت تحقق آن‌ها قدم بردارد. البته باید گفت اولویت‌ها متعدد و بسیار زیاد است زیرا دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر نیازهای گسترده‌ای دارد که این نیازها دسته‌بندی شده و به زودی در کتابچه‌ای جمع آوری می‌شود.

ثمره‌ای در مورد نیازهای دانشگاه تهران اظهار کرد: نیازهای دانشگاه تهران شامل هزینه هایی که برای توسعه فضای فیزیکی دانشگاه است می شود تا تجهیزات آزمایشگاهی، سلف سرویس، کتابخانه و ... .

وی با اشاره به طرح توسعه دانشگاه تهران گفت: طرح توسعه دانشگاه تهران بسیار گران قیمت و پرهزینه است و اجرای آن نیازمند حمایت سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی بوده که در این راستا از خیرین درخواست کمک داریم.

رییس هیات مدیره بنیاد خیرین دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه تهران صاحب موقوفات بسیاری است گفت: قرار است به منظور استفاده بهینه از این موقوفات ساماندهی آنها صورت بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه تشکیل بنیاد دانشگاه تهران گفت: در دولت هشتم مصوبه ای برای تاسیس نهادهایی مانند بنیاد دانشگاه تهران تصویب شد اما برای اجرای آن وقفه‌ای 8 ساله رخ داد و سرانجام وزارت علوم در 22 اردیبهشت 93 قانون امکان ایجاد چنین NGO هایی را تصویب کرد و هیات موسس بنیاد دانشگاه تهران در 30 اردیبهشت 93 اولین جلسه خود را تشکیل داد و در همان جلسه مجمع عمومی بنیاد تشکیل شد. سرانجام اولین جلسه هیات مدیره بنیاد در 20 بهمن 93 تشکیل شد.

رییس هیات مدیره بنیاد خیرین دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه همه دانشکده های دانشگاه تهران می‌توانند صاحب بنیاد شوند اظهار کرد: این بنیاد در دانشکده‌های مختلف در حال شکل گیری است. مجموع کمک‌های مالی خیرین به دانشگاه تهران حدود 90 میلیارد تومان است. امیدواریم از طریق بنیاد و حفظ وحدت دانشگاه تهران هرچه بیشتر آیین وقف را توسعه دهیم.

براساس این گزارش رییس خانه اقتصاد ایران تاکنون با کمک یک صد میلیون تومانی به دانشگاه تهران 200 نفر از دانشجویان این دانشگاه را بورسیه کرده و تعداد دانشجویانی که توسط خیرین بورسیه شده‌اند در دانشگاه تهران به 700 نفر رسید.

منبع :