ملانوم ناخن یا سرطان سلول‌های رنگ دانه‌ای

این نوع از سرطان در قسمت‌های مختلف بدن حتی در چشم و یا ناخن نیز ظاهر می‌شود.

ملانوم ناخن یا سرطان سلول‌های رنگ دانه‌ایحسین فودازی متخصص آنکولوژی ودبیر انجمن آنکولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به ملانوم که نوعی سرطان پوستی است، گفت: ملانوم یک نوع سرطان پوستی است که از بدخیمی سلول‌های رنگ دانه‌ای پوست به نام ملانوسیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: این تومور در قسمت‌های مختلفی از بدن حتی در چشم (ملانوم چشمی) در ناخن (ملانوم ناخن) و در خال‌ها ظاهر می‌شود که بسته به نقاط مختلفی که بروز می‌کند ممکن است با علائم خاصی همراه باشد که غالبا با تغییر رنگ غیر طبیعی در آن نقطه دیده می‌شود.

این متخصص در ادامه افزود: به طور مثال ملانوم بستر ناخن با علائمی مانند: تغییر رنگ‌های مشکوک و غیر طبیعی (غالبا آبی کدر و پررنگ) و یا سیاه شدگی (البته به دنبال ضربه)، خونریزی اطراف ناخن، اختلال رشدی ناخن و گاهی احساس درد در این نقطه  همراه است.

دکتر فودازی با اشاره به عوامل موثر در بروز این نوع از سرطان گفت: تماس با اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در قبال نور آفتاب (در زمان طولانی باعث بالا رفتن شانس تحریک خال‌ها می‌شود) و عامل ژنتیک (5 الی 10 درصد در بروز این سرطان موثر است) از جمله عواملی هستند که می‌ توانند باعث بروز این سرطان شوند که البته خوشبختانه در کشور ما این نوع از سرطان شیوع بالایی ندارد و شیوع این بیماری بیشتر در کشورهای نزدیک منطقه حاره‌ای مثل: استرالیا و نیوزلند و... که مسئله اشعه ماوراء بنفش خورشید و لایه اوزن حادتر است، وجود دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب