کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 12 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 12 اسفند 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


دوم دبیرستان هستم. چه فرمولی برای ایجاد تعادل بین درس خواندن و کنار خانواده بودن وجود دارد؟

پاسخ 1- شما ساعات زیادی از روزتان را در خانه هستید و دوست دارید توجه شما به درس با گذران اوقات لذت‌بخش با خانواده‌تان همراه باشد. با ارتباطی معنادار به این تفکر ارزنده، کیفیتی آموزنده، مفرح و سرگرم‌کننده ببخشید. با آن‌ها صحبت کنید تا در اوقاتی در روز یا تعطیلات آخر هفته به بهانه‌ی درس و مدرسه، بازی، فیلم، ورزش، دیدارهای خانوادگی و... در کنار هم باشید.

- همراه اولیای خود به سایت‌های علمی آموزشی مراجعه کنید.

- هنگام صرف غذا زمانی که همه‌ی افراد خانواده حضور دارند در مورد موضوعاتی که می‌توانید از آن‌ها راهنمایی بگیرید گفت‌وگو کنید.

- در مسیر رفت و آمد به مدرسه یا حوزه‌ی آزمون یا در جلسات مشاوره که یکی از افراد خانواده، شما را همراهی می‌کند، با او صحبت کنید.

- آخر هر هفته و روزهای تعطیل برای با هم بودن برنامه‌ریزی کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 2- برنامه‌ریزی مناسب باعث می‌شود بتوانید در کنار مطالعه و درس خواندن، به امور دیگر مثل تفریح یا در کنار خانواده بودن هم بپردازید. استمرار در مطالعه (یعنی داشتن یک برنامه‌ی منظم مطالعاتی روزانه) بسیار مؤثر است. اگر حد معمول مطالعه برای یک دانش‌آموز دوم دبیرستان را که حدود 30 ساعت در هفته است در نظر بگیرید به طور میانگین روزی حدود 4 ساعت درس خواهید خواند و می‌توانید بقیه‌‌ی زمان خود را به تماشای تلویزیون و در کنار خانواده بودن بگذرانید و در مدرسه هم همواره موفق باشید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- مسلماً در کنار خانواده بودن لذت‌بخش است اما باید توجه داشته باشیم که زمان‌های زیادی هست که افراد خانواده به علل مختلف و مشغله‌ی کاری، درسی و غیره در طول روز در کنار ما نیستند. یقیناً این زمان‌ها بهترین موقعیت برای مطالعه و تمرین است؛ بنابراین همراهی با خانواده را به عنوان پاداش مطالعه در تفریحات جمعی‌تان داشته باشید.

بهادر جبلی

پاسخ 4- توجه و تمرکز به وظیفه‌ی شخصی یعنی بالاترین کیفیت در مطالعه به همراه توجه به نقش اولیا در تکمیل این فرآیند مساوی است با دست‌یابی به موفقیت تیمی خانواده. هر یک از اعضای خانواده در نوعی از تعامل با جامعه و اهداف شخصی خود قرار دارند و در این‌جا شما دانش‌آموز سخت‌کوش داستان هستید که به طور ویژه‌ای به دنبال یافتن همه‌ی ابزارهای موجود برای رسیدن به موفقیت است. شما و خانواده هر دو در یک سمت تساوی هستید تا در کنار هم برای رسیدن به سمت دیگر تساوی در این فرمول تلاش کنید. نقش شما، رسیدن به بهترین روش مطالعه و بازیابی و مطلوب‌ترین نتایج به وسیله‌ی رعایت تعادل‌های مطالعاتی و همراهی با برنامه است. در کنار آن فاکتور بسیار مهمی همچون همراهی خانواده وجود دارد که به طور پیوسته اما هدفمند به کمک گفت‌وگو و تعامل با آن‌ها در زمینه‌هایی مانند اصلاح روش‌های مطالعه، تعیین هدف‌گذاری‌ها، بهینه‌سازی منابع و... می‌توانید به موفقیت شخصی‌تان نزدیک و نزدیک‌تر شوید. نقش ناظران بیرونیِ دلسوزی نظیر اعضای خانواده دقیقاً به اندازه‌ی نقش شما مهم است.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- شما در طول روز به طور متوسط 5 تا 7 ساعت باید درس بخوانید. زمان مطالعه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که ساعت‌های استراحت را به خانواده‌ی خود اختصاص دهید. شاید زمان صرف شام بیش‌ترین وقت را بتوانید در کنار خانواده باشید. با آن‌ها صحبت کنید و برنامه‌ی درسی خود را به آن‌ها بگویید تا خانواده‌تان هم برنامه‌های خود را با شما تنظیم کنید. گفت‌وگو کردن برای ایجاد هماهنگی بیش‌تر کمک زیادی خواهد کرد.

محمد تره‌باری

پاسخ 6- در برنامه‌ریزی روزانه، وقت‌های استراحت را زمان‌هایی قرار دهید که همه‌ی اعضای خانواده حضور دارند تا از مصاحبت و همراهی با آن‌ها لذت ببرید. برای مثال تماشای برنامه‌ی خاص تلویزیونی در کنار اعضای خانواده یا شرکت در گفت‌وگوهای خانوادگی را زمان‌های استراحت خود در نظر بگیرید. سعی کنید کوله‌پشتی‌تان برای مسافرت‌های خانوادگی همیشه آماده و پربار باشد. منظور از کوله‌پشتی آماده، نداشتن یادگیری‌های ناقص و برنامه‌ی نیمه‌تمام و فلش‌کارت‌ها و کتاب‌های کم‌حجم و مسافرتی است.

سارا شفافی