کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 9 اسفند 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 9 اسفند 94

یک سؤال، 8 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


دانش‌آموز تجربی با تراز 5870 هستم. آیا بهتر نیست در نیم‌سال دوم بخشی از مباحث را از برنامه‌ی مطالعه‌ام حذف کنم؟

پاسخ 1- با توجه به نمره‌ی تراز شما و این‌که مطالب نیم‌سال دوم مطالب جدیدی هستند که برای اولین بار مطالعه می‌شوند و در کنکور هم اهمیت زیادی دارند، بهتر است فعلاً طبق برنامه‌ی آزمون مباحث را یاد بگیرید، سپس برای دوران طلایی نوروز با حضور در جلسات برنامه‌ریزی و مشاوره، تصمیم خواهید گرفت که آیا مبحثی را حذف کنید یا خیر. در حال حاضر، هم شما و هم تمام دانش‌آموزان با هر نمره‌ی ترازی بهتر است طبق برنامه‌ی آزمون پیش بروند و تلاش خود را بر یادگیری حداکثری مباحث نیم‌سال دوم که برای اولین بار مطالعه می‌شود قرار دهند.

محمد کتابدار

پاسخ 2- مطالعه‌ی گزینشی (حذف انتخابی برخی مباحث از مجموعه‌ی مطالعات یک درس) تا پایان پروژه‌ی 6 برنامه‌ی راهبردی کاملاً غیر منطقی است. تا این زمان است که حدود 70 درصد از مطالب نیم‌سال دوم و هم‌چنین تمام مطالب نیم‌سال اول با یک الگوی مدون و منظم مطالعه می‌شوند و فرصت کافی برای پرداختن به نقاط ضعف احتمالی در این مباحث را خواهید داشت. حذف مطالب در این بازه‌ی زمانی به معنی کاستن از پتانسیل نمره‌‌آوری است. به‌خصوص که در آستانه‌ی پیوستن به بازه‌ی تراز بالاتر قرار دارید. بعد از این زمان است که اکثر درس‌‌ها به مباحث قابل پاسخ‌گویی و سرمایه‌گذاری وارد می‌شوند (فصل‌های آخر فیزیک 4 را در نظر بگیرید.) هدف برنامه‌ی راهبردی رسیدن به بیش‌ترین میزان تسلط شخصی در تمام مباحث از تمام منابع است. منابعی مانند کتاب هفت‌کنکور با حجم حداقلی تلاش می‌کنند تا شما را به حداکثر میزان تسلط حتی در درس‌هایی که گزینه‌ی عدم مطالعه هستند نزدیک کند.

حسام زینی

پاسخ 3- هنوز زمان زیادی تا کنکور مانده است. تراز شما هم تراز خوبی است و در نیمه‌ی بالایی دانش‌آموزان قرار دارید. شما باید طبق برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و با کمک تابلو نوروزی در دوران طلایی تمام درس‌ها را مرور کرده و بهترین استفاده را از این ایستگاه جبرانی داشته باشید. حذف یک یا چند مبحث از کتاب روش درستی نیست. با برنامه‌ریزی مناسب و کمی تلاش بیش‌تر و افزایش ساعات مطالعه می‌توانید تمام درس‌ها را خوب بخوانید.

محمد تره‌باری

پاسخ 4- با در نظر گرفتن دوران طلایی نوروز هنوز شانس موفقیت در این مباحث را دارید تا با برنامه‌ریزی هدفمند، مطالعه‌ی روشمند و تلاش جدی، بخشی از آن‌ها را از حالت نقطه‌‌ی ضعف خارج کنید. تا پایان دوران طلایی نوروز صبور باشید و برای یادگیری این مباحث به طور جدی تلاش کنید و فعلاً به فکر حذف کردن آن‌ها نباشید. پس از دو آزمون 7 و 20 فروردین و قبل از ورود به آزمون‌های جمع‌بندی نسبت به حذف گروهی از مباحث که به صورت نقطه‌ی ضعف باقی مانده‌اند، تصمیم بگیرید. استفاده از کارنامه‌ی مبحثی در این زمان راهنمای خوبی برای تصمیم‌گیری‌تان است.

سارا شفافی

پاسخ 5- تراز شما برای نیم‌سال اول تراز خوبی است. بهتر است نیم‌سال دوم نیز مانند نیم‌سال اول درس بخوانید. در مدرسه، موظف به خواندن تمام و کمال نیم‌سال دوم سال چهارم هستید؛ پس همگام با مدرسه، نیم‌سال دوم را تست بزنید و آزمون دهید. درس‌های پایه‌ی نیم‌سال دوم را سال‌های قبل خوانده‌اید و در نیم‌سال دوم فرصت دارید بدون پیش‌داوری، تست زدن و تسلط بر آن‌ها را تمرین کنید. در دوران جمع‌بندی می‌توانید بعضی از مباحث را با توجه به عملکرد یک سال خود و بودجه‌بندی آن در کنکور و مشورت با مشاور کنار بگذارید.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 6- هنوز برای حذف مباحث زود است. شما در نیم‌سال دوم بهتر است مطابق با برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها که منطبق بر برنامه‌ی آموزش و پرورش است، پیش بروید؛ اما با توجه به بودجه‌بندی مباحث و سرفصل‌های هر درس که در سایت کانون (برای چند سال متوالی) آورده شده است، برنامه‌‌ریزی درست و دقیق‌تری انجام دهید؛ یعنی روی مباحثی که مهم‌تر و پرسؤال‌تر هستند و هم‌چنین روی درس‌های عمومی بیش‌تر تمرکز کنید.

فرناز طالبی

پاسخ 7- شما تراز خوبی دارید و با پشتکار و برنامه‌ریزی می‌توانید در نیم‌سال دوم پیشرفت خوبی داشته باشید اما با حذف مباحث ممکن است به این هدف نرسید. الان زمانی نیست که شما بخواهید مطالبی را نادیده بگیرید؛ زیرا مباحث نیم‌سال دوم بسیار مهم هستند و سهم زیادی در بودجه‌بندی سؤالات کنکور دارند. روش بهتر آن است که شما این مطالب را مطالعه کنید؛ شاید قسمت‌هایی وجود داشته باشند که برخلاف نظر شما مبنی بر مشکل بودن مباحث با کمی وقت صرف کردن بتوانید نتیجه‌ی مطلوبی از آن‌ها کسب کنید. 

سیدمحمد حسینی

پاسخ 8- ابزار جدیدی به نام کارنامه‌ی مبحثی در صفحه‌ی شخصی شماست که در آن شرایط و وضعیت  مباحث درسی که شما آزمون داده‌اید، مشخص شده است. نقاط مشکی و قرمز کاندیداهای خوبی برای حذف برخی مباحث هستند. البته در مقوله‌ی حذف مباحث درسی بهتر است با پشتیبان خود مشورت داشته باشید و از افراط و تفریط بپرهیزید.

بهادر جبلی