34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)،10 اسفند 1394 برگزار شد. گزارش جامع آن در زیر آمده است...

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی (وقف عام)، 10 اسفند 1394 با حضور دکتر حافظی (رئیس جامعه‌ی خیرین مدرسه‌ساز کشور)، کاظم قلم چی (واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم چی) و اعضای هیات نظار و اعضای واحد بورسیه‌ی بنیاد و مهمان‌های ویژه برگزار شد.

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394


اعضای هیات نظار از راست به چپ: محمدعلی سعادتی، دکتر محمدرضا حافظی، حسین خوش کیش،علی اکبر نصرتی، رضا کروبی

در این جلسه نماینده‌ی آموزش و پرورش استان خوزستان حضور داشت و توافق‌نامه‌ی احداث 25 مدرسه‌‌ی یک‌کلاسه و دوکلاسه و سه‌کلاسه به امضای دکتر حافظی و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و همکارانی که تعهد ساخت این مدارس را داشتند رسید.

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

اعضای هیات نظار به همراه نمایندگی‌هایی از کانون فرهنگی آموزش که داوطلب مشارکت در ساخت مدارس در استان خوزستان هستند در حال امضای تفاهم‌نامه. 

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394


در ابتدای این جلسه، گزارشی از عملکرد بورسیه‌ی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در زمینه ی بورسیه توسط امید جعفری (مسئول واحد نمایندگی ها) ارائه شد. این گزارش که حاکی از توجه بیشتر بر مناطق محروم در راستای برقراری عدالت آموزشی بود در زیر آمده است:

بورسیه‌ی دانش‌آموزان:

از سال 84 تا به امروز بورسیه ی دانش آموزان با 8000 دانش آموز آغاز شد و بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی، در سال جاری (دهمین سال وقف عام شدن این بنیاد) موفق به بورسیه‌ی 100هزار دانش‌آموز شد.

از بین بورسیه‌شدگان، 2هزار دانش‌آموز از بورسیه‌ی کمک‌ هزینه‌ی تحصیلی بهره بردند، 19018 دانش‌آموز روستایی هستند، 7228 دانش‌آموز پدر یا مادرشان یا هردو فوت شده‌اند. 4307 دانش‌آموز تحت حمایت بهزیستی و 8560 نفر تحت حمایت کمیته امداد و موسسات خیریه بوده و 410 نفر نابینا و کم بینا و 2736 نفر دانش‌آموزانی هستند که همزمان با تحصیل کار هم می‌کنند.

طی این‌ سال‌ها 2 راه برای افزایش دانش آموزان بورسیه در نظر گرفته شد یک مورد این‌که به صورت گسترده در تمام شهرها بورسیه گسترش پیدا کرد و از معتمدان جهت معرفی دانش‌آموزان بورسیه کمک گرفته شد. 17291 دانش‌آموز بورسیه از طریق معتمدان بورسیه‌ی بنیاد قلم‌چی معرفی شده اند.

ساخت کتابخانه‌های دانشگاهی:

قبل از وقف 3 کتابخانه و 9 کتابخانه بعد از وقف توسط این بنیاد ساخته شده است که عظیم ترین آن هاکتابخانه ی دانشگاه ایلام و دانشکده ی فنی دانشگاه تهران وکتابخانه ی دانشگاه تفرش هستند.

اجرای اهداف بنیاد قلم‌چی در سال 1394:

ساخت مدارس در سال 1394

این بنیاد در استان خوزستان، روستای مرادآباد شهرستان شوش دانیال (ع) موفق به ساخت دبستان 2 کلاسه‌ی قلم‌چی شد که این مدرسه در 18شهریور 94 افتتاح شد.

در مجموع، 62 مدرسه با 250 کلاس با بیش از 30هزار مترمربع زیربنا، توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی احداث شده است که 30  مدرسه‌ی آن مدارس روستایی هستند که توسط این بنیاد ساخته و به استان کهگیلیویه و بویر احمد اهدا شد. این مدارس در 11 و 12 مهر 94 افتتاح شدند وگزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

 دبیرستان دخترانه ی 9کلاسه‌ی رشت در استان گیلان در تاریخ 15 مهر 94 افتتاح شد و گزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

در 18 و 19 مهر 94 دبیرستان 10کلاسه‌ی قلم‌چی در مهاباد و دبستان 6کلاسه‌ی قلم‌چی در روستای سیدآباد مهاباد افتتاح شد که گزارش افتتاح آن ها نیز در سایت کانون در دسترس است.

دبیرستان 20 کلاسه‌ی دخترانه قلم‌چی در منطقه‌ی 9 آموزش و پرورش تهران در 18 آبان 1394 افتتاح شد که گزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

سه مدرسه‌ی قلم‌چی در استان بوشهر احداث شد، احداث هر سه‌ی این مدارس از اردیبهشت 1394 آغاز شده و دو مدرسه‌ از این مدارس در 25 آذر 1394 افتتاح شد.این مدارس عبارتند از:

مدرسه‌ی دوره‌ی متوسطه‌ی اول قلم‌چی در روستای لمبدان بندر دیّر با 4 کلاس و زیربنای 580 مترمربع.

دبستان قلم‌چی روستای حرمیک جم با 3 کلاس و زیربنای 200 مترمربع.

دبستان قلم‌چی روستای گورک‌دژگاه بخش دلوار شهرستان تنگستان با 3 کلاس و زیربنای 271 مترمربع.

امسال هم‌چنین پژوهش سرا و کتابخانه‌ی قلم‌چی در اراک در تاریخ 1 دی 94 افتتاح شد.

در14 بهمن ماه 94، دبستان قلم چی در استان گلستان روستای قره سو افتتاح شد که گزارش آن در سایت کانون ارائه شده است.

تجهیز و هوشمندسازی مدارس:

تاکنون 411مدرسه در 105 شهر تجهیز و هوشمندسازی شده اند. 4 تا 5 میلیون تومان هزینه ی تجهیز هر مدرسه و 6 الی 7 میلیون تومان هزینه ی تجهیز کتابخانه هاست.

حمایت از پروژه‌های دانشگاهی بنیاد قلم‌چی:

هم‌چنین از 128 پروژه‌ی دانشگاهی تا کنون به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی حمایت شده است که جشنواره‌ی آن 21 آبان 94 در دانشکده‌ فنی دانشگاه تهران برگزار شد و گزارش کامل آن در سایت کانون ارائه شده است. برای هر کدام از این پروژه ها 4 الی 5 میلون تومان هزینه شده است. حمایت از پروژه‌های دانشجویان دانشگاه‌های تهران از سال 1392 با هدایت اساتید دانشگاه‌های تهران و حمایت مالی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی و سرپرستی دکتر سلمان نورآذر (عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) با هدف حمایت از پروژه‌های فنی دانشجویان نخبه دانشگاه‌های برتر مهندسی تهران آغاز گردید.

بورسیه‌ی دانشگاهی 

 به مناسبت طرح بورسیه‌ی دانشگاهی به 1381 دانشجوی دانشگاه های برتر تهران که در زمان دانش آموزی بورسیه‌ی کانون بوده اند 150 هزار تومان برای منابع دانشجویان هزینه شده است. در واقع به این دانشجویان به مبلغ 150 هزار تومان طی مراسمی، کتاب از کتاب های مرجع درخواستی خود آن‌ها اهدا می‌شود.

طرح جدیدی که از امسال آغاز شده است بورسیه‌ی دانشجویان برتر دانشگاه تهران به میزان 5 میلیارد تومان برای 5 سال (هر سال یک میلیارد تومان) است.

یکی از اقدامات موثر دیگر، ساخت کتابخانه های کلاسی مدارس بوشهر بوده است، به این صورت که در 200 مدرسه 200 کتابخانه کلاسی در استان بوشهر در دست احداث است. گزارش این اقدام نیز در سایت کانون ارائه شده است.

از افتخارات بورسیه هم‌چنین می‌توان به کسب 15رتبه‌ی یک رقمی در کنکور 94 توسط دانش‌آموزان بورسیه بنیاد قلم‌چی اشاره کرد. از بین دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا کانون فرهنگی آموزش، 18 نفر موفق به کسب رتبه زیر 1000 در کنکور 94شدند.

نگاهی بر چشم‌انداز اهداف آتی فعالیت‌های اعضای هیات نظار:

  • 1. در جلسه‌ی نمایندگی‌ها، نمایندگی‌هایی که در ساخت یا تجهیز مدارس با بنیاد مشارکت داشته‌اند، معرفی و مورد تقدیر واقع شوند (از این همکاران، به عنوان "همیاران وقف" یاد شود.)

  • . آمار و اطلاعات فعالیت‌های بنیاد به مجامع خیرین مدرسه ساز اطلاع‌رسانی شود.

  • اعضای هیات نظار بر دقت بیشتر در مکان‌یابی مدارس جهت ساخت آن‌ها تاکید داشتند.

  • در ویژه‌نامه‌ها عکسی که گویای استقبال دانشجویان و دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها و مدارس قلم‌چی باشد، گنجانده شود و متنی به صورت خلاصه بیان کند که به طور میانگین روزانه چند نفر از این کتابخانه‌ها استفاده می‌کنند.

  • در زمینه‌ی پروژه‌های دانشجویی، در مرحله دوم بنیاد قلم‌چی، پروژه‌های دانشجویی دانشگاه‌های برتر شهر تهران را در زمینه‌های فنی مهندسی مورد حمایت قرار خواهد داد. هم‌چنین معیار، تولید محصول خواهد بود. هم‌چنین بر تشکیل "شورای سیاست‌گذاری" حمایت از پروژه‌های دانشجویی توسط بنیاد قلم‌چی و نظام‌مند شدن این حمایت تاکید شد.

  • در سال آینده، توزیع عادلانه و افزایش کیفیت خدمات بورسیه و حفظ 100 هزار دانش‌آموز بورسیه در دستور کار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی قرار گرفت.

..........................................................

34‌امین جلسه‌ی هیات نظار بنیاد قلم‌چی-10 اسفند 1394

اعضای هیات نظار بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی به همراه همکاران بورسیه و نمایندگی‌های بنیاد


 به امید آن‌که هیچ دانش‌آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از درس‌ خواندن و پیشرفت بازنماند.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی