اهمیت احساس جوانی در افزایش طول عمر و سلامتی

به گفته کارشناسان، سن مهم نیست، بلکه مهم این واقعیت است که فرد تا چه اندازه خود را جوان احساس می‌کند.

اهمیت احساس جوانی در افزایش طول عمر و سلامتیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از خبرگزاری Svopi، دانشمندان از دانشگاه مونپیله فرانسه، تحقیق گسترده‌ای را انجام دادند که در نتیجه آن توانستند ثابت کنند افرادی که خود را جوان‌تر از سن واقعی‌شان احساس می‌کنند، به ندرت نیازمند کمک پزشکی می‌شوند.

در این تحقیق به طور فعال بیش از 10 هزار فرد از سن 24 تا 102 ساله شرکت کردند. داوطلبان در تست تعیین سطح  افسردگی حضور یافتند و نیز در مورد وجود هر نوع اختلال یا بیماری در خود اطلاع دادند. همچنین افراد تحت آزمایش، هر یک مشخص کردند خود را چند ساله احساس می‌کنند. پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده، دانشمندان اتفاق نظر داشتند که برای سلامت انسان مهمتر این است که او خود را چند ساله احساس می‌کند.

نتایج آزمایش نشان می‌دهد در داوطلبانی که دچار افسردگی هستند و خود را مسن تر از سن واقعی‌شان احساس می‌کنند، ریسک بستری شدن در بیمارستان 10 تا 25 درصد افزایش می‌یابد. به نوبه خود، آن دسته از افراد تحت آزمایش که خود را جوان‌تر از سن‌شان احساس می‌کردند به ندرت به کمک پزشکان متوسل می شوند و به فهرست کوچکتری از بیماری‌ها دچار بودند. اکثر آنها انواع مختلفی از فعالیت فیزیکی را انجام می‌دادند، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دقیقا بهبود جسم خود عامل مهم سلامت و طول عمر است.

منبع :