ارتباط باکتری بیماری لثه با سرطان مری

محققان در یک مطالعه برای اولین بار مطرح کردند که پورفیروموناس ژنژیوالیس -- باکتری دخیل در بیماری لثه--می تواند یک فاکتور خطر برای ابتلا به سرطان مری باشد.

ارتباط باکتری بیماری لثه با سرطان مریبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، این تحقیق نتیجه همکاری دانشگاه لوئیزویل و دانشگاه علم و فناوری هنان در چین است که در مجله Infectious Agents and Cancer منتشر شد.

طبق اعلام 'مراکز کنترل و پیشگیری از درمان' آمریکا، سرطان مری سالانه در حدود 15 هزار نفر در این کشور تشخیص داده می شود. سرطان مری، سرطانی است که در مری یا نای -- لوله عضلانی که غذا را از گلو به معده می برد-- آغاز می شود.

جداره مری از دو نوع سلول تشکیل می شود و به همین علت دو نوع اصلی سرطان مری به نام های آدنوکارسینوم مری و سرطان سلول سنگفرشی مری وجود دارد. سرطان سلول سنگفرشی مری در کشور های در حال توسعه شایع تر است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، رژیم غذایی، ارث و سن از عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان مری هستند.

تشخیص این سرطان در مرحل اولیه ابتلا دشوار است و در بسیاری از بیماران، پس از تشخیص به سرعت گسترش می یابد.

در این مطالعه، محققان بافت ناشی از 100 بیمار مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری و 30 نفر را که به این بیماری مبتلا نبودند، آزمایش کردند.

نمونه های آزمایش شده از سه نوع بافت مری، بافت سرطانی، بافت غیر سرطانی مجاور به بافت سرطانی و بافت عادی افراد سالم گرفته شد.

محققان متوجه شدند که باکتری ژنژیوالیس پورفیروموناس ( P. gingivalis ) در 61 درصد از نمونه های بافت سرطانی و تنها در 12 درصد از نمونه های بافت مجاور وجود داشت، اما در نمونه های بافت عادی وجود نداشت.

محققان می گویند: این یافته ها اولین مدرک مستقیم دال بر این است که این باکتری می تواند یک عامل خطرساز جدید برای ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری و یک نشانگر زیستی برای این نوع سرطان باشد.

به گفته محققان، یافته های این مطالعه نشان می دهد که تقویت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی مری را کاهش دهد.

از سوی دیگر، غربالگری باکتری ژنژیوالیس پورفیروموناس در جرم دندان می توان افراد مستعد به ابتلا به این سرطان را تشخیص داد و با مصرف آنتی بیوتیک ها و یا سایر راهکارهای ضد باکتریایی از پیشرفت سرطان سلول سنگفرشی مری پیشگیری کرد.

منبع :