50 درصد کودکان مبتلا به بیماری سلول قلب نیاز به پیوند دارند

50 درصد اطفالی که به بیماری سلول قلبی مبتلا هستند در 1 یا 2 سال اول زندگی یا فوت می‌کنند و یا نیاز به پیوند قلب دارند.

50 درصد کودکان مبتلا به بیماری سلول قلب نیاز به پیوند دارنددکتر وحید شاهی فوق تخصص قلب کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: نارسایی قلب در اطفال به دلایل مختلف مانند کاردیومیوپاتی (بیماری سلول قلب)، نواقص مادرزادی و بیماری‌های خارج قلب مانند کم خونی شدید که به صورت نارسایی قلب بروز می‌یابد، خود را نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر برای نارسایی قلب در کودکان علت مشخصی وجود داشته باشد درمان منجر به بهبود زندگی بیمار می‌شود اما در اغلب مواردی که بیمار نیاز به بستری و مراجعه مکرر داشته و ناتوانی حاصل به کمک جراحی امکان پذیر نیست، علت زمینه‌ای بیماری سلول قلب و یا نقایص مادرزادی است. علائم نارسایی قلب در سنین مختلف، متفاوت است برای مثال در دوران شیرخوارگی با علائمی مانند وزن نگرفتن، اختلال در شیرخوردن و عفونت‌های مکرر تنفسی همراه است اما هر چه سن افزایش یابد نارسایی قلب با علائمی مانند تنگی نفس در هنگام فعالیت، سرفه مزمن و یا علائم شکمی بروز می‌یابد.

دکتر وحید شاهی درباره درمان نارسایی قلب در اطفال گفت: آن دسته از بیماری‌ها که به علت مشخصی بروز پیدا می‌کند با درمان علت زمینه‌ای قابل درمان است، اما در بیمارانی که به کاردیومیوپاتی پیشرونده مبتلا هستند با دارو می‌توان وضعیت زندگی را بهبود بخشید اما نمی توان روند پیشرفت بیماری را متوقف نمود. اما با درمانهای جدید شامل درمان با سلولهای بنیادی، داروهای نسل جدید و پیوند قلب امیدهای تازه‌ای برای بهبود پیش آگهی و طول عمر این بیماران خاص شده است. در واقع 50 درصد اطفالی که به کاردیومیوپاتی مبتلا هستند در 1 یا 2 سال اول زندگی فوت و یا نیاز به پیوند قلب دارند.

این فوق تخصص قلب کودکان در پایان در خصوص تشخیص نارسایی‌های قلبی، عنوان کرد: خوشبختانه در تمام استانها و مراکز استان دسترسی مردم به پزشکان متخصص و فوق تخصص قلب کودکان فراهم شده است. از طرفی سطح علمی پزشکان ایرانی بسیار مناسب است به گونه‌ای که در حوزه تشخیصی هیچ گونه کمبود یا مشکلی در کشور وجود ندارد.

منبع :