تقویت توانایی مغز با ورزش هدفمند

ورزش هدفمند سبب تولید فاکتورهای رشد در مغز می‌شوند که این فاکتورها دریادگیری وفعالیت‌های خلاقانه موثرهستند.

تقویت توانایی مغز با ورزش هدفمندبه گزارش گروه علمی ایرنا از انجمن علوم اعصاب ایران، دکتر محمد جغتایی افزود:فاکتورهای رشد علاوه بر اینکه در یادگیری وفعالیت های خلاقانه موثرهستند، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهند شد.

وی با اشاره به برگزاری هفته آگاهی از مغز ادامه داد:مهمترین برنامه کمپین هفته آگاهی از مغز، برگزاری همایش بزرگ علمی،اجتماعی وآموزشی است که برای اولین بار، روز 13اسفند ماه درمرکزهمایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزارمی شود.

جغتای در باره این همایش گفت: ارتقای بهداشت مغزدرجامعه به دومنظورانجام می شود اول اینکه افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند و دوم افراد جامعه با راه های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند.

وی ادامه داد:در واقع آگاهی رسانی از ویژگی وتوانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز ازطریق برنامه های هفته آگاهی از مغز اطلاع رسانی می شود.

جغتایی اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه های آموزشی معرفی کرد وگفت:این برنامه ها برای عموم مردم ، به خصوص کودکان، دانش آموزان، دانشجویان وافراد میانسالان که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.

وی درباره علت تمرکز برنامه های هفته آگاهی از مغز بر گروه کودکان اظهارکرد: قابلیت انعطاف پذیری مغز در سنین کودکی بیشتر است و می توان با روش های سنجش و استفاده از ابزار توانبخشی مهارت های کودکان را افزایش داد.

وی آگاهی رسانی به افراد میانسال را نیز در جلوگیری از سالمندی زود هنگام موثر دانست وافزود: با آموزش این افراد می توان به آنان کمک کرد که دیرتر به مرحله سالمندی همراه با ناتوانی برسند و در واقع با تقویت مهارت های آنان پیری توام با سلامت داشته باشند.

مشاورعالی ستاد توسعه علوم وفناوریهای شناختی در بخش دیگری از سخنان به هماهنگی های انجام شده با سازمانها و ارگانهای حوزه های اجتماعی ،علمی وآموزشی اشاره کرد و گفت: اهم برنامه های هفته 'آگاهی ازمغز' با همکاری سازمانهای مختلف از جمله، آموزش وپرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و انجمن های علمی وپژوهشی، درتهران وهفت مرکز استان دیگر اجراخواهد شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب