کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 10 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 10 اسفند 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


آیا بی‌دقتی در خواندن صورت سؤال را می‌توان برطرف کرد؟

پاسخ 1- یکی از روش‌های برطرف کردن بی‌دقتی در خواندن سؤال، تشخیص نکات کلیدی سؤال و خط کشیدن زیر کلمات است. لازم است در منزل قبل از آزمون این کار را انجام دهید. به فعل‌ها و قیدها دقت کنید. البته هر چه مطالعه‌ی شما عمیق‌تر و مطلوب‌تر باشد خواندن سؤالات نیز راحت‌تر بوده و دقت شما افزایش خواهد یافت.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 2- شناخت مسئله، اولین گام در حل مسئله است. وقتی متوجه شده‌اید که در خواندن صورت سؤال بی‌دقتی می‌کنید قدم علمی برداشته‌اید. حال باید تلاش کنید دقت خود را هنگام خواندن سؤال افزایش دهید. با آرامش خواندن متن سؤال، خط کشیدن زیر خواسته‌ها و داده‌های مسئله و توجه به افعال، بسیار تعیین‌کننده است. حجم زیادی از بی‌دقتی‌ها مربوط به تشخیص واحدها یا خواسته‌ی مسئله است. هم‌چنین سرعت را نباید با عجله اشتباه گرفت. عجله در خواندن متن سؤال، هم باعث افزایش بی‌دقتی‌ها می‌شود و هم ممکن است به دلیل متوجه نشدن مفهوم سؤال نیاز به دوباره خواندن متن سؤال داشته باشید که زمان بیش‌تری از شما خواهد گرفت.

محمد کتابدار

پاسخ 3- بی‌دقتی در خواندن سؤال را می‌توانید با تمرین در منزل تا حدود زیادی رفع کنید. یکی از عوامل بی‌دقتی که احتساب زمان است با تمرین در منزل کنترل خواهد شد. برای هر 10 تست اختصاصی، 15 دقیقه و برای هر 15 تست عمومی، 10 دقیقه زمان در نظر بگیرید و بعد از پایانِ زمان، تست‌ها را تحلیل کنید.

از مداد خود برای خواندن صورت سؤال استفاده کنید. زیر کلمات کلیدی و داده‌های مهم خط بکشید. خواسته‌ی نهایی صورت سؤال را زیر سؤال بنویسید.

هنگام تحلیل سؤال‌ها، بی‌دقتی‌های خود را لیست کنید تا بی‌دقتی‌های معمول خود را تکرار نکنید و حواستان به آن‌ها باشد.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 4- بی‌دقتی در خواندن سؤال بیش‌تر ناشی از عدم آرامش و داشتن عجله است. برای این‌که آرامش بیش‌تری در آزمون داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

- به نتیجه فکر نکنید. این‌که رتبه یا تراز شما چند خواهد شد.

- هدف‌گذاری چندتا از ده‌تا را در ابتدای آزمون انجام دهید.

- در طول هفته سعی کنید هر گونه استرس و فشار روانی را از خود دور کنید و برنامه‌ی درسی خود را به طور کامل اجرا کنید.

- در جلسه‌ی آزمون از تکنیک‌های تنظیم زمان استفاده کنید.

- در خواندن سؤال عجله نکنید و دقت کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 5- روش تست‌خوانی پیشنهاد ویژه‌ی من برای شماست. هر روز تعدادی مشخصی تست را در هر دو گروه از درس‌های عمومی و اختصاصی، صرفاً برای مطالعه‌ی صورت سؤال انتخاب کنید و در این مطالعه‌‌ی ویژه تلاش کنید علاوه بر شناسایی مبحث و ریشه‌ی مفهومی سؤال، ادبیات طراحی سؤال، قید‌ها و فعل‌های به‌کاررفته در آن و مثبت یا منفی بودن آن‌ها را به‌خوبی شناسایی کنید. افزایش تجربه در این بخش نقش مؤثری در افزایش تمرکز در جلسه‌ی آزمون دارد. حفظ آرامش آزمونی و توجه به هدف‌گذاری اولیه و تعداد سؤالاتی که برای حل کردن انتخاب می‌کنید، عواملی برای بهبود شرایط هوش هیجانی و درنتیجه ارائه‌ی بهترین رفتار آزمونیِ ممکن از سوی شماست.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 6- کلمات وقتی بهتر بازیابی می‌شوند که در یک توالی معنی‌دار ارائه شوند. برای پیدا کردن توالی معنی‌دار سؤالات، لازم است صورت سؤال را برای خودتان بازنمایی کنید. بازنمایی یعنی فهم بهتر صورت سؤال که گاهی از طریق ترسیم اشکال و تصاویر و عمدتاً با مراجعه به حافظه‌ی آشکار که همان دانش است، صورت می‌پذیرد. دو بار خواندن روی سؤال، توجه به فعل‌ها، خط کشیدن زیر نکات کلیدی سؤال و جست‌وجوی راه‌حل از حافظه پس از درک کامل صورت سؤال، بی‌دقتی‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

سارا شفافی

پاسخ 7- منشأ اصلی بی‌دقتی در بیش‌تر مواقع نداشتن تسلط کافی روی مباحث و موضوعات است. اگر شما در درسی به اندازه‌ی کافی تمرین تشریحی انجام داده باشید و یادگیری شما کامل شده باشد، سرعت و دقت شما در پاسخ‌گویی نیز بهتر خواهد شد. علاوه بر آن هنگام مطالعه‌ی صورت سؤال بهتر است به قیدها، کلیدواژه‌ها و فعل جملات به‌خوبی دقت کنید تا مطمئن شوید مفهوم سؤال را به‌درستی متوجه شده‌اید.

فرناز طالبی