افزایش بازدهی حسگرهای مغناطیسی به کمک فناوری نانو

محقق دانشگاه آزاد نجف آباد با تغییر ابعاد هسته‌ی مواد فرومغناطیس موفق به افزایش بازدهی و کاهش اتلاف انرژی حسگرهای مغناطیسی ساخته شده از این مواد شد.

افزایش بازدهی حسگرهای مغناطیسی به کمک فناوری نانو

محمدرضا صد لاله محقق دانشگاه آزاد نجف آباد در گفتگو با خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  با اشاره به کاربرد مواد فرومغناطیس گفت:این مواد به علت داشتن دو قطبی های دائمی و قابلیت آهنربا شدن، در ساخت حسگرهای مغناطیسی کاربرد دارند.این حسگرهای مغناطیسی در رهیابی و ناوبری کشتی ها، هواپیماها و تحقیقات بر روی معادن مورد استفاده قرار می گیرند.

وی افزود: با ایجاد تغییراتی در شکل و هندسه ی مواد مغناطیسی به کار رفته در این حسگرها می توان بازدهی آنها را افزایش و هزینه ی تولید را کاهش داد. از طرفی به علت کاربردهای فراوانی که دارند، رقابت در زمینه ی تولید بهتر با بازدهی بیشتر میان کشورهای جهان بسیار است.

محقق ماهیت این پروژه را اینگونه بیان کرد: با توجه به اهمیت این نوع حسگرها، در این پروژه مواردی همچون تاثیر جنس هسته و بهبود طراحی حسگر به منظور کاهش انرژی را مورد بررسی قرار دادیم.در این طرح اثر هندسه بر خواص مغناطیسی آلیاژ نانوبلورین فاینمت ارزیابی شده و سعی شده ابعاد هسته ماده ی مغناطیسی این آلیاژ را تا مقیاس نانومتری کاهش دهیم تا افزایش بازدهی رو به رو شویم.

وی تصریح کرد: همچنین تلاش شده تا با استفاده از یک عملیات حرارتی مناسب بلورهایی در مقیاس نانو در زمینه بی شکل آلیاژ تشکیل شود که موجب می شود خواص نرم مغناطیس آلیاژ بهبود یابد.

صدلاله در خصوص نتایج نهایی این تحقیق اذعان داشت: استفاده از آلیاژ نانو بلورین فایمنت موجب شد تا شاهد بهبود عملکرد، کاهش اتلاف انرژی کاهش وزن و کاهش ابعاد ادوات و در نتیجه کاهش هزینه تولید باشیم.

منبع :

فائزه امیری
خرید کتاب