راه‌هایی برای بالا بردن عزت نفس کودکان

عزت و اعتماد نفس از مهارت‌های مهم هر فرد بوده که ریشه تقویت آن در دوران کودکی است.ناهید ازغندی روانشناس کودک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد: یکی از راه‌های ایجاد عزت نفس برای کودکان زیر ده سال، این است که او را همان گونه که هست پذیرفته و این نکته را به وی القا کرده که از پس کارها به تنهایی بر می‌آید.

وی گفت: آزاد بودن حق انتخاب کودک در لوازم شخصی خود و شناخت علایق و استعدادهای وی همچنین نظر خواهی از او حتی در انتخاب لباس برای خودتان می تواند در افزایش عزت نفس او تاثیر گذار باشد.

ازغندی تصریح کرد: عذرخواهی شما از کودکتان در زمان انجام اشتباه نشان دهنده احترام به شخصیت وی بوده و نیز همراه داشتن عکسی از او باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس فرزند شما خواهد شد.

این روانشناس کودک در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که در حال انجام کاری هستید و فرزند تان از شما می‌خواهد که در انجام بازی یا فعالیتش او را همراهی کنید، از این کار امتناع نکرده و با وی همراه شده و اگر در حال انجام کاری بوده که قادر به ترک آن نیستند، کودک را توجیه و از او عذرخواهی کرده و در اولین فرصت آن را جبران کنید.

منبع :