رابطه عجیب رنگ پوست و سرطان‌های پوست

ژنتیک در بروز سرطان‌های پوستی نقش اول را ایفا می‌کند و رنگ پوست رابطه عجیبی با این عارضه دارد.

رابطه عجیب رنگ پوست و سرطان‌های پوستخلیل صداقت پیشه متخصص پوست و مو در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه ژنتیک در بروز سرطان‌های پوست نقش اول را ایفا می‌کند و رنگ پوست رابطه عجیبی با این عارضه دارد، اظهار کرد: به طور معمول سرطان پوست با عواملی مانند نورآفتاب‌، منابع حرارتی، تنور،‌ موادی مانند قیر، تابش مداوم نور و اشعه‌های شیمیایی به پوست و به طور کلی عوامل محیطی و ژنتیکی شدت پیدا می‌کند. 

وی افزود: یکی از عوامل موثر در تشدید یا بروز سرطان‌های پوست رنگ پوست است؛ در حقیقت افرادی که دارای پوست سفید و روشن هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های پوست قرار می‌گیرند. به طور کلی مردم استرالیا به دلیل داشتن پوست سفید و ساکنان اروپا ببه دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب تند و طولانی مدت بیشتر دچار عارضه‌ها و بیماری‌های پوستی به ویژه سرطان‌ می‌شوند. 

صداقت پیشه تصریح کرد: سفید پوستان 15 درصد بیشتر از سیاه پوستان دچار سرطان‌های پوست می‌شوند، زیرا دفاع پوست سفید در برابر عوامل تشدید کننده بیماری‌های پوستی و یا سرطان‌های پوستی کمتر است. 

وی خاطرنشان کرد: تابش اشعه یا نور آفتاب به پوست‌های سفید آسیب وارد می‌کند و به راحتی ملانین موجود در پوست‌های سفید از بین می‌رود، زیرا این ملانین است که رنگ پوست را تعیین می‌کند هر چه ملانین پوست بیشتر باشد، پوست تیره‌تر و در برابر عوامل تشکیل کننده سرطان به ویژه اشعه و نور آفتاب مقاوم‌تر است. زیرا ملانین باعث می‌شود تا اشعه وارد قسمت‌های عمیق بدن نشود. 

منبع :