کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 11 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 11 اسفند 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


وقتی در آزمون به درس آخر می‌رسم اصولاً کم‌حوصله و بی‌دقت‌ می‌شوم. آیا راهی برای کاهش این مشکل وجود دارد؟

پاسخ 1- کاهش سطح گلوکز بدن در بازه‌ی زمانی طولانی‌مدتی مانند زمان چند ساعته‌ی آزمون به‌تدریج باعث خستگی و بروز کم‌حوصلگی و بی‌دقتی می‌شود. ابتدا باید از بُعد فیزیولوژی به حل این مشکل پرداخت و همراه داشتن مواد شیرین و آسان مصرفی مانند شکلات نقش مؤثری در کاهش این عامل کاهنده‌ی تمرکز دارد. تلاش کنید پاسخ‌گویی به سؤالات چالشیِ درس‌های نقاط ضعف را به انتهای زمان آزمون موکول نکنید. استفاده از تکنیک‌های مدیریت آزمون در این مورد نیز باعث می‌شود تا تعادل خوبی بین سطح انرژی آزمونی شما و سطح دشواری سؤالات برقرار شود؛ یعنی با این روش، در زمانی که بیش‌ترین تمرکز و آمادگی را دارید، ساده‌ترین سؤالات را پاسخ داده‌اید و تا قبل از رسیدن به دقایق پایانی، مطلوب‌ترین نمره‌ی ممکن را کسب کرده‌اید. تجربه کردنِ آزمون طولانی‌مدت در منزل و شبیه‌سازیِ مکان و زمان آزمون با رعایت تمام شرایط فوق‌الذکر به آماده‌تر شدن شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 2- باید عادت کنید که تا پایان آزمون در جلسه بمانید. حواستان فقط به آزمون باشد و به چیز دیگری فکر نکنید. اگر زیاد احساس خستگی کردید، می‌توانید دو تا سه دقیقه قبل از درس آخر به خودتان استراحت دهید تا خستگی‌تان برطرف شود. می‌توانید آبی بنوشید یا چیزی بخورید که به حالت عادی بازگردید. در منزل هم تمرین تستی را با زمان‌بندی انجام دهید و زمان بیش‌تری پشت میز مطالعه‌تان بنشینید تا شرایط آزمون را تمرین کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 3- مهارت آزمون دادن عبارت است از تقسیم انرژی و زمان در طول آزمون و نگاهی عادلانه به سؤالات همه‌ی درس‌ها. تقویت این مهارت عملی با تمرین و اجرای تکنیک‌های مدیریت زمان امکان‌پذیر است. با اجرای تکنیک ضربدر و منها که سؤالات ساده را از وقت‌گیر و دشوار جدا می‌کنید و حرکت بر مبنای چند از ده هدف‌گذاری شده است برای هر درس، اولویت را با حل تست‌های ساده‌ای که بلد هستید، قرار ‌می‌دهید. تقویت مهارت عملی مساوی است با افزایش خودکارآمدی و هوشمندانه آزمون دادن.

سارا شفافی

پاسخ 4- نشستن تا پایانِ آزمون، مهارتی است که نیاز به تمرین دارد. پس تلاش کنید و این مهارت را در آزمون‌های کانون تقویت کنید. باید از لحاظ فیزیکی و فکری یاد بگیرید و تمرین کنید که 4 ساعت در جلسه‌ی آزمون با حوصله و تمرکز حاضر باشید. با استفاده از تکنیک‌های «ف، ش، ن، م» و زمان‌های نقصانی، آزمون را مدیریت کنید تا با انگیزه به تمام سؤالات برسید و زمان، شما را هدایت نکند، بلکه شما، زمان را مدیریت کنید. به همراه داشتن تغذیه‌ی مناسب مانند توت خشک یا انجیر برای کسب انرژی بسیار مؤثر است.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 5- باید بتوانید با استفاده‌ی درست و هم‌زمان از تکنیک ضربدر و منها، زمان‌های نقصانی و هدف‌گذاری چند از ده برای هر درس، برنامه‌ی مشخصی برای پاسخ‌گویی به سؤال‌ها داشته باشید. برخی از دانش‌آموزان به دلیل این‌که پاسخ سؤال‌ها را به‌خوبی نمی‌دانند در پاسخ‌گویی به سؤال‌ها در جلسه‌ی آزمون کم‌حوصله می‌شوند و تمایل دارند که زودتر جلسه‌ی آزمون را ترک کنند. اگر بدانید که در جلسه‌ی آزمون می‌خواهید دقیقاً چگونه به سؤال‌ها پاسخ دهید، کم‌حوصله نمی‌شوید و می‌توانید زمان را به‌خوبی مدیریت کنید؛ ضمن آ‌ن‌که تعداد اشتباهات شما نیز کاهش می‌یابد.

فرناز طالبی

پاسخ 6- قبل از آزمون، برای هر درس برنامه‌ای داریم که شامل هدف‌گذاری چند از10 و زمان پاسخ‌گویی به سؤالات است. اگر در جلسه‌ی آزمون به صورت هدفمند شرکت کنید مطمئناً شوق و اشتیاق درونی شما سبب می‌شود که با حوصله به تمام درس‌ها پاسخ دهید. تلاش کنید که سهم زمانی هر درس را به همان درس اختصاص دهید تا زمان کافی و انرژی لازم برای درس‌های آخر نیز باقی بماند.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 7- ذهن شما عادت به نشستن سر جلسه و پاسخ‌گویی طولانی به سؤالات را ندارد و باید این توانایی را به‌آرامی در خود ایجاد کنید. اول این‌که دانش لازم را طبق برنامه‌ی راهبردی برای جواب‌گویی به سؤالات داشته باشید. در منزل تست‌های کنکور را به صورت زمان‌بندی‌شده کار کنید. از تکنیک دو خودکار استفاده کنید. در آخر توجه به چند از ده و هدف‌گذاری در هر درس باعث جلوگیری از هدر رفتن وقت آزمون و درگیر شدن با سؤالات وقت‌گیر می‌شود.

بهادر جبلی