کاربردی‌سازی پژوهش‌های فناوری نانو بررسی شد

سمینار کاربردی‌سازی پژوهش‌های فناوری نانو با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کارشناسان و متخصصان عرصه نانوی کشور در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

کاربردی‌سازی پژوهش‌های فناوری نانو بررسی شد

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر مالک نادری، مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانشجویان واحد علوم و تحقیقات گفت: توجه به علم نانو در ایران همزمان با سایر کشورهای پیشرفته آغاز شد، بر همین اساس ستاد نانو در دولت اصلاحات شکل گرفت.

وی افزود: در ابتدای تشکیل ستاد نانو، برنامه‌ای ده ساله برای آن تدوین شد که اهدافی نظیر فرهنگ‌سازی، ایجاد زیرساخت‌ها، آموزش و ... را دنبال می‌کرد. همچنین تلاش برای قرار گرفتن ایران در بین کشورهای برتر صاحب علم نانو از اهداف اصلی در این برنامه ده ساله بود.

دکتر نادری با اشاره به اینکه امروز در زمینه دانش نانو در رتبه هفتم بین کشورهای دنیا قرار گرفته‌ایم، گفت: قرار گرفتن ایران در بین ده کشور برتر دنیا در زمینه دانش نانو حاصل تلاش و زحمات صورت گرفته در ستاد نانو و همت پژوهشگران و دانشجویان فعال در این زمینه بوده است.

مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه نانو پایلوت توسعه دانش است، ادامه داد: حال که در عرصه دانش نانو عملکرد مناسبی داشته‌ایم، زمان آن رسیده است که به بحث توسعه فناوری نانو که همان کاربردی کردن دانش و علم نانو است، توجه ویژه‌ای شود تا علاوه بر ارزش افزوده مناسب در کسب ثروت برای کشور نیز فعالیت خوبی صورت گیرد.

سیدمحمد ختمی مآب، دبیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد توسعه فناوری نانو نیز در این همایش با بیان اینکه معتقدم انجام هرنوع فعالیتی باید همراه با فکر و اندیشه باشد، گفت: در سال 1382 که وارد بحث نانو شدیم، تنها هشت مقاله ISI در این زمینه نگارش شده بود و رتبه ایران در بین کشورهای صاحب این فناوری، 56 بود.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در بین ده کشور برتر در حوزه دانش نانو تصریح کرد: در حال حاضر در 23 دانشگاه کشور در مقطع دکتری تخصصی و 65 دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد رشته و گرایش‌های نانو اقدام به پذیرش دانشجو می‌شود که این از نتایج توسعه و توجه به علم و دانش نانو در ایران است.

ختمی مآب به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه نانو اشاره کرد و افزود: بانکی متشکل از پایان نامه‌ها در حوزه نانو، در ستاد توسعه فناوری نانو وجود دارد که متشکل از 15 هزار پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و سه هزار پایان‌نامه در مقطع دکتری است.

وی به حمایت‌های ستاد نانو از دانشجویان، اساتید و فعالان عرصه نانو اشاره کرد و گفت: در این راستا آیین‌نامه‌ای گام به گام برای اطلاع علاقه‌مندان از نحوه حمایت‌های ستاد نانو تدوین شده است که می‌توانید با مراجعه به پایگاه اینترنتی ستاد نانو از چگونگی حمایت‌های این ستاد، بر اساس این آیین‌نامه مطلع شوید.

بر اساس این گزارش، در این همایش به تشریح آیین‌نامه گام به گام حمایتی سازمان نانو پرداخته شد. همچنین در محورهای مختلفی الگوی تجارب موفق کارآفرینی، ایده تا تولید و پتنت نیز ارائه شدند.

منبع :