دارویی برای پیشگیری از مشکلات استخوان در مبتلایان به ایدز

محققان دانشگاه اموری دریافته‌اند که یک دوز از دارویی موسوم به "زولدرونیک اسید" می‌تواند مانع از دست دادن حجم استخوانی در بیماران مبتلا به ایدز تحت درمان‌های ضدویروسی (ART) شود.

دارویی برای پیشگیری از مشکلات استخوان در مبتلایان به ایدز

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، تأثیرات این دارو تا آخرین هفته‌های چهل وهشتم درمان که هم‌زمان شدیدترین شدت از دست دادن استخوانی را بر جای می‌گذارد، باقی می‌ماند.

طی این پژوهش، 343 نفر با HIV مثبت با میانگین سنی 30 تا 50 سال را که پوکی استخوان و بیماری ایمنی دیگری غیر از ایدز نداشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

درمان با زولدرونیک با کاهش 73 و 65 درصدی از دست دادن حجم استخوانی در هفته 12 و 24 مرتبط بود و این اثر تا هفته‌های چهل و هشتم این تحقیق نیز پابرجا بود.

پیشرفت از دست دادن حجم استخوانی تقریباً در تمام مصرف‌کنندگان دارونما دیده شد و این در حالی بود که در گروه مصرف‌کنندگان زولدرونیک هیچ مورد از این دست مشاهده نشد. از دست دادن استخوان در مردان بیشتر از زنان دیده شد و در عوض درمان با زولدرونیک اسید در مردان بهتر از زنان جواب داد.

این درمان تأثیری بر سرعت سرکوب ویروس یا پاسخ‌های ایمنی نداشت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم ریاضی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم رياضي)
دبیر : شهاب الدین هاشمی